Loading...

Kiracılara Zam Uyarısı

Türkiye 13 Ekim 2018 14:16
Videoyu Aç Kiracılara Zam Uyarısı
A
a

Tüketici Başvuru Merkezi Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, Ekim'de kiralara en fazla yüzde 21,36 oranında zam yapılabileceğini belirtti. Doğan daha fazla zam yapılmak istediğinde ise mahkemeye başvurulmasını söyledi.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan milyonlarca kiracıyı kira artış oranları konusunda uyararak, Yargıtay'ın içtihadına göre konutta yıllık kira artışında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nin (Yİ-ÜFE) yıllık artışının değil 12 aylık ortalamasının dikkate alınması gerektiğini söyledi. Doğan, "Yani Yargıtay içtihadına göre Ekim'de yıllık kira artışı en fazla yüzde 46,15 değil yüzde 21,36 olabilir." dedi.Doğan, yapılan zammın daha fazlası olması halinde ise kiracıların mahkemeye başvurması gerektiğine dikkat çekti.
 
ÜFE DİKKATE ALINACAK
 
Doğan, yaptığı açıklamada, Ekim-Kasım aylarının kira kontratlarının yoğun bir şekilde yenilendiği dönem olduğunu kaydederek, yüz binlerce hatta milyonlarca konut sahibinin kira artışı için TÜİK rakamlarını beklediğini söyledi. Borçlar Kanunu'nda yer alan düzenlemeye göre kira artışına 1 Temmuz 2012'den beri yasal bir üst sınır getirildiğini ifade eden Doğan, bu kapsamda, kira artışlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nin (Yİ-ÜFE) dikkate alındığını vurguladı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat