Loading...

Korkuteli Kekik, Adaçayı İhraç Edecek

Türkiye 23 Şubat 2018 12:13
Videoyu Aç Korkuteli Kekik, Adaçayı İhraç Edecek
A
a

Antalya’Nın Korkuteli İlçesi Mantar Ve Meyvenin Ardından, Tıbbi Aromatik Bitki Üretiminde De Söz Sahibi Olacak. İhracata Konu Olacak Kekik Ve Adaçayı Üretimi İçin Merkez Haline Getirilecek Korkuteli’De Üniversite, Özel Sektör Ve Kamu Birlikte Hareket Ederek Örnek Bir Model Oluşturacak.

Antalya’nın Korkuteli ilçesi mantar ve meyvenin ardından, tıbbi aromatik bitki üretiminde de söz sahibi olacak. İhracata konu olacak kekik ve adaçayı üretimi için merkez haline getirilecek Korkuteli’de üniversite, özel sektör ve kamu birlikte hareket ederek örnek bir model oluşturacak.
Antalya Ticaret Borsası, Korkuteli Kaymakamlığı, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Teknokent A.Ş, Tarım İl Müdürlüğü ve BATEM’in işbirliğiyle “Korkuteli’nde Tıbbi Aromatik Bitkiler” konulu toplantı yapıldı. Korkuteli Kaymakamı Erol Tanrıkulu’nun ev sahipliğinde yapılan toplantıya, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Ersan ve Hüseyin Simav, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, A.Ü. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Davut Karayel, Teknokent A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Yavuz, BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü Şube Müdürü Mehmet Şen, Korkuteli Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Özlem Çağırıcı Armut, ATB üyeleri, özel sektör temsilcileri, Akdeniz Üniversitesi öğretim üyeleri katıldı. Toplantıda mantar ve meyveciliğiyle anılan Korkuteli’nin tıbbi aromatik bitki üretim üssüne dönüştürülmesi için atılacak somut adımlar konuşuldu.

Çandır: “Üretilen ürünler ihraç edilecek”
Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, üniversite, özel sektör ve kamunun birlikte hareket etme kültürünün güzel bir örneğini sergileyerek Korkuteli’de tıbbi aromatik bitki üretim modelini oluşturmaya çalıştığını kaydetti. 6 firma ile ortak girişim grubu oluşturduklarını, aromatik bitki üretimi için Hazine’nin Akdeniz Üniversitesi’ne tahsisi ettiği 300 dönümlük alanı incelemek üzere ilçeye geldiklerini belirten Çandır, “Özel sektörün yapılanması, Üniversite ve Tarım İlçe Müdürlüğü’nün desteğiyle burada tıbbi aromatik bitki üretimine başlayacağız. Korkuteli artık sadece mantarı, armuduyla değil tıbbi aromatik bitkileriyle de anılacak. Zincirin tüm halkaları burada, birlikte hareket etme kültürünün güzel bir örneğini sergileyeceğiz” diye konuştu.
Çandır, tahsis edilen alanda yapılan üretimin ardından tıbbi aromatik bitki üretiminin tüm ilçeye yaygınlaştırılacağını belirterek, “Çevrede bulunan 15-20 bin dönüm arazideki çiftçimizi tıbbi aromatik bitki üretmeye motive edecek bir çalışma yapıyoruz. Burada üretilen ürünler ihracata konu olacak. Üreticimiz kazanacak, ilçe ve ülke ekonomisi kazanacak.”

Tanrıkulu: “Merkez olalım”
Kaymakam Erol Tanrıkulu ise, ilçenin tıbbi aromatik bitki merkezi haline gelmesi için ilk kazmayı vuracaklarını kaydederek, “İnanıyorum ilçemiz tıbbi aromatik bitki açısından verimli bir üretim alanı olacak. Adaçayı kekik gibi ticaret ve ihracat potansiyeli olan ürünleri ilçemizde üretmek istiyoruz. Yaptığımız işin güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Verimli toprağımız, çalışkan insanımız var. İlçemizdeki yüksek tarım potansiyelini değerlendirmek istiyoruz.”

Altunkaya: “İlçe ekonomisini canlandıracak”
Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya da, üniversitelerin bilgi ve bilim üreten yerler olduğunu belirterek, “Bu bilgiyi dışarı aktarmadığımız sürece bir şey ifade etmiyor” dedi. Tarım arazilerinin daha iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Altunkaya, “Yıllardır tarım toplumu olduğumuzu söylememize rağmen bu özelliğimizi kaybetmek üzereyiz. Nüfus arttıkça tarım arazileri azalıyor. Tarım arazilerini bilimsel projelerle daha verimli kullanmalıyız. Üniversitemize tahsis edilen alanın boş durması yerine üretime kazandırılmasını istiyor ve bunun için çalışıyoruz. Korkuteli’deki 300 dönüm araziyi tıbbi aromatik bitki üretimliyle ilgili değerlendirip hem ilçe hem ülke ekonomimizi canlandırmak istiyoruz” diye konuştu.

Deneme ekimi Nisan’da başlayacak
Toplantının ardından Korkuteli ilçesi’nde Hazine’nin Akdeniz Üniversitesi’ne tahsis ettiği 300 dönümlük alanı inceleyen katılımcılar, alanda başta kekik ve adaçayı olmak üzere iç piyasa ve ihracata konu olacak tıbbi aromatik bitki üretimi yapılması konusunda görüş birliğine vardı. Deneme ekimlerinin nisan ayında, özel sektör ekiminin ise sonbaharda yapılması planlandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat