Loading...

Lenfödem hastasının başarılı öyküsü

Bursa 20 Ocak 2018 22:00
Videoyu Aç Lenfödem hastasının başarılı öyküsü
A
a

Halk arasında Fil hastalığı olarak bilinen Lenfödem hastalarına umut olacak bir hikaye… 63 yaşındaki Melek İpek Ünlü’nün kararlı tedavi süreci ve sonucunda birçok lenfödem hastasını ilgilendiren bir başarı öyküsü…

2010 yılında rahim ameliyatı olan Melek İpek Ünlü yaklaşık bir yıl kadar sonra vücudunda şişliklerin oluşmasıyla başlayan Lenfödem hastalığını ve birçok Lenfödem hastalarına moral olacak tedavi hikâyesini gazetemize anlattı. Ünlü, “Ben 63 yaşındayım, 2010 yılında rahim ameliyatı oldum. Doktorum çok derin bir temizleme yapıldığını söyledi. Ardından bir yıl geçmeden ayağım kızarmaya başladı ve doktoruma gittim. O da bunların olabileceğini zamanla geçeceğini söyledi. Fakat geçmedi. Aksine ayağım daha da şişip ağırlaştı. Bırakın ayakkabı giymeyi çorap bile giyemez oldum. Birkaç doktora gittim ama tedavisinin olmadığını söylediler. Oğlumla birlikte uzun araştırmalar yaptık ve sonunda Romatem Hastanesi’ne geldik. Burada Doktorum Serap Latif Raif’le tanıştım ve kendisinin önderliğinde fizik tedaviyi uygulayan ve bu işi bizce Türkiye’de en iyi yapan Naile Hanım sayesinde sonuç almaya çalıştık. Doktorum Serap Hanım bizi bu hastalığın biteceğine inandırdı. Günden güne ayağımın şişi iniyor ayakkabı giyebiliyor hatta ev işi yapabiliyorum. Benim gibi olan hastalara söylemek istediğim tek şey, sabretsinler. Zor ve yorucu bir süreç fakat sonuç alınabiliyor. Asla vazgeçmeyin. Başta bana destek veren ailem, doktorum Serap Hanım ve ekibine sonsuz teşekkür ederim” diyerek anlattı.



LENFÖDEM  (FİL HASTALIĞI) NEDİR?
Vücudumuzda üç adet dolaşım sistemi vardır. Bu sistemlerde meydana gelen rahatsızlıklar insan sağlığını bozmaktadır. Lenfödem (Fil hastalığı)’da bunlardan bir tanesidir. Konu ile görüşlerini aldığımız Romatem Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Serap Latif Raif hastalığın teşhisinden tedavisine kadar önemli açıklamalarda bulundu. Raif, “Lenfödem, lenf sıvısının dolaşımındaki yetersizlik yüzünden dokular arasında proteinden zengin sıvı birikimine bağlı olarak şişlik ve ilerleyen dönemlerde etkilenen dokularda süregelen inflamasyon ve dokularda sertleşme ile cilt üzerinde değişikliklerin görüldüğü bir durumdur. Genellikle kollarda veya bacaklarda şişme ile karakterizedir ancak yüz, boyun, karında da lenfödem gelişebilir” dedi.
LENFÖDEMİN NEDENLERİ NELERDİR?
Lenfödem’in nedenlerini anlatan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzm. Dr. Serap Latif Raif doğumsal ya da sonradan gelişen nedenlerden kaynaklanacağı bilgisini verdi. Raif, “Lenfödem primer doğumsal, lenfatik damarlarda gelişimsel anomaliye bağlı veya sekonder (ikincil) nedenlere bağlı olabilir. Sıklıkla sekonder nedenlere bağlı gelişmektedir. Bu nedenler arasında kanser tedavileri, yaralanmalar, enfeksiyonlar, aşırı şişmanlık, aşırı varis oluşumu ya da lipödem vardır. Ülkemizde lenfödemin nedenleri arasında en fazla kanser cerrahisi sonrasında geliştiği biliniyor” dedi.
ERKEN TANI VE TEDAVİSİ ÇOK ÖNEMLİDİR
Lenfödem ilerledikçe tedavide başarı oranı da düştüğünü söyleyen Raif, “Hastalık oluşmadan önce önlenmesi çok önemlidir; bu nedenle risk grubunun bilgilendirilmesi, gözle görülebilen şişlikleri gelişmeden önce kol ya da bacaklardaki ağırlık hissi başladığında hekime başvurmaları önerilir. Günümüzde bu hastaları medikal veya cerrahi yönden tedavi eden hekimlerin ve hastaların farkındalığının çok yeterli olmadığı bilinmektedir. Bu nedenlerden dolayı hastalar hem tanı, hem de tedavi aşamalarında çok zorluk yaşamaktadır” diyerek anlattı.



TEDAVİSİ NASIL YÜRÜTÜLÜR?
Lenfödem tedavisinde izlenilen yolu anlatan Uzm. Dr. Seraş Latif Raif, “Kompleks Dekonjestif Terapi (kombine boşaltıcı tedavi) altın standarttır. Kompleks dekonjestif terapi 2 fazdan oluşur. Faz 1 aktif tedavi fazıdır ve hasta lenfödem tedavi programına alınır. Tedavi, lenfödem konusunda özel eğitim almış ve yetişmiş fizyoterapistlerce gerçekleştirilir. Cilt, tırnak bakımı, günlük yaşamında dikkat edilmesi gereken konularla ilgili eğitim, elle yapılan özel bir drenaj masajı, özel kısa gerim bandajları ile yapılan çok tabakalı bandajlama, egzersiz ve kendine bakım eğitimlerini kapsayan bu dönem yaklaşık 1 ay sürer. Faz 2 idame dönemidir ve hastanın yaşamının sonuna dek devam eder. Bu dönem cilt-tırnak bakımı, egzersizlerin devamı yanında; hekim tarafından hastanın şişliğinin durumuna göre reçete edilen bası giysilerinin gün boyunca kullanımı, gerektiğinde özel drenaj masajı, gece bandajlama ve/veya özel gece giysileri ve bu konuda uzman hekim tarafından yapılacak takiplerden oluşur” diye açıkladı.
NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Uzm. Dr. Serap Latif Raif, hastalığın nüks etmemesi için ise önerilerde bulundu. Raif, “Kalıcı iyilik halinin devamı için kişinin tedavi sırasında kendisine öğretilen yöntemleri düzenli olarak uygulaması çok önemlidir. Tedavi sırasında rahatlatılan lenf yollarının devamlılığı için kendi kendine masaj, bandajlama ve basınçlı giysilerin sürekli giyilmesi şarttır. Sıcak ve soğuk uygulamasından kaçınılmalıdır” dedi.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU



 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat