Madımak Festivali

Türkiye 20 Mayıs 2017 15:31
Videoyu Aç Madımak Festivali
A
a

Sivas'ta Ki 2. Madımak Festivalinde Önce Madımak Oynadılar Ardından Pişen Madımak’In Tadına Baktılar.

Sivas’ta 58 Kadın Girişimciler Derneği tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen Madımak Festivalinde katılımcılar önce Madımak Oyunu oynadı ardından pişen Madımak yemeğinin tadına baktılar. Bu yıl ki organizasyonları hakkında bilgi veren 58 Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Asuman Tuz, “Bu yıl 2.’sini düzenliyoruz. Katılımcılara Madımak ile yapılan yemeklerimizi ikram edeceğiz. Madımak oynayarak etkinliğimizi tamamlayacağız. Madımak Nisan ayı sonları ile Mayıs ayı başlarında doğadan kendiliğinden yetişip toplanan bir bitkidir. Çok sağlıklı bir bitkidir. Kansızlık, vitamin eksikliğini, şeker hastalığı ve tansiyon rahatsızlığına iyi geldiği biliniyor” şeklinde konuştu.
Etkinlikte katılımcılar önce yöreye özgü Madımak oyunu oynadı. Ardından Madımak ile pişirilen yemeklerin tadına bakıldı.
Festivalde katılımcılara ikram edilen Madımak yemeklerini Fatma Tecer isimli aşçı pişirdi. Tecer Madımak’ın en çok bilinen çorbasının tarifini yaptı. Tecer tarifinde, “Tencerenin dibine soğan ve yağını koyuyoruz. Ardından salçamızı ve baharatlarımızı ilave ediyoruz. Madımağımızı üzerine koyarak kavuruyoruz. Bu arada kıyma veya pastırmamızı koyup iyice kavuruyoruz. Ardından suyumuzu ilave ediyoruz” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat