Mahalle konağına aşureli açılış

İnegöl 8 Ekim 2016 18:43
Videoyu Aç Mahalle konağına aşureli açılış
A
a

İnegöl Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edilen Burhaniye Mahalle Konağı Ve İlim Yayma Cemiyeti Buhara Okuma Evi törenle hizmete açıldı.

KADİR ÖZBEY
İnegöl Belediyesi tarafından her mahalleye bir hizmet noktası kazandırma hedefiyle hayata geçirilen Mahalle Konaklarına bir yenisi daha eklendi. İnegöl Belediyesi tarafından kamulaştırılarak restore edilen Burhaniye Mahalle Konağı Ve İlim Yayma Cemiyeti Buhara Okuma Evi törenle hizmete açıldı.
Törene Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve belediye meclis üyeleri, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel, AK Parti İlçe yönetim kurulu üyeleri ile davetliler katıldı. Açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “Mahalle konaklarımız, yeni bir yönetim anlayışına mimarlık yapıyor, geleceğin hizmet standardını belirliyor. Konaklarımız nezih, niyetlerimiz temiz, gayemiz asil, hedefimiz layıkıyla hizmet” dedi.
64 YILDIR HİZMET VERİYORUZ
Törenin açılış konuşmasını yapan İnegöl İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Mustafa Özrazgat; “1951 yılında İstanbul’da kurulan İlim Yayma Cemiyeti’nin İnegöl şubesi de 1952 yılında açılmıştır. 64 yıldır İnegöl’de hizmet vermeye devam ediyoruz. Bugünde 240 öğrencisi, 3 yurdu ve İmam Hatip ruhuna vakfettiği Merkez İmam Hatip Lisesi binaları ile hizmet etmeye devam etmektedir. Bugünde Burhaniye Mahallemize açılışı gerçekleştirilen Mahalle Konağı ile hizmet etmeye talip olduk. Mahallemizde genç, yaşlı, kadın, erkek ve çocuk demeden milli manevi ve ahlaki değerlerimizi canlı tutmayı, sosyal ekonomik ve psikolojik desteklerde bulunmayı vizyon olarak seçtik” dedi.
YAŞAYANLARI MUTLU VE GURURLU
Sosyal belediyecilik anlayışının bir numaralı örneklerinden biri olma yolunda her geçen gün ilerleyen bir belediye olarak hayata geçirdikleri projelerle bu konudaki iddialarını gözler önüne serdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “Hepinizin bildiği gibi 2014 Seçim Beyannamemizde 10 ana başlık altında 100 proje ve bunların çeşitli alt adımları olan projelerimizi vaat etmiştik. Bu vaatlerimizi hamdolsun adım adım yerine getiriyoruz. Sosyal Hayat başlığımızda ‘Yaşayanları Mutlu ve Gururlu’ bir İnegöl hedefiyle sizlere yapacaklarımızı ifade etmiştik. Yeni İnegöl'ü inşa etmekte gösterdiğimiz önem ve özeni İnegöl'ümüzün sivil mimarisini korumakta da azami şekilde gösteriyoruz” dedi.
MAHALLE KONAKLARI
Ocak 2012 tarihinde açılışını gerçekleştirerek Orhaniye'ye kazandırdıkları Mahalle Konağı ile İnegöl'de bir ilk olan mahalle konaklarını sadece mahalle sakinlerine değil tüm İnegöl halkına hizmet veren bir mekan haline getirdikleri dile getiren Başkan Aktaş; özetle şöyle devam etti:
“Her mahalleye bir hizmet noktası kazandırma hedefiyle yürüttüğümüz çalışmalarımız kapsamında açılışını gerçekleştirdiğimiz ve Burhaniye Mahallemize kazandırdığımız bu konağımız da İlim Yayma Cemiyeti kontrolünde 'Buhara Okuma Evi' olarak hizmet verecek. Binamızın kamulaştırılması, restore edilmesi ve diğer giderleriyle birlikte belediyemize toplam maliyeti 609 bin TL'dir.”
TÜM GAYRETİ GÖSTERMELİYİZ
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de törendeki konuşmasında özetle, “Burada hakkın rızasına uygun şekilde hizmet verilecek. Sosyal, kültürel, sanatsal faaliyetlerin merkezi olacak. Gerçekten güzel bir dönem yaşıyoruz. Hızla gelişiyoruz. Dünyanın dört bir tarafı bize dua ediyor. Çünkü bu millet asırlar boyu insanlığa hizmet etti. Her gittiği yere güzelliği, adaletli yönetimi götürdü. Nerede bir sıkıntı olsa anında Bursa gidiyor. Devletimiz, milletimiz büyümeye devam ediyor” dedi.
TEMİZLİKTE İLK SIRAYA
Bursa’nın yaşam kalitesi bakımından Türkiye birincisi olarak ilan edildiğini ifade eden Altepe, “Dünya genelinde de 28. sıraya yükseldik. İnegöl ilçemizde 2.5 yıldır Büyükşehir’in bir parçası. Yavaş yavaş burada da Büyükşehir etkisini gösteriyor. İnegöl’ün altyapısı, suyu, kanalizasyonun hepsinin yapılmasına kadar çalışmalarımız sürüyor. Bu güne kadar 50 milyonluk yatırım gerçekleşti. Önümüzdeki 3 yılda da 200 milyonluk yatırım gelecek. Çevre kirliliği açısından adımları birlikte atmamız gerekiyor. Daha çok yaptırımlar uygulayacağız. Çünkü İnegöl’ü tertemiz yapmamız lazım. İnegöl’ü temizlikte ilk sıraya çıkarmamız lazım. Mobilyacılarımız artık zehirli atıklarını yakmayacaklar. İnegöl’ün yanında olmaya gayret ediyoruz. Beylik hanımızın da açılışını yakında yapacağız. İnegölspor tesislerinin temelini önümüzdeki günlerde atacağız. Pazaryerinin açılışını da yapacağız. Yapılacak çok iş var” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat