Loading...

“Makina Çalışıyor’’… Makina mühendisleri sandığa gidiyor

11 Ocak 2018 21:52
A
a
İster politika ister oda, sendika, demokratik kitle örgütü seçimi olsun slogan önemlidir seçim yarışlarında. Kısa, öz, çarpıcı olmalıdır slogan.
“Çağdaş Mühendisler’’ ne güzel slogan bulmuşlar öyle: “Makina Çalışıyor’’.
**********************
Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nde 13 Ocak 2018’de genel kurul 14 Ocak’ta seçim var. “Çağdaş Mühendisler’’ başarılı bir döneminin ardından yeniden göreve talipler. MMO Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart görevi devrediyor.
2010’dan bu yana adaylarını ön seçimle belirleyen Çağdaş Mühendisler, Fikri Düşünceli’nin başkan adaylığında şu liste ile genel kurula girecekler:
Yönetim Kurulu Asil Adayları: Fikri Düşünceli, Feridun Tetik, Ahmet İhsan Taşkınsel, Devrim Tutku Ateş, Yasemin Yeşil, Ercan Mastar, Ali Bülent Setbaş.
Yedek Adaylar: Alpaslan Gürbüzer, Nuray Yılmaz, Filiz Engin Çelikoğlu Tambova, Esengül Basut, Umut Kahraman, Metin Sarıbal, Aslı Kök Özten.
Son genel kurulu “Çağdaş Mühendisler’’, 780 oy farkıyla kazanmıştı. Bu seçimde de  rahatlıkla güven tazeleyeceklerini düşünüyorum.
 
 
Hizmet dökümü
 
 
“Makina Çalışıyor’’,  içi boş bir slogan değil.
İşte Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin hizmet dökümü:
Bursa kent sorunlarına ilişkin 4 farklı konuda rapor hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılmış.
Ankara’da yapılan kaynak ve sanayi kongrelerinin düzenlenmesine destek verilmiş.
TMMOB Bursa ve Edremit İKK sorumlulukları üstlenilmiş. BAOB site yönetiminde yer alınmış.
Üniversiteler, sanayi ve ticaret odaları, yerel yönetimler gibi ilgili kamu kurum ve kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri ile ilişkiler geliştirilmiş.
TMMOB Bursa Kent İçi Ulaşım Sempozyumu’nun düzenlenmesine aktif destek verilmiş, sunumlar gerçekleştirilmiş. Mesai gün başına 3.6, toplam 1585 etkinlik yapılmış.
Üyelerin mesleki gelişimine ve ara teknik eleman yetiştirmeye yönelik 644 eğitim etkinliği düzenlenip yaklaşık 11.000 kişinin faydalanması sağlanmış.
Farklı konularda 25 panel yapılmış.
9.500’ü proje denetimi olmak üzere, değişik konularda toplam 167.285 adet kamusal denetim yapılmış.
Yüzlerce öğrenciye staj imkanı sağlanmış. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine ve Endüstri Mühendisliği bölümleri son sınıf öğrencilerine yönelik 4 adet “bitirme projesi yarışması’’ düzenlenmiş.
2 geleneksel gece 6 konser ve 3 resim sergisi açılmış.
Mesleğin, meslektaşların ve Bursa’nın sorunlarına ilişkin birçok konuda onlarca radyo/TV programına katılınmış, 130 basın açıklaması yapılmış.
**********************
Etkileyici bir bilanço.
Sevgili dostum, çağdaş mühendislerin yönetim kurulu adayı Feridun Tetik’in de vurguladığı gibi dedikodu değiş iş üretilmiş. O yüzden de “Çağdaş Mühendisler’’,  “Yaptıklarımız Yapacaklarımızın Teminatıdır’’ demişler seçim broşürlerinde.
 
 
İbrahim Mart’ın mesajı
 
Oda başkanı sevgili kardeşim İbrahim Mart bir mesaj yolladı.
Mart, mücadeleye devam’’ diyor:
“Mezuniyetimden bu yana MMO örgütlülüğü içinde komisyon üyeliği, işyeri temsilciliği, Şube Yönetim Kurulu Yedek ve Asıl üyeliği, Denetleme Kurulu üyeliği, Sempozyum - Kongre Düzenleme ve Yürütme Kurulu üyelikleri ve 4 dönem yani 8 yıldır, büyük onur ve gururla, severek, isteyerek, inanç ve kararlılıkla sürdürmekte olduğum MMO Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim sona eriyor.
TMMOB örgütlülüğü içerisinde bir nefer olarak mücadele içinde yer almaya devam edeceğim. MMO Bursa Şubemizde, ülkemizin aydınlık geleceği için; birlikte karar alma, üretme ve yönetme anlayışı ile Çağdaş Mühendisler yoluna kaptan değişikliği ile devam edecek. Yine hep birlikte başarılı çalışmalar yapacaklar. Ülkemize, mesleğimize ve tüm değerlerimize sahip çıkmaya ve mücadeleye devam edeceğiz. Biz kazanacağız!’’
Görev döneminde başarılı çalışmalarıyla çıtayı çok yükselten İbrahim Mart’a bundan sonraki yaşamında başarılar diliyorum.
 
 
Halkın Mühendisleri
 
 
“Birlikte Ürettik Birlikte Yönettik.’’, “Ülkene Kentine Mesleğine Oda’na Sahip Çık’’  anlayışını seslendiren Çağdaş Mühendislerin hakkını teslim etmem gerek.
Ben onları “halkın mühendisleri” olarak niteliyorum; çünkü Bursa’da “akıl ve vicdan nöbetini” kentlilik bilinci ve mühendislik birikimi ile büyük emek harcayarak tuttular. Hem eleştirdiler hem de somut öneriler yaptılar, yol gösterdiler Bursa’yı yönetenlere. Bursalılara da bilimsel bakış açısıyla gerçekleri aktardılar.
**********************
Söz makina mühendislerinde.
Oda genel kurulu ve seçimler MMO Bursa Şubesi ve Bursamız için hayırlı olsun.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat