Loading...

“Sesimizi duyan yok muuu?“

10 Ocak 2018 22:02
A
a
Şizofren cehenneminde yaşıyorlar.
Bilinmeyen hayatlar serisinden, veyahut bilinmek istenmeyen hayatlardan yine bir tanesi daha.
Hani zaman zaman yüreği yanan ve sessiz çığlıklara ses olmaya çalıştığım durumlardan sadece biri olan, sokakta ve her an yanı başımıza olan canlı bomba.
Sosyal medyada, yazılı ve görsel medyada şiddet eğilimli, cana kıyanların temelini ufaktan bir göz attığınızda göreceksiniz ki, hasta ruhlu insanlar çıkıyor.
Şimdi sizlere henüz katil olmamış, zira her an olmak üzere birinden bahsedeceğim. O hasta gencin ablasının yüreğinden dökülenler.
“12 yaşındaydım annem İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin 3. katından atlayarak vefat ettiğinde 17 yaşındaydım. Erkek kardeşime aynı tanı konulduğunda (%96 şizofren) şu an 37 yaşında ve 15 yıldır Özel Mimar Sinan Bakımevi’nde.
5 yıl önce en küçük kardeşime aynı tanı kondu. (% 86 şizofren). Şu anda 29 yaşında. Babamı 5 yıl önce, yani tanının konulduğu yılda kaybettim.
İkisinin de vasiliğini aldım. Onlara sahip çıkacak tek kişi benim. Ama tekim tek! Bizi görmezden gelmeye ayarlanmış sistemin içinde bugünde yaşadığıma şükredip secdelere kapanıyorum. Yaşamayı seviyorum, yaşamak için mücadele ediyorum.  Ama eminim korkusuz yaşamak çok daha güzeldir. Sizler gibi de yaşamak istiyorum. Sahi uykunuzda sıçrayıp kapılara koşmak sayılıyor mu yaşamdan? Bu mu kanıtlıyor hayatta var olduğumu?
Kardeşimle iki katlı evi paylaşıyoruz. Şizofren olması yanı sıra, son 1 yıldır uyuşturucu bağımlısı oldu. Bulmazsa kolonyayı içeceklere karıştırıp içiyor. Ciddi ataklar geçirdi. 6 ay önce evi kısmen yaktı.
Hastanede tedavi süresini yalvar yakar iki buçuk aya çıkarttım zira şizofren tedavisi bir hastanede maksimum bir aydır. Her taburcu olduğunda 15 gün ilaç kullanıyor. İğnesi 15 günde bir. İğnesini olmayı reddediyor.
Ciddi krizlere girdiğinde polisi aradığımda, kime ne yaptı? Yapmadı ama! Amalarla hareket edemiyor ki polis. Ya cam çerçeve kıracak, ya size zarar verecek, kapınızı zorlayacak gibi gibi. Olay yoksa polis neden gelsin? Oturup beni nasıl öldüreceğini deftere yazıyor. Elinde bıçak tehdit ediyor ama kullandı mı? Henüz hayır. O vakit polis şizofrene bir şey yapamaz ki, dokunulmazlıkları var.
Oturdum bir gün dua ettim. Ne bileyim işte dedim ki kırsın camları, yangın çıkarsın falan bir şeyler yapsın ki ambulans ve ekip yardımı ile yatışını yapayım. Öyle de oldu biliyor musunuz?
Yatışını yaptım 1 ay nefes aldım. Böyle alıp verdim hissettim bunu. Sonra bakım evleri özel olduğu için sorunlu hasta kabul etmez. Kardeşim huzur bozan bir hasta olduğu için almıyorlar. Alan bir yer olmadı mı, oldu. 4 gün sonra kaçtı. Bakım evleri insan hakları gereği, hapishane modelinde olmayacağı için duvarları yüksek olamaz. Çok sıkı güvenliği olan yerler değildir.
İsteyen her hastanın bir yolunu bulup kaçacağı gibi binalardır hepsi. Peki Filiz Tosun ne istiyor? Devlet bünyesinde yüksek güvenirlikli bir yer olsa, 3 ayda bir aldığı bir milyar sekiz yüz lira engelli maaşını ona verip de uyuşturucu satıcılarını zengin kardeşimi ziyan etmek yerine, orada hayatını sürdürse. Bütçeniz mi yok? Bazı bakım evlerine sadece şizofrenleri kapsayan istedikleri zaman kaçamayacakları sadece onlar için dizayn edilmiş olsa?
Ben tek miyim, değilim! Bugün sokaklara sistemin attığı şizofren hastaları tecavüz, taciz ediyor, hırsızlık yaptırılıyor çünkü cezai ehliyeti yok. Uyuşturucuyu en çok şizofrenlere satarlar.
Neden mi? Bakım parası var 3 aylıkları var. Hiçbiri yoksa anasını döver,
 bacısını döver o uyuşturucu parasını en iyi onlardan alırlar. Neredeyse her gün haberlerde cinayetler, neymiş, şizofren. Soruyorum ben de yarın haberlerde ablasını öldüren şizofren kardeş diye manşet olacak mıyız? Ertesi günde unutulan biri! Bunu bekliyor olsa bile yetkililer, ölenler neydi? Değişen bir şey olmadı. Neden sistemin değişmesi bu gençleri sokaktan kurtaracak yerler yok? Milyonlarca bakım evleri var. Kişi başına aldıkları bakım paraları ile sadece uslu sakin hastalar kabul ediliyor ve bu paralar manyak paralar!
Annem atak geçirdiğinde komşuya kaçıyordum. Beni içeri alıyordu babam gelene kadar sığınıyordum. Ama şimdi evli ve iki çocuk annesiyim. Kaçamıyorum. Kaçamadığım gibi karşılarında dim dik durmak zorundayım. Ağlamak, yok öyle rahatlamak! Çocuklarım diyorum onlar çocuk!
12 yaşındaki bir çocuk uykudan uyanıp kilitli kapının anahtarını çevirip tekrar kitler mi? Emin olmak istiyorum anne! Dayılarını çok seviyorlar. Bende çok seviyorum. Ama ulaşamıyorum ona, dokunamıyorum yüreğine. Hayal dünyasında bizler onun düşmanıyız. Biraz sesimi yükseltsem çocuklarım var, sesimi aşağıya çeksem bildiğini okuyor. Bu iki ara bir derede ölmemizi beklemeyin!
Bu bir hastalık ne olur anlayın beni. Biz diri diri ailece yok oluyoruz, kayboluyoruz. Neden görünmüyor sokaktaki şizofren kıyameti?
İlaçlarını iğnesini düzenli alıp barınacağı yerde her türlü işleri yapabilecek zekaya sahipler. Çok zekiler! 5 enstürman aynı anda çalabilen biri. Gözlerimin önünde bir mum gibi eriyor, neden? Devletin bünyesinde böyle bir yer yok. Abiler ablalar yok mu bir yer?”
Diyerek son sözünü boğazı düğüm düğüm olarak tamamlasa da. Bu sese kulak verilmesini ve toplum içinde kanayan yara olduğunun farkına varılmasını canı gönülden istiyoruz. Muhakkak bu çığlıkları duyacak açık yürekler vardır ve olacaktır.
Selam ve dua ile kalın.
 
1000
icon
Figen Gülle 11 Ocak 2018 23:07

Rabbim çaresiz bırakma kimseyi,nice Aileler nice canlar gidiyor,ben kardeşim ve kardeşim gibilerin,yaşamalarını istiyorum...İNSANCA!!!

0 3 Cevap Yaz
sevgi Demirci 11 Ocak 2018 11:12

Sessiz kalmasın artık devletimiz bir ilke imza atsinlar lütfen çaresizliğin çaresi olsunlar. Nice filiz Tosun larin kanayan yaralarını sarsinlar artık.insanligin hafife alındığı ülkemizde.gozyaslari acılar dinsin artık...yüreğimde yaşadım bütün duygularını filiz Tosun un. 🙏🙏🙏❤

0 3 Cevap Yaz
sevgi Demirci 11 Ocak 2018 10:45

Gozyaslari içinde okudum. Sessiz kalan çığlıklar çaresizliğe terkedilmis canlar için vicdan zamanı gelmedi mi sayın yetkiler.herseyi yapabilecek devlet önce saglikli bireyler topluluğu yaratmalı bu filiz Tosun ve birsuru filizlerin umudu olun artık.saglikli yaşamak için uğraşın elinizi vicdaninizi uzatın lütfen. Sayın yetkililer. 🙏❤🍀🍀🍀

0 3 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat