1 Eylül hangi dünyanın barış günü?!..

31 Ağustos 2016 22:35
A
a
Bu gün 1 Eylül Dünya Barış Günü
Yahut biz öyle biliyoruz!
Bilindiği gibi ikinci Dünya Savaşı 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başlamıştı.
Ardında 50 milyonu aşkın ölü 100 milyonlarca yaralı, sakat, acı, gözyaşı ve enkaz yığını haline gelmiş kentler, kasabalar bırakarak 1945 Mayıs'ında bitmişti.
İnsanlık tarihinin gördüğü bu en kanlı savaşın başladığı günü, yani 1 Eylül'ü, bütün dünya ulusları Dünya Barış Günü olarak ilan ettiler. Yarım asırdır 1 Eylül Dünya Barış Günü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle yaşamakta, yaşatılmakta, nasıl yaşatılıyorsa!..
 
* * *
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1981’deki 57. birleşiminde, “Genel Kurul’un açılış günü olan her eylülün üçüncü salı günü’nü “Uluslararası Barış Günü” ilan etmiş.
Yıllar sonra da Genel Kurul 7 Eylül 2001 tarih ve A/RES/55/282 sayılı kararı ile 21 EylülBarış Günü olarak duyurmuş.
Güya Birleşmiş Milletler, Barış Günü'nde, dünya çapında çatışmaların önlenmesi ve barışın tesisi yolunda bilinçlenmeyi amaçlamış!
Her 21 Eylül’de, Birleşmiş Milletler Merkezi’ndeki “Barış Çanı” çalınır.
Çanın üzerine, “Çok Yaşa Mutlak Barış” yazısı kazınmış.
Eskiden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini anımsatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı'nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiş.
Ancak 1 Eylül tarihinde “Dünya Barış Günü”nün salt Türkiye’de ve Kıbrıslı Türkler tarafından kutlandığını belirmek gerek.
BM tarafından ilan edilen “Uluslararası Barış Günü” ise 21 Eylül tarihinde kutlanıyor bu gün.
Yani meğer her yıl Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta en üst düzeyde kutlanan, bakanların, Meclis Başkanları’nın hatta bazen başbakanların bile demeç yayımladığı, insan hakları kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin gösteriler, paneller, toplantılar düzenledikleri 1 Eylül “Dünya Barış Günü”nü artık dünya da bizden başka kimse kutlamıyormuş...
 
* * *


Yani şaşırmamak elde değil!
BM tarafından ilan edilen “21 Eylül Uluslararası Dünya Barış Günü” batılı kaynaklara göre Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hariç bütün dünyada kutlanıyor ama bizim kaynaklarımıza göre, Türkiye’de 1 Eylül günü!
Bu durumda iki tane “Dünya Barış Günü” söz konusu!..
Birincisi BM tarafından ilan edilen tüm dünyada 160 ülkede, binlerce kuruluş tarafından kutlanan ve 21 Eylül olarak kabul edilen gün.   İkincisi ise BM’nin ilk kararı olan gün, salt Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan, fakat tüm dünyada aynı anda kutlandığı sanılan “1 Eylül Dünya Barış Günü!..
Bu ironik durum bir yana, ülkemiz ve dünya bu gün her zamankinden daha çok barış ve huzura gereksinim duymakta.
Ve öyle görülüyor ki, “Dünya 5’ten büyük” sözü içselleştirimedikçe ve bu ironik durum sürdükçe kalıca barışa giden yola ulaşmak olası olmayacak!..
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat