10 Kasım, Ülkü ile arkadaşlık, Gardırop Atatürkçüsü

9 Kasım 2016 21:40
A
a
Elimden geldiğince vatansever olmaya çalışıyorum. Yaşadığım kenti, ülkemi, halkımı seviyorum.
Buraya aidim;  bu coğrafyanın müziğine, folkloruna, halk hikâyelerine, ağıtlarına, manilerine, bozlaklarına, romanlarına, şiirine, dört mevsimi içeren doğasına; buraların çiçek kokularına, meyvelerinin lezzetine, yemeklerinin lezzetine, pınarlarına, başı dumanlı dağlarına, yeşiline börtü böceğine aidim.
Uzaklaşamam buralardan kaldıramam sıla hasretini.
Vatanseverlik gericilik değil ilericiliktir hele de emperyalizmin kıskacında bir ülkedeyseniz.
***********************
“Vatanseverlik” çocuklukta edinilen en güzel duygulardandır.
Bursa’yı, ülkemi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, cumhuriyeti çocuklukta sevdim.
Bir cumhuriyet ailesinde büyüdüm çünkü. O cumhuriyet ailesi Gazi’ye derin hayranlığı ve minnettarlığı olan bir aileydi. Atatürk gibi Selanikli oluşumuz da ayrı bir onur ve güven veriyordu aileme. Atatürk emperyalizmi yenmiş, mazlum milletlere ilham olmuş, cumhuriyeti kurmuş, devrimler yapmıştı; biz halk olarak büyük bir halktık, her şeyi yapabilirdik.
******************
Çocukluğumdaki 10 Kasım saygı duruşlarını anımsıyorum:
Siren çalar çalmaz ellerimi bacaklarıma sımsıkı yapıştırır, başım dik göğsüm gururla şişmiş olarak çelik bir süngü gibi yere mıhlanıp dururdum.
Eğilmez bükülmez sanırdım kendimi; en sert fırtınalarda, boralarda depremlerde sarsılmaz; yanardağlar patlasa lavlar akıp geçse üstümden bozmazdım o saygı duruşunu.
Gözlerimde tomurcuklanan yaşlarla mücadele ederdim. Yok ağlamayacağım. Atatürk beni ayıplar, o yukardan izliyor, bana 23 Nisan’ı armağan eden Atamı üzemezdim ki.
Yüreğim kederden çatlasa, vücudum heyecandan tir tir titrese de kendimi sıkar, irademi biler, ağlamamayı başarırdım. İçimdeki gözyaşlarını akşam yatağa akıtırdım.
 
 
Salıncak sallayan Gazi
 
 
Atatürk’ün bir fotoğrafı vardı: Ege Vapurunun güvertesinde manevi kızı Ülkü salıncağa binmiş, Atatürk salıncağı sallıyor.
Bu fotoğraf beni en çok duygulandıran fotoğraflarındandır. Çocukken, Ülkü ile arkadaş olduğumuzu, salıncakta yanına oturduğumu, Atatürk’ün ikimizi birden salladığını hayal ederdim; içim içime sığmazdı.
Atatürk şefkat ve merhametti duygu dünyamda.
********************
Niye sadece yas tutayım ki. Sonra başka anmalar geliştirdim. Her 10 Kasım’da Atatürk, kurtuluş savaşı ve cumhuriyetle ilgili kitap almaya başladım.
Cumhuriyet benim için öncelikle laikliktir, akılcılıktır, bilim ve felsefedir ve sanattır.
Bu alanlarda okumanın, bu kavramları içselleştirmenin, yaymaya çalışmanın en iyi 10 Kasım anması olduğunu düşünürüm.
Mesela, bu gece Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde saat 20.30’da Nilüfer Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu’nun Atatürk Özel Konseri var, ona gideceğim ve Atatürk’ü halk müziğimizin eşsiz ezgileriyle, sanatın güzelliğiyle anacağım.
 
 
Gardırop Atatürkçüleri
 
 
 
Atatürk devrimlerini gardırop değişikliği sananlar için ‘’Gardırop Atatürkçüsü’’ denir. Kavram İlhan Selçuk’un bir yazısından çıkmış ve çok tutulmuştur.
Köşe yazarlığının büyük ustası İlhan Selçuk “Yön” dergisinde 1966’da ‘’Gardırop Atatürkçüleri’’ başlıklı müthiş bir yazı yazmıştı. O yazıdan bir özet paylaşayım:
“Türkiye’de hiç kimse gardırop Atatürkçüsü kadar Atatürkçülüğe zarar vermedi. Hiç kimse gardırop Atatürkçüsü kadar devrimleri kemiremedi. Hiç kimse Türkiye’nin çağdaş medeniyet seviyesine erişmek çabasını gardırop Atatürkçüsü kadar baltalayamadı.  Kafası boş, üslup kâr, olumlu düşünceden yoksun beyzade, kalemiyle fikirlerin ancak kabuğunu tırmalayan kültürsüz yaratık. (…) Batı’nın penceresinde maymun, komprador hizmetçisi kalem.(…) Halkı hor gören, Batı’nın üstünlüğüne körü körüne inanan. Amerikan zencisine, Amerikan beyazından düşman, Kongoluya Belçikalıdan daha hırslı, Çinliden korkan, Cezayir’e kin duyan, Nasır’a İngilizden fazla diş bileyen... Batı toplumunu tenkit ve tahlil eden çağdaş düşünceyi ve akımları küfür sayan... Atatürk’ün milli kurtuluş savaşını, Amerikan kapitalizmine, emperyalizmine satmakta mezat memuru... (…) Halk bir yanda horlanacak, sefalet içinde yüzecek, aşağılık görülecek, bir azınlığın iktisadi çıkarları için kullanılacaktır. Öte yanda bir mutlu azınlık Batılı maymunluğunda ve refah içinde yaşayacaktır. (…)Bunların yüzündendir ki devrim halka mal edilememiştir.’’
Gardırop Atatürkçülüğüne hiç ısınamadım.
****************************
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü dinmeyen bir özlemle ve derin bir minnettarlıkla anıyorum.
Paşam, o çok sevdiğiniz Selanik Türküsü çalıyor şimdi pikapta.
‘’Bir Fırtına Tuttu Bizi.’’
 
1000
icon
Hlkmet alb 10 Kasım 2016 00:25

BU ANLAYIŞ ÇOĞALDIKÇA İÇERDEKİ VE DIŞARDAKİ DÜŞMANLAR ÇATLAYACAKTIR YÜRÜYÜŞE DEVAM AYDINLIK GÜNLER GELECEKTİR HİÇ ŞÜPHENİZ OLMASIN

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat