15 Temmuz, 30 Ağustos ruhunun bir yansımasıydı…

29 Ağustos 2016 22:19
A
a
30 Ağustos, Başkomutanlık Meydan Savaşı utkusunun ardından kutlanan ulusal bir bayram 30 Ağustos.
Yani Zafer Bayramı
1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni anmak için 1935 yılından bu yana resmi olarak kutlanan bayramımız.
İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil ediyor.
 
* * *
Zafer Bayramı, ilk kez 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmış…
Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi ise 1935 yılının Mayıs ayında olmuş…
Milli bayramlarımız, ulusça kutladığımız, birlik beraberliğimizi pekiştiren sevinçli günlerimizdir.
Öyle olması gerekir.
Bunda kuşku yok…
Ne ki, Zafer Bayramı ötede beri yakın yıllara kadar tıpkı Cumhuriyet Bayramımız gibi devlet erkânının ve az sayada vatandaşın anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunduğumuz, genellikle de klasikleşmiş hamaset yüklü konuşmaların yapıldığı günler olarak anılarımızda yer etti.
Hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır, dışarıdan satın aldığımız elimizde hangi silah varsa onların geçit resmi yapılırdı.
Bu görüntü önce Cumhuriyet Bayramları’nda değişti.
Belediyelere ait çöp kamyonları dâhil bilumum araçların geçit yaptığı görüntüler yerine, okullarda ve meydanlarda halkın katılımının sağlanacağı değişik etkinlikler gündeme getirildi.
Bu yaklaşım değişik tepkilerin doğmasına konu oldu kimi çevrelerce gereksizce.  
 
* * * 
Kuşkusuz Milli bayramlarımızı kutlarken atalarımızın kahramanlıklarını ve başarılarını anar, bize emanet ettikleri değerlerin önemini daha iyi kavrarız.
Ve bunu bir gerçek bayram kimliğinde geniş halk yığınlarının katılımıyla yaparak daha anlamlı hale getirme çabası gösterildi ve daha da iyi oldu.
Şimdi, bu gün de 30 Ağustos büyük Utku’nun 93. yıldönümünü kutluyoruz.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık bu kez 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında, askeri geçit töreni yapılmayacağını açıkladı.
Bakan Işık, 15 Temmuz gecesinin yaşananların 30 Ağustos ruhunun bir yansıması olduğunu belirterek, 15 Temmuz’da yaşananların yavrularımızda, gençlerimizde bir travma olarak sürdüğünü, uçakların alçak uçması, tankların sokaklara çıkması gibi görüntülerin unutulmadığının altını çizerek
Bu 30 Ağustos törenlerinde askeri araçların gösteri yapmayacağını açıkladı.
Yoksa konu bu yıl 30 Ağustos kutlamalarının yapılıp-yapılmayacağı değil.
15 Temmuz darbe girişiminden sonra 1 ayı geçen bir sürecin ardından terör örgütlerinin yaptığı kanlı eylemler sonucu Türkiye’nin yaşadığı bu olağanüstü günlerde geçit töreninin yapılmaması kararını bu çerçevede değerlendirmek gerekmez mi?
 
* * *
Bu mutlu günde, bize bağımsızlığımızı kazandıran M. Kemal ve silah arkadaşları ile kahraman Türk Ordusu'na şükran ve minnetlerimi sunuyor, sonsuzluğa göçenleri anıyor ve milletimizin Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat