Loading...

2. Ordu Komutanı Suat Aktulga

11 Şubat 2018 21:54
A
a
Sayın Mütercimler Kıbrıs 1974 Barış Harekâtı ile alakalı kitabında; Siirt Komando Tugayı’nın bir günde Kıbrıs'a getirildiğini, hava ve kara yolu olarak 800 kilometre yol aşıldığını, Siirt'ten Batman'a otobüsle, Batman'dan Adana'ya uçak ile oradan Ovacık'a yine otobüslerle, Ovacık'tan da helikopterlerle Kıbrıs'a intikal ettirildiğini anlatıyor.
20 Temmuz'dan 14 Ağustos'a kadar Girne ile Lefkoşa ve Lefkoşa’nın kuzeyine doğru bir üçgen içinde idiler. 14 Ağustos sabahı ise saat 4.00 sıralarında mayınları bir yandan temizlemeye çalışan istihkâmcılarımız, öte yandan atış tanzimine geçen topçularımız ve de sabah beş buçukta ileri harekâta başlayan birliklerimizin üçgenle sınırlı alanı, dörtgene çıkarmaya başladığı görüldü. Atilla hattı, merkez Lefkoşa olmak üzere, doğu ve batı istikametinde yayılan hattın adıdır ve bu hat dörtgenin bir tarafını teşkil eder. Diğer kenarını ise, Kuzey Kıbrıs’taki uzayıp giden kıyı idi. 39. Tümenimiz 1963 Rum saldırılarıyla ellerine geçmiş Serdarlı'yı, 14 Ağustos 1974'te yani 11 sene sonra kurtarıyordu. Atilla hattı bölgesindeki Orgaburnu, Yorgoz, Kalorka, Serdarlı, Lefkonun, İpsos alındı. Diğer yandan da, Omorfo-Lefkoşa-Magosa istikametinde taarruz hedefe varmak üzereydi. Takvim 15 Ağustos'u gösterdiğinde sabahın erken saatlerinde ikmal işinde biraz aksama görüldüyse de taarruzun biraz gecikmesine sebep oldu.
 İkindiye doğru Magosa varoşlarına gelindi. Kuzeydeki zırhlı birliklerimiz güney cihetinden gelen 28. Tümen'in tankları ve bağlı kuvvetleri Magosa’yı zapta muvaffak oldu. Tam bir ay evvel Sampson'ın katliamından kurtulmak için Magosa Kale semtinde toplanmış 13 bin Kıbrıs Türkü’nün sevinci görülecek şeydi. Kuzeydoğuda Stazuza Burnu’na denizden çıkarma yapılmak suretiyle, Magosa'nın kuzey cihetindeki boğaz da ele geçirildi. Aynı gün; komando tugayımız 15.30'da Omorfo istikametinde yürüyüşe geçti, Filia Boğazı’na geldiğinde akşam yerini geceye terk ediyordu ki, yürüyüşü devam ettiren Mehmetçik, sabah kahvaltısına Omorfo'da oturmuş oluyordu. Kısa bir nefeslenme ve 16 Ağustos'ta saat 19.00'da Lefke de gözlemimiz altına alındı. Bahse konu günün sabah 9'unda Kıbrıs Alay Komutanımız Albay Mustafa Katırcıoğlu; savaş karargahına telefonla beş şehidimiz var haberini ulaştırdı.
 2. Ordu Komutanımız Suat Aktulga, Ankara'ya Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Adnan Ersöz Paşa'ya bu haberi 25 şehidimiz var demek suretiyle, Yunan alayına, bizim alayın taarruz müsaadesi istedi. İşin ciddiyeti şehit sayısının yüksek gösterilmesindeymiş ki, maksat hasıl oldu.
Kıbrıs alayımızın emrine bir paraşüt taburu verilirken, Yunan alayı hedef belirlemesi yapılarak uçaklarımız alayın üzerine saatlerce bomba yağdırdı. Saat 12.00'de bombardıman durduruldu ve takviyeli alayımız, Yunan alayı üzerine kat'i taarruza geçti. Yunan alayının yarısı ölmüş yarısı da yaralanmış idi. Takriben bin mevcudu vardı. Ecevit'in aceleciliği tuttu, akşam saat 19.00'da ateşkes kabulünü yaptı ve Genelkurmay Harekât Daire Başkanı Korgeneral Haydar Saltık telefonda, saat 19.00'da ateş keseceksiniz emrini verdi. Saat 12.00'de Adnan Ersöz Paşa, Suat Aktulgay'a, Genelkurmay Başkanı’nın emrini tebliğ ediyordu: “Timbu Havaalanı’nın 3.5 kilometre güneyinden daha aşağıya inmeyeceksiniz" şeklinde talimatı da ekliyordu.
Günümüzden 44 sene önce ülkemizin cumhuriyet devrinin ilk deniz aşırı seferi olan Kıbrıs'ı istirdat harekâtının harp tarihindeki sayfası altın harflerle yer almıştır. İki safhada cereyan edip, bu zaferi getiren şanlı ordumuz günümüzde de, ülkemiz hudutlarını güven ve emniyete alma maksadına bağlı olarak Ortadoğu sahralarında, dağlarında yeni bir sulh temini gayretindeyken, başta yüksek komuta heyetine ve bütün Silahlı Kuvvetler mensuplarına zaferyab olmaları için tüm milletimizin şevkle ve büyük ümitlerle Hakk Cellecelalühe samimi kalple yakarmaktadır. Hamdolsun. Fiemanillah.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat