Loading...

24 Haziran seçimlerine doğru, engelsiz bir projeksiyon

12 Mayıs 2018 21:36
A
a
Merhaba sevgili okurlarım,
24 Haziran 2018 Pazar günü, ülkemiz bir erken seçim yaşayacak. İlkleri de yaşayacağız. Yeni döneme göre ilk kez Cumhurbaşkanı seçeceğiz, milletvekillerini seçeceğiz. 600 milletvekili seçeceğiz. Partiler hummalı bir şekilde seçime hazırlanıyor. Seçimlerde kendisine daha çok oy getirecek, fayda sağlayacak, başarısına katkı koyacak misyonuna uygun vekil adaylarını bulmaya çalışıyor.
Bir taraftan da çeşitli sosyal baskı grupları, sivil toplum örgütleri, disiplinler ve inisiyatifler kendilerini temsil edecek çıkarlarını koruyup kollayacak adayları milletvekili olarak görmek istiyor ve destekliyor. Engelliler adına da özellikle AKP’den birçok arkadaşımız aday adayı oldu. Yaklaşık 5 yüz engelli arkadaşımız medeni cesaret gösterip aday adayı oldu. Nerdeyse 7 bin küsür aday adayının olduğu göz önünde bulundurulsa, yüzde 7 oranında engelli aday adayının olduğu görülüyor. Oysa toplumun yüzde 12,29’u engelli bireylerden oluşuyor. Engelli müracaatı tabii ki az. Gerçek temsilde engelli vekillerin de 75 vekil olarak Meclis’te temsil edilmesi gerekiyor. En azından ben böyle düşünüyorum.
1 Kasım 2015 genel seçimlerinde engelli vekil az seçildi. Engelli vekil kadrosu Bursa’ ya da şans olarak geldi. Sayın Bennur Karaburun milletvekili seçildi. Engelliler alanında son 4 yıldır eskiye nazaran bir gelişme oldu mu? Maalesef koskocaman bir hayır. Yani engelliler adına Sayın Bennur Karaburun’un genel ülke uygulamaları konusunda hiçbir katkısı olmadı. En azından ben öyle biliyorum. Zaten geçmiş yazılarımda da yazmıştım Sayın Karaburun’un engelliler kitlesi bakımından temsilde kayıp olduğunu söylemiştim. Bir şeyin hakkını vermek gerekiyor. Sayın Karaburun’un şansı çok yüksek.  Diğer milletvekilleri bağlamında baktığınızda Sayın Efkan Ala, Hakan Çavuşoğlu ve kıdemli bakan Sayın Faruk Çelik’ten sonra Bursa’yı en iyi, başarıyla temsil eden vekil olarak gördüm. Engelli olmasına rağmen birçok vekilden daha fazla teşkilatta ve halkın içinde sahada görüldü, mücadele verdi. AKP aday belirleyen komisyonun engelli kotasında Sayın Karaburun’u değerlendirmektense normal vekil kotasında ilk 3 sırada değerlendirilmesini naçizane olarak dilerim. Gerçekten hak ediyor.
Saygılarımla
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat