3 Aralık’a giderken uyuyan engelli STK’ları

12 Kasım 2016 22:31
A
a
Merhaba Sevgili Okurlarım,
Ülkemiz gündemi bir hayli yoğun, 15 Temmuz darbe girişimi, terörizm, Amerikan seçimleri, dövizin özellikle doların rekor üstüne rekor kırması, FETÖ ve yol açtığı sorunlar PKK falan, yani vatandaşın gündemi başka şeyler düşünemeyecek kadar meşgul ve yoğun. Bu arada engellilerle alakalı yaşanan sıkıntılar, problemler neredeyse gündeme bile gelmiyor.
Engelli STK’lar asli görevleri olan engellilerin sorunları yerine farklı konularla uğraşıyor. Engellilerin sorunlarının çözümü noktasında nerdeyse bir şey yapmıyorlar. Engellilerin sağlık kurulu rapor sıkıntısı devam ediyor. Evde bakım ücreti adaletsizliği ve dengesizliği devam ediyor. 2022 muhtaçlık maaşı bağlanması ve kesilmesi sorunları devam ediyor. E-KPSS olmasına rağmen atamalardaki kadro yetersizliği ve iş bekleyen engellilerin sorunları devam ediyor. Engelli STK’ların kurumsal kimlik kazanması, kurumsal kimliğe uygun fiziki mekân ve kadro sağlamaları sorunu devam ediyor. Çoğu tabela dernekçiliği yapıyor. Adresleri ya başkanların evleri, iş yerleri ya da çantaları. Kısacası engellilerin devasa sorunları had safhada iken, daha birçok yazmadığımız sorun bulunurken yerel yönetimlerin engellilerle alakalı geciken hizmetleri ve yerine getirmedikleri sorumlulukları açıkça yaşanırken engelli STK’lar ya var olma mücadelesi veriyor ya da birbirleriyle gereksiz rekabete girip acımasızca birbirlerini yıpratıyorlar. Temsil ettikleri kitlenin sorunlarını yeterince dile getiremiyor gerektiği kadar çözüm üretemiyor. Güç dağılmasına sebep oluyorlar. Proje desteklerinden diğer STK’lara oranla az faydalanıyorlar. Genel manada da böyle iken Bursa özelinde de durum böyle. Valilik Aile ve Sosyal Politikalar Engelliler Birimi aylık toplantı yapıyor, engellilerin sorunlarını STK’lar yerel yönetimler ve kamuyla birlikte tartışıp çözüm üretme amacıyla. Gelin görün ki toplantılara ilgi neredeyse yok denilecek kadar az. Vali Yardımcısı Sayın Ergün Güngör de haklı olarak sürekli sitem ediyor. “Nerede bu engelli STK’ları toplantıya neden gelmiyorlar diye!” Bursa İl Dernekler Müdürlüğü kayıtlarında 99 engelli derneği kayıtlıymış. 20’si spor kulübü derneği, 79’u da engelli derneğiymiş. Valiliğin son 2 toplantısına ısrarla davet yazısı yazılmasına rağmen katılan engelli STK tüzel kişisi temsilcisi sayısı birinde 15, diğerinde 14.
3 Aralık etkinlikler programı da bir-iki dernek haricinde neredeyse yok. Her şey kamuya bırakılmış, yerel yönetimlere bırakılmış. Yani engellilerin sorunlarına engelli STK’lar ve engelliler haricinde başkaları sahip çıkıyor, engelli STK’ları da uyuyor. Evet dostlar, dost acı söyler ama gerçeği söyler. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batır demişler. Ben de dâhil olmak üzere hepinizin engelliler camiasına sorumluluklarımız var. Başkan ve yönetici koltuğuna oturmayı bir ayrıcalık, bir meziyet olarak görmeyin, uyumayın iş yapın. Sen ben kavgasını bırakalım temsil ettiğimiz kitleye faydalı olmaya çalışalım. Önce Allah’a ve vicdanımıza sonra da üyelerimize hesabımızı verelim.
 
1000
icon
Hikmet alb 15 Kasım 2016 15:34

DEĞERLİ KARDEŞİM HAREKETE GEÇİRMEYE ÇALIŞTIĞIN DERNEKLERİN YÖNETİCİLERİ SEÇİMLE İŞ BAŞINA GEÇİYOR ONLARIN DERDİ DE SENİN DERDİNİ GÜNDEME TAŞIMAK DEĞİL ONLAR BAŞKALARININ ETEKLERİNE YAPIŞARAK ACABA NE MENFEAT SAĞLIYABİLECEĞİNİN HESABINI YAPMAKTADIR YARDIMSEVER İNSANLAR SAYESİNDE YAŞAMAKTAN KURTULMANIZ İÇİN SEÇİMLERİNİZE SAHİP ÇIKIN

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat