Loading...

3 Aralık ve engelliler

4 Aralık 2018 21:44
A
a
Merhaba sevgili okurlarım; 
Geçen yazımda sizlere 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne doğru yaşanan gelişmeleri, muhtemel beklentileri anlatmaya çalışmıştım. 3 Aralık Pazartesi günü engellilerle alakalı yine bilindik rutin yaşandı. Tabii farklılıklar da görüldü. Saat 09.45’te engelliler Kızılay’da toplanıp Atatürk Anıtı’na yürüdüler. Farkındalık oluşturmak, dikkat çekmek amacıyla. Bu sene de çok başlılıklı, dağınıklık gösteren düzensiz etkinlikler yapıldı. Bir tarafta Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün çelenk sunma fiyaskosu, konuşmacı seçimi, diğer taraftan da engelliler yürüyüşü ve çelenk sunma töreni ile Vali beyin 24 engelli STK temsilcisini eski valilikte tanışma amaçlı ve günün önem ve anlamıyla uyumlu kabulünün aynı saat olarak planlanması. Vali bey kabulde engellileri temsil eden STK başkan ve yöneticileriyle tanıştı ve çalışmalarıyla alakalı bilgi aldı. Vali beyi engellilerle alakalı gayet ilgili ve duyarlı gördüm. En azından öyle olmasını ümit ediyorum. Büyükşehir Belediye Engelliler Şube Müdürlüğü’nün Tayyare Kültür Merkezi’ndeki 3 Aralık etkinlikleri de vardı. Programın ilan edildiği saat dışına sarkması ve sıkışması dikkatten kaçmadı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş geldi. Yaptığı konuşmada engellilerle alakalı belediye faaliyetlerinden bahsederek, önümüzdeki dönem planlarıyla alakalı bilgi verdi. Tayyare Kültür Merkezi’ndeki programda Engelsiz Yaşam Merkezi müzik korosu sunumda bulundu. Rüveyda Dörtçelik Okulu ve Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Engelliler Meclisi resim sergisi açtılar. Ayrıca sağlıklı yaşam uzmanı Dr. Buğra Buyrukçu sağlıklı yaşam konferansı verdi. Tayyare Kültür Merkezi Küçük Salon’da Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü ve Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği iş birliğinde yerel yönetimler ve engelli STK’lar iş birliği paneli düzenlendi. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Türkiye Beyazay Derneği Kızılay’a kan bağışı kampanyası düzenledi. Ayrıca birçok daha etkinlikler düzenlendi. Burada altını çizmek istediğim hususlar;
1- Vali Sayın Yakup Canbolat’ın Bursa’ya yeni atanmış olmasına rağmen engelli STK’lara sınırlı da olsa ayırdığı zaman ve engelli STK yöneticileriyle birlikte olması. Bir de Sayın Vali çelenk sunma törenine gelebilseydi, engellilere yemek verseydi daha da iyi olurdu.
2- Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Alinur Aktaş’ın engellilerle alakalı programlara büyük ölçüde katılması ve ilgi göstermesi. Bu yönde önemsiyorum, beğeniyorum. Hele eski selefi belediye başkanının döneminde engellileri kabul etmek, törenlerine katılmak, ilgi göstermek şöyle dursun; engellilerden uzak durmak, görüşmemek için yaptıklarını, yüksekten bakmasını da hatırladıkça Başkan Sayın Alinur Aktaş’ın ilgisinin ve alakasının kıymetini bilmek gerekiyor.
3- Bir de Atatürk anıtında çelenk sunum töreni sırasında kulağıma gelen hoş ve tanıdık bir dost sesi İyi Parti Bursa Milletvekili Sayın Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu’nun engellilerin törenine katılması. Sayın hocam, saygıdeğer vekilim Tatlıoğlu her zaman olduğu gibi iyi ve duyarlı insan olmanın, gerçek dost olmanın gerektirdiği davranışı yine gösterdi. Sevgili Tatlıoğlu bunu her zaman yapar. Darısı da diğer siyasilerin, vekillerin ve belediye başkanlarının başına.
Her şeye rağmen 3 Aralık geldi, engelliler bir gün de olsa konuşuldu, anıldı, sorunları kamuoyuyla paylaşılmaya çalışıldı. Umarım engelli sorunlarının konuşulup tartışılmadığı, böyle konuşmalara ve tartışmalara gerek kalmadığı 3 Aralıklarda buluşuruz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat