4. Sanayi Devrimi’nin temelleri ve Burkay’lı BTSO…

28 Ağustos 2016 21:57
A
a
İbrahim Burkay başkanlığındaki Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetimi 3 yılını doldurdu.
Yeni seçimlerin zamanı ise şu an için belli değil.
5174 Sayılı TOBB ile Odalar ve Borsalar Kanunu’nda oda ve borsa seçimlerinin 4 yılda bir Ekim ayında başlanıp, en geç Kasım ayında bitirilmesi hükmü bulunuyor. 
Ancak 2012 yılının Ekim-Kasım döneminde yapılması gereken seçimler, NACE sistemine uyum gerekçesiyle 2013 yılının Mayıs ayına ertelenmişti.
Erteleme nedeniyle TOBB seçimi de 2013 yılının Ağustos ayında yapılabildi.
Bu tarih değişikliği, bazı illerde oda ve borsa başkanlıklarına aday olmayı planlayan isimlerin ‘seçimler 2012 yılında yapılmış gibi hesaplanmalı ve 2016 yılı Ekim’inde yeni seçim süreci başlamalı’ şeklinde bir savına neden oldu.
Konuyu bakanlık çözecek…
Bunun için de bir yasal düzenleme hazırlığında olunduğunu açıkladı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi.
Ve burada seçimlerin 4 yılda bir yapılacağı hükmünün getirileceği belirtildi.  
Öne alınabilinir mi?
Zor…
Çünkü TOBB seçim tarihinde 4 yıllık seçim süresi hiç kısalmadı, uzatmalar oldu.
Bu nedenle 2016’da seçim olasılığı zayıf gözüküyor.
O nedenle oda ve borsaların yöneticileri, meclis üyeleri, muhalifler ve potansiyel adaylar bekleyiş içinde.
 
* * *
Bu nedenle yönetimler olası bir erken seçim için de hazırlık yaparken, muhaliflerin de çalışmalarını arttırdıkları gözleniyor her olasılığa karşı.
Önceki seçimde yaşanan FETÖ’cü cemaat faktörünün bu seçimde nasıl bir seyir izleyeceği belli değil.
Savlandığı gibi 2013’te FETÖ’cülerin Burkay’a mı, Parseker’e mi destek verip-vermediğini bilemem ama bildiğim iki şey şu;
Bursa’nın iki büyük patronundan biri olan ve babasının BTSO’da 23 yıl, kendisinin de 18 yıl yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Celal Sönmez ile İşadamı Cavit Çağlar’ın o sıralar Parseker’e yakın durduğu görüntüsü…
İkincisi;
Bu FETÖ’cü ihanet şebekesinin özellikle 17-25 Aralık 2013 gününden bu yana genellikle bu tür yerlerde muhafazakâr demokrat adayları desteklemedikleri…
Bilinen bu gerçeklere ek olarak da;
15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından başlatılan ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimine yönelik yapılan soruşturma kapsamında, tutuklanan eski BTSO Yönetim kurulu üyesi işadamı Emin Akça’nın ifadeleri…
FETÖ’nün İbrahim Burkay’a destek verir gibi görünüp, aslında Parseker’e çalıştığını açıklaması…
 
* * *
 
Başkan İbrahim Burkay’ın “Bizim hayallerimize bile ulaşamazlar” dediği eski rakibi Parseker ise yaptığı açıklamada salt ayağı yere basmayan eleştirilerde bulunmakla kaldı.
Burkay’ın büyük bir kararlılıkla sürdürdüğü ve çoğu sonuçlanan 16 Makro Proje için ‘’Hiç biri gerçekleşmedi” gibi abuk, gerçekdışı bir savda bulundu Parseker.
Bursa’da 41 yıllık “Sönmez” ailesinin yönetiminde belli gurup ve kişilerin ilgi alanı olmaktan öte bir varlık gösteremeyen BTSO’yu devlet dairesi gibi üyelerden kopuk yönetme sürecinin 2013’te Burkay ile yıkıldığını, odanın tüm üyelerin ilgi alanına açıldığını Bursa’da görmeyen var mıdır?
2023 hedefleri doğrultusunda Bursa için de ona koşut bir hedef koyarak, hem üretim ve hem de dış satım için ömründe yurtdışı görmemiş binlerce Sanayici ve İş adamını yabancı ülke fuarlarıyla buluşturup, oralar mal satmalarını sağladıklarını da…
Türkiye’de oda ve borsalar arasında ilk kez, ‘Sektörel Konsey’ yapılanması ile kentin ortak aklını harekete geçirerek Türkiye için bir rol model olan BTSO’nun kent ekonomisine bütün dünya küresel krizle boğuşurken bir dinamizm kattığını kim yadsıyabilir?
16 Makro Proje’nin çoğu gerçekleşmiş, bir kısmı da sürerken, Türkiye’yi Organize Sanayi Bölgesi ile tanıştırarak Üretimin ve Dış-satım’ın liderliğini üstlenen Bursa’nın, küresel ekonomilerde 4. Sanayi Devrimi’nin temellerinin atıldığı görülmediği mi sanılıyor?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat