Af değil, yeniden yapılandırma…

30 Ağustos 2016 22:22
A
a
Vergi, sigorta primi ve Bağ-Kur borcu olan milyonlarca vatandaşın beklediği sonunda gerçekleşti.
Çıkartılan yasa Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı.
Yasaya göre; vergi borcu, öğrenim kredisi (YURTKUR - KYK) , emlak vergisi, taşıt vergisi, çevre temizlik vergisi, trafik cezaları yeniden yapılandırılıyor.
Bir süredir tartışılan vergi ve sigorta primi ile bunlara ait faiz borcu olanların durumu ile ilgili düzenleme sonunda yapıldı.
Yani ödeme için yeni bir kolaylık sağlandı geçmişte benzer düzenlemeler gibi.
Yapılan bir af değil kuşkusuz.
Faiz borçlarının yeniden yapılandırılması ve yeni bir ödeme kolaylığı.
Vergilerini, sigorta primlerini ve cezalarını türlü nedenlerle zamanında ödeyemeyip, faiz sarmalı nedeniyle iyice çözümsüzleşen bir duruma yeni bir neşter atılması, yeni bir şans verilmesi borçlulara.
 
* * *
Kuşkusuz bu düzenlemeleri bütün ödemelerini zamanında yapanlar ile yapamayanlar arasında bir adaletsizlik doğurduğunu seslendirenler de yok değil toplumumuzda.
Ancak burada görülmesi gereken şu, anapara da bir aftan söz edilmemektedir.
Yapılan faizle ilgili bir yeniden düzenlemedir.
Vergi borçlarının aslı silinmiyor yani…
Ödenememiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş olan alacakların faiz ve cezaları silinecek.
TEFE/ÜFE değişim oranları ile yeniden hesaplama yapılacak.
 
Dünyanın pek çok yerinde ve Türkiye’de bu tür düzenlemeler sıkça yapılmaktadır.
Böylece vatandaşlar yeni bir ödeme kolaylığı ile borçlarını öderken aynı zamanda ülkenin kasalarına da ödenmesi güç görünen borçlar nedeniyle yeni bir giriş olanağı sağlanmış olmaktadır.
 
* * *
Kaldı ki bu son düzenlemenin, geçmiş düzenlemelerden farklı olarak çok daha dar kapsamlı olduğuna ve beklentileri karşılayamayacağına yönelik görüşler çok fazladır.
Ana borcun dışında kalan işlemiş faizin ortalama yüzde 45’inin ortadan kaldırılıyor olması bile yeterli görülmemektedir.
Çok uzun yıllardır ödenmeyen borçlara işlenen birikmiş faizin vardığı boyut,  yüzde 45’i silinse bile yine ödeme zorluğunun sürmesine yol açacaktır.
 
* * *
 
Yine de bu düzenleme ile önemli bir oranda vatandaşın yasadan yararlanarak ödeme yapılması ile ülke kasasına yeni para girmiş olacak ve kimi anlaşmazlık konuları gündemden düşmüş olacaktır.
Buna göre; düzenlemeden yararlanmak isteyen borçlular, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile il özel idarelerine bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksidini, yasanın yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü aydan; SGK’ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksidini ise dördüncü aydan başlamak üzere 2’şer aylık dönemler halinde 18 aya kadar taksitle ödeyebilecekler…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat