Loading...

Reyhan Değirmenci Batut

Ahmet Vefik Paşa huzurla uyuyor

12 Şubat 2019 20:30
A
a
Pazar akşamı Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun Müdiresi Arzu Tan Bayraktutan Hanımı konuk ettik. Her şeyden önce özverisine müteşekkirim, Uşak’tan turneden geldi, yorgunlukla, daha ailesiyle hasret gideremeden bizim yayınımıza katıldı.
Aynı zamanda bir oyuncu ve yönetmen de. İlk defa yayında biraz zorlandım itiraf ediyorum. Çünkü gayri ihtiyari kendinizi kaptırıyorsunuz. Sahnede izlemedim ama sanıyorum ki çok iyi bir oyuncu zira dinlerken bile sizi alıp götürüyor. Etrafındakiler çok şanslı fakat işleri zor, insan ona hayır diyemez, sanırım istediği her şeyi yaptırır. Arada nerede kalmıştık, ne soracaktık diye kaldığım olsa da güzel bilgiler paylaştığımız bir program oldu.
Bizimle paylaştığı müjdeyse asrın haberi, ‘’bizim izleyici sorunumuz yok, aksine izleyicimize biz yetişemiyoruz bizim sahne yetersizliği sorunumuz var’’ dedi. Tabii hemen çağrımızı yaptık, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve adayımız Alinur Aktaş Bey’e, değerli Nilüfer Belediye Başkanımız ve Büyükşehir adayımız Mustafa Bozbey’e, tüm adaylarımıza AVP’nin yeni sahnelere ihtiyacı var bilginize diye.
Güzel bir şehirde yaşıyoruz ve güzel şeyler oluyor. Belediyeler sanata kültüre destek oluyorlar, tiyatro grupları var, oyunlar sahneliyorlar. Bu hafta Büyükşehir Belediyesi’nin SALAKLAR SOFRASI adlı oyunu var, sağ olsunlar davetiye göndermişler katılmayı planladık bu kadarı bile mutlu etmeye yetti.
Tiyatronun açtığı oyunculuk kursları ve mart ayında yapacakları Balkan Şenliği var onun ayrıntıları program haberimizde çıkmıştı.
Okullarda drama dersinin müfredatta zorunlu ders olmasının insan yaşamına katkısının büyük olacağından bahsettik, oyunculuğunun Anadolu’nun varoluşundan bu yana nasıl da genlerimizde olduğundan bahsettik. Sanatın gençleri tehlikelerden koruyacağından bahsettik, konu çoktu sohbet tatlıydı devamı gelsin diyerek bitirdik. Dünya tatlısı bir tiyatro müdiresi tanıdık, bir oyuncu, bir anne, bir insan, bir eş olarak bütün kalmayı başarabilen, yeteneklerini hayatına adapte etmiş, yaşayan, iz bırakan, gün doldurmak yerine üreten birini sizlere de tanıtmaya çalıştık.
İzlediğimiz VTR’lerden ben tüm oyunlara gitme özlemi duydum, sizlere de öneririm. Fakat biletimizi önceden almamız şart, zira yer bulamayabiliriz. Herhalde Ahmet Vefik Paşa huzurla uyuyordur, yaktığı sanat ateşi hiç sönmeden büyüyor. Bir gün bunu duyacağımı sanmazdım ama oldu işte çok mutluyum. Benim ilk tercihim, birkaç dakikasında bile eğlendiğim ‘’Bana mastikayı çalsana’’ olacak sanıyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat