Ahşap Kenti İnegöl bir kez daha dünyayı ağırlıyor…

6 Kasım 2016 21:52
A
a
İnegöl, dünyayı bir kez daha ağırlamak için kapılarını açıyor yarın.
Ekonomik yaşamı son çeyrek yüzyıla kadar tarım ağırlıklı olan İnegöl, geldiğimiz noktada sanayi ağırlı bir kent kimliğine ulaşmış bulunmakta.
Nüfusunun yarıya yakınının yaşamını ahşaptan sağladığı bir sanayi kenti…
Son yıllarda hızla büyümüş ve yoğun göç alarak nüfusu hızla artmış bir kent.
Türkiye coğrafyasının hemen her ilinden olduğu kadar, Kafkaslardan Ortadoğu’ya, Balkanlardan Uzakdoğu’ya kadar dünyanın hemen her köşesinden insanın yaşadığı bir kent İnegöl…
Büyükşehir Belediyeleri Yasası sonrası merkez ilçelerinden biri olmuş ve bununla birlikte Doğu Bursa'nın da en büyük merkezi haline gelmiş bir kent.
Yoğun nüfusu ile İnegöl, Türkiye’de 16 ili geride bırakmış ve Bursa’nın da 4. büyük ilçesi konumunda bulunmakta.
OSB (Organize Sanayi Bölgesi) ile İnegöl, Türkiye'nin birçok ünlü markasını Türk ekonomisine kazandırmış olmakla birlikte, mobilyasıyla artık dünya çapında bilinen bir marka haline gelmiş durumda.
 
* * *
 
Diğer endüstriyel sanayisi, tarımı, turizmi, köftesi ve Oylat’ı ile 
İnegöl, yarın 08-13 Kasım tarihlerinde açık kalacak 36. MODEF/ EXPO – Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’na ev sahibi olarak kapılarını bir kez daha dünyaya açıyor.
İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, 2 milyon metrekare üretim alanı, en yüksek üretim teknolojisi, 30 bin kişilik sahasında uzmanlaşmış çalışanı, 2 binin üzerinde üretici firmasıyla Türkiye’nin mobilya dış satımının yüzde 40’ına yakınını karşılama kapasitesine sahip İnegöl’ün dünya ile bir kez daha buluşacağını, dünyayı ağırlayacağını söylüyor.
Ürünlerini dünya çapında 150 ülkeye satan MODEF, zengin çeşitli ve en kaliteli ürünleri daha makul fiyata satın almak isteyen firmalara bu fuar ile ürünlerin tanıtımına fırsat tanıyacak.
Bu sayede düzenlenen bu fuar, tüm bu ülkelerin ileride gerçekleştirilmesi olası iş birlikleri için bir araya geldiği bir toplanma noktası oluşturacak olması açısından oldukça önemli.
Bu fuar aynı zamanda İnegöl’ün Oylat kaplıcalarını, Osmanlı evlerini, camileri, ünlü İnegöl köftesini ve kent müzesini de dünyaya tanıtma adına bir kez daha fırsat olacak.
 
* * *
 
Mobilya başta olmak üzere otel, market, restoranlar, taşımacılık gibi birçok sektörü ilgilendiren MODEF EXPO Fuarı, 8-13 Kasım tarihleri arasında 27 bin 100 metrekare kapalı ve çadır alandan oluşan fuar alanında 180 firma stantlarında yeni ürünlerini dünyaya sunacak. 35 ülkeden yaklaşık 20 bin ziyaretçinin bu fuara katılması bekleniyor.
MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Afrika, Hindistan, Hollanda ve Fas başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin fuarı ziyaret etmesini beklediklerini kaydederek,  “…İnegöl'ümüzde üretim yapan 180 değişik firma ürünlerini teşhir edecek. Komşu ülkelerde yaşanan ekonomik ve siyasi krizler bile umutsuzluk aratmıyor. Gerek Kuzey Afrika'dan, gerek Ortadoğu'dan aynı şekilde ziyaretçilerimizi bekliyoruz” diyor.
İMOS, İTSO ve Mobilyacılar Odası tarafından birlikte yönetilecek olan MODEF’e Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Hüseyin şahin’in de büyük destekleri sürmekte.
 
* * *
 
Türkiye mobilya sanayi, yapısı itibariyle çok dinamik…
Özellikle kalite, tasarım ve fiyat açısından Türk üreticilerin uluslararası alanda kıyasıya rekabet ettiği bir alan.
Dünya pazarında, Türkiye; mobilya üretiminde 14. sırada yerini alırken, şu anda Türkiye genelinde ise 6 milyar 137 milyon dolarlık mobilya üretiminin yüzde 25’i küresel piyasalarda pazara sunulabilmekte.
İnegöl Mobilya Sanayi, 2023 yılında dışsatım alanında 1 milyar Dolara ulaşmayı hedeflemekte…
 
1000
icon
Hikmet alb 7 Kasım 2016 09:55

BURSANIN İLÇELERİ İÇİNDE KENDİNİ ÖNE ÇIKARAN BİR İLÇEMİZ OLMASI DOLAYISI İLE KENDİLERİNİ KUTLARIZ

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat