Ak saçlılar CHP’nin tarih köprüsüdür

28 Eylül 2016 22:27
A
a
Rıdvan Altınkepçe, Şebip Karamollaoğlu, Necati Akgün, Yılmaz Akkılıç, Mecdüddin Ulusoy, Mustafa Eroğlu.
Bu isimler CHP’nin Bursa’daki  tarihiydi, partilik kültürüydü, belleğiydi. En zor koşullarda, ailelerini ihmal pahasına, nice meşakkatlerle Bursa’da CHP’yi var edenlerdi. Hepsi usulca göçtü gitti bu dünyadan.
Ne acıdır ki onların yitimiyle birlikte CHP’de sevgi, saygı, vefalılık, nezaket, parti adabı gibi solu var eden ne çok değer de silindi, gitti.
Onlar CHP’nin dünüyle bu günü arasındaki köprüydüler.
O köprüleri itinayla korumak gerekir. Geçmiş ve gelecek arasındaki bağ; yıllar içinde onca emekle bedel ödeyerek oluşmuş politik değerler, örf, adap ve tarih bilinci yok olursa sol çürür, darmadağın olur.
*********************************
Sağ avucumda kader çizgilerimi kesen bir çizik izi vardır.
Çocukken bir arkadaşım, küçük ama çok sert bir kaya parçasının keskin kenarıyla çizmişti öyle kaldı. Anımsadığım ilk derin fiziksel acıdır, nasıl da canım yanmış, yaş gelmişti gözümden. Büyümenin kötü yanlarından biri şu, asıl can yakan, derin olan çiziklerin kalpte ve bilinçte oluşanlar olduğunu kavramak. Ve onlar daima içe doğru kanıyorlar, daima sızlıyorlar.
Dostları yitirmek de bunlardan biri. Her dost ölümü bizi eksiltir, yaralar, geriye hatıraların kekremsi hüznü kalır.
**********************
Bizler birbirimizin tanığıyızdır, o ölümlerle o yüzden yaralanırız.
Talihliyim ki CHP’nin bu harika insanlarıyla anılarım var, kulağıma küpe olacak sözlerini duydum, siyasette birlikte bulundum, anılarını dinledim, aklım erdiğince siyasi deneyimlerinden yararlanmaya çalıştım, eleştirileri, önerileri, takdirleri ufkumu açtı bana şevk verdiler. Hepsine ve şimdi burada adını anamadığım nice isme minnettarım.
****************************
12 Eylül darbesinin en büyük kötülüklerinden biri partileri kapatması siyasilere yasaklar getirmesidir. O kararın acı sonuçları oldu. Siyasetin geleneklerini zedeledi, devamlılığı yok etti.
CHP toparlandı yeniden açıldı ama merkez sağ DP, AP, DYP çizgisi şimdi etkisiz. FETÖ’ye sebep olan nedenlerden biri de 12 Eylül’dür.
 
Sevgili Fırat Yılmaz’ın saptaması
 
Bu günkü köşe yazımın kısa bir bölümünü sosyal medyada paylaştığımda genç kuşağın en yetenekli en birikimli gazetecilerinden Fırat Yılmaz önemli bir saptama yaptı yazımın altına:
‘’CHP beyaz saçlıların" partisidir. Eleştiri, pek çok kez bu yönde olmuştur. Bu eleştiriyi yapanların atladığı en önemli unsur kuşkusuz "tecrübe" dir. Geçmişten gelen tecrübeyi reddeden yapının geldiği hal maalesef ortada. Necati Amca ve Yılmaz Amca ile aynı çatı altında çalışmış olma mutluluğunu yaşayan bir CHP'li olarak yarınki yazıyı merakla bekliyorum. Bu arada 25-30 sene sonraki meslektaşlarımızın yazacak bir CHP belleği yazısı olmaması ne acı... Sevgiler.’’
**********************
Sevgili Fırat,  Yılmaz abi arada  ‘’ak düştü saçlarıma yahu’’ derdi efkarlanıp,  ben de hemen atılır ‘’Yılmaz abi o aklar kalp temizliğinden’’ derdim, ve eklerdim: ‘’Siz her dem gayet yakışıklısınız, sizi Güner ablaya olan aşkınız genç tutuyor.’’
O sıcak içten gülüşüne gözlerindeki ışıklı bakış eklenirdi. Ruhu şad olsun.
**********************
Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı) 82 yaşında CHP’ye katıldığında Bülent Ecevit kendisine şu telgrafı çekmişti:
“Partimize katılımınız bizi gençleştirdi.’’
Ecevit’in gençliğin bir yaş değil bilinçlilik durumu olduğunu fark edecek politik öngörüsü vardı.
**********************
‘’Ak saçlılar’’ ne güzel deyimdir; kalbi kara olmaktan iyidir saçtaki aklar.
CHP köklerini, altı oku, anti emperyalist tarihi kimliğini, cumhuriyet kuruculuğunu, Türkiye’ye demokrasiyi getirişini, sola yönelişini, halkçılığını, devletçiliğini ve tabi Atatürk’ü asla ihmal etmemeli.
O yüzden ‘’Yeni CHP’’ değil yeniden CHP demeliler.
CHP’nin şu tarihi dönemeçte Türkiye’nin sigortası olduğu açık.
 
1000
icon
Hikmet alb 29 Eylül 2016 00:48

DEĞERLENDİRMENİZ GÜZEL OLMUŞ TEBRİKLER

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat