Atatürk Stadyumu’nun yaşatılması sevindirici

21 Ağustos 2016 21:27
A
a
Bir gün önceden başlardım hazırlıklara; yeşil-beyaz formamı çıkarır odamda yatağın baş ucuna koyardım;futbol topumu da, kaleci eldivenlerimi de kramponlarımı da tabi.
Ve annemim ördüğü yeşil-beyaz kaşkolümü, yeşil-beyaz eldivenlerimi, yeşil-beyaz beremi de formamın yanına koyardım.
Arada bir göz ucuyla bakar, formaya, kramponlara eldivenlere, kaşkole, dokunur maç sıcaklığını duyumsamak isterdim.
***********************
Maç günü, yola çıkma vakti yaklaşınca termosa çayımızıdoldurur, annemin yaptığı tahinli kekleri ve ıspanaklı böreği, gazetelerimizi, dürbünümüzü, hava durumuna göre şemsiyemizi hazır ederdik.
Kapıdan annem uğurlardı bizi.Ona sarılır yanaklarıma iki sıcak öpücük kondurmasını beklerdim; annem üstümü başımı son kez kontrol eder, ‘’hadi bakalım kazanın da gelin’’ derdi gözleri ışıl ışıl ve ardımızdan bize el sallardı.
Sıkı sıkı giyinirdim, boynumda atkım, başımda berem, elimde eldivenlerim babamın elinden tutar Hisar’dan yola çıkar Devlet Hastanesi’ni geçip Yıldız Kahve’ye varır; oradan Muradiye’ye doğru kıvrıla kıvrıla inen yokuştan aşağı yürüyüp Gece Mahallesi’ne ulaşır,Altıparmak’ta hızlanır, Atatürk Stadı’na yaklaştıkça kalbim yerinden fırlayacakmışçasına atmaya, soluğum tıkanmaya başlardı.
**************************
Gişede kuyruğa girer, biletlerimizi, karton satan çocuklardan taş tribünlerde üşümeyelim diye altımıza sereceğimiz kartonlarımızı alır, turnikelerden geçip açık tribünde yerimize otururduk.
Stat giderek dolmaya başlardı; Amigo Yaşar gelince heyecan doruğa çıkar onun bir işaretiyle binlerce kişi sloganlarla ayağa fırlar tezahüratlarla tribünler inler ve Atatürk Stadyumu yaşamaya başlardı.
Hele Bursaspor çıkış tünelinde belirince alkışlarla, ıslıklarla, havaya serpilen konfetilerle, kâğıt şeritlerle ortalık yıkılır, kalbim çarpıntılarla dolu, içimden taşan heyecanla tir tir titreyerek ayağa fırlamış olurdum. Babam sakin, yüzünde geniş sıcacık bir gülümsemeyle önce bana bakar sonra beni yalnız bırakmaz ayağa kalkar, baba oğul omuz omuza Bursaspor’umuzu desteklemeye başlardık.
*********************
Bursaspor gol yemişse dünya başıma yıkılırdı; omuzlarım çöker, gözlerim buğulanır, boğazım düğüm düğüm olurdu.İşte o vakit babam omzuma dokunur kulağıma eğilir, müşfik bir sesle hayat boyu bana unutulmaz bir öğüt olacak şu cümleyi kurardı:
‘’Üzülme Can, maç henüz bitmedi; biz de gol atacağız. Onlardan fazla atacak ve bu maçı alıcağız’’
En zorlu anlarımda, en yıkılmış günlerimde bu cümle bana hep destek olmuş, umut vermiş moral ve devam etme gücü sağlamıştır.
 
Gençlik düşlerimin mabedi
 
Atatürk Stadyumu çocukluk ve gençlik düşlerimin mabedi, Bursaspor futbol heyecanlarımın efsane takımıydı.
Mesut’lu,Ersel’li, Vahit’li, Ahmet Tuna’lı, İngiliz Kemal’li, Bahtiyar’lı, Sedat Üç’lü, Sinan’lı, kaleci Osman’lı, Orhan’lı, Müfit’li, Bursasporumu lig, kupa ve Avrupa maçlarında Atatürk Stadyumu’nun çimlerinde izledim, o maç heyecanları içinde Bursa’da var oldum, orası benim çocukluğum ilk gençliğim demekti.  Beni Bursa’lı yapan mekânların, bana kimlik veren yerlerin başında geliyordu Atatürk Stadyumu.
************************
Kentlerin de belleği vardır, o belleği oluşturan tarihi mekânlar o tarihi mekânlarda yaşanmış hatıralar vardır.Bir kent o hatıraların toplamıdır.
Yapımı için Atatürk’ün1926 yılında 1000 TL bağışta bulunduğu, 1948’den bu yana ulusal bayramlarımıza ev sahipliği yapan, Bursaspor’umuzun şampiyonluk yaşadığı, Bursa Atatürk Stadyumu Bursa’nın belleğidir.
Bursa Atatürk Stadyumuyıkılırsa benim bütün çocukluğumda yıkılır gider, hatıralarım çalınır tüm Bursalılar için geçerlidir bu.
 
Aklın Yolu Atatürk
 
Gönlüm Atatürk Stadyumu’nun olduğu gibi korunmasından ve Bursa’yı betona boğacağı kaygısı yaşadığım meydan projesinden vaz geçilmesi yönündeydi ama Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin şu açıklaması bile kötünün iyisi olarak beni memnun etti:
‘’ Özellikle kapalı tribün kısmı kalacak. Diğer tribünlerin de sadece üstte kalan kısımları yıkılacak. Böylelikle 15 bine yakın insanın oturabileceği amfi tiyatro şeklinde tribünü olan, aynı zamanda Bursaspor'un hatırası olarak saha ile birlikte stat da yaşatılmış olacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler yapılabilecek hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüzbinlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı meydan, yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadı'nın tüm izleri de yaşatılacak."
************************
Bursalıların haklı taleplerinin kabul görmesi iyi bir haber; sevindim.
Hürriyet’in Bursa Eki’nde ‘’Aklın Yolu Atatürk’’ başlığını atmıştı gazeteci arkadaşımız Namık Göz.Güzel bir başlık. Bursa’nın ortak aklına kulak verilmesi ne iyi oldu.Umarız bu karar değişmez.
Sevgili dostum Ali Küçüksarı stadın yıkılmaması konusunda en çok çaba gösterenlerdendir; imza kampanyaları, dernek kuruluşu gibi çalışmalarla büyük emek vermiştir arkadaşlarıyla, onların görüşlerini de bir başka yazıda yansıtırım.
************************
Bu arada lig başladı ve Bursaspor Adana deplasmanından galibiyetle döndü. Umalım,  gerisi gelsin.Ama önce Fair Play ilkelerine uygun olarak centilmence mücadele edelim, sonra futbol estetiğini yansıtan maçlar oynayalım ki yeni stadyumumuz dolsun.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat