Avrupa’da İslam Yasa Tasarısı ve Avrupa Müslümanları gerçeği

17 Kasım 2016 19:57
A
a
Yaklaşık bir yıl önce Avusturya’da yasa meclise oylanması için gelmiş. Müslüman toplulukların bir statüye kavuşturulması hedeflenmiş. Camiler, kurulmuş dernekler vasıtasıyla hizmetlerini devam ettirmekteyken, bireylere devredilmesi, “din görevlilerinin yetiştirilebilmesi”, ülkede sayıları 500 bine ulaşmış Müslümanların temsilcileriyle yapılan görüşmeler neticesinde 1900’lü yıllarda birlikte yaşamaya başlanmasından günümüze gelindiğinde bir güncelleme ihtiyacı hissedilmiş ve Müslümanların “yok sayılamayacağı” düşünülmüş.
Tabii yasa hazırlanırken görüşleri alınan Müslüman temsilcilerin isteklerinin büyük bölümünün sadece dinlenmesi, hayat geçirilmemesi söz konusu olmuş. Bu meyanda; dini cemaatlerin bakanlar kurulunun insafına bırakılmasının doğru olmadığı, yurt dışından gelip hizmet eden imamların engellenmesinin yanlışlığı, Müslümanlar için önemli günlerde düzenlenen organizasyonların iptal edilmeleri, benimsenmemiş. İslami hayatı olumsuz etkileyecek kararların alınmak istenmesi şüphelerini taşıyan Avrupa Müslümanlarını elbette mecliste temsil eden Türk asıllı milletvekilleri de varmış. 
Yapılacak yasaya göre Avusturya İslam Topluluğu, “Devlete hesap veren Müslümanlara hesap soran” bir konuma getirilmek istenmekte. Türk asıllı milletvekili Alev Korun, “yasanın olumsuz yönlerinin olumlu yönlerinden daha fazla olduğunu” vurgulamış.
 Müslümanın haklı olması yeterli olmuyor, haklı olmakla beraber güçlü olmak gerekiyor, Müslümanın güçlü olması, haklının hakkına kavuşabilmesi demektir.
Bir benzer uygulamanın yıllar önce Almanya’da yapılması söz konusu olmuş. Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi  Proje  Okulu’nun değerli Müdürü Mehmet Türkmen Bey’le söyleşirken, bu konudan bahsetti, ufkumuzu açtı. Bizde araştırdık. Alman ekonomisi için büyük önemi olan Türkiye Müslümanlarının nüfus yoğunluğu Almanya’yı sosyal hayatta görmezden gelememesine neden olmaktaydı. Kısa geçelim, İslami toplulukların ihtiyacını sorunlarını tespit edebilmek için Almanya’daki organize olmuş İslami topluluklar ile pozitif görüşmeler başlamış. Bu esnada “Federal Haber Alma Servisi” (BND) bir dizi görüşmeler yapmaya başlar. O sıralar Almanya’da en organize topluluk Avrupa Milli Görüş Topluluğu’dur. BND bir plan yapar. Adana Müftüsü Cemalettin Kaplan tespit edilir. Kendisine bazı imkanlar ve  vaatler verilir ki önder yapılır. Önce siyasi yapılanmanın dışına çekilmek istenir Müslümanlar. Sonrasında Avrupa Milli Görüş Topluluğu içerisinden bir parça kopartılır. Fikir kirliliği oluşturulur. Sinsice hazırlanan plan uygulanır. İyi niyetli düşünülürse, Cemalettin Kaplan insanları bilmeden bir çizgiye çektiği düşünülebir. Ancak planın masumca tarafı yoktur. Türkiye’de il müftülüğü yapmış bir kişinin oy kullanmak islam dini dışına çıkılmasına sebep olur demesi masumca bir davranış değildir. Zira aynı cemaat yıllarca “oy kullanan kafirdir” diyerek, Milli Görüş’e oy vermemelerine rağmen, sonrasında AKP’ye oy ve destek vermişlerdir. Bu uzun bir konudur Müslüman seçecektir de seçilecektir de. Daha sonra bir değiniveririz.
Tabii BND’nin planı tıkır tıkır işlemiş Almanya Parlementosu Müslüman nüfusu resmen tanıma olayını kim bilir hangi bahara bırakmıştır.
Beşyüz yıl geriye gidildiğinde de bir benzeri olay var Avusturya’da yaşanıyor. 22 Ekim 2016 günü yayınlanan makalemden biraz bahsedecek olursak: 
Kuşatma yapılmış, Kırımlı Paşa köprüyü tutmayıp haçlıların şehre girmelerine göz yummuş Osmanlı ordusu iki ateş arasında kalınca kuşatmayı bırakıp canlarını kurtarmak zorunda kalmışlardı. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın kellesi gitmişti gitmesine ancak daha öncesinde Kırımlı Murat Giray ve ona uyan Koca İbrahim Paşa geri çekilme sonrasında toplanma yeri Belgrat’ta idam edilmişlerdir. Şayet Merzifonlu’yu dinleselerdi, beşyüz yıldır Avrupa’da ölenler belki de Müslüman olarak vefat edeceklerdi. 
Belki de bugün farklı konulardan bahsedecektik. 
1000
icon
Hikmet alb 17 Kasım 2016 23:45

GÜÇLÜ VE İTİBARI OLAN DEVLET OLDUĞUMUZ ZAMAN BU İSTENİLEN ŞEYLER KARŞI TARAFLARCA KABUL GÖRÜR O ZAMANI YAKALAMAK GEREKİR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat