Avukat cübbesi enflasyon canavarının ağzında, Gürkan Altun’un listesi

22 Eylül 2016 22:29
A
a
En kolay açılan fakültelerden biri hukuk fakültesi. Bul bir bina, üç dört de hoca çağır al sana hukuk fakültesi.
Avukatlık bir vakitler gözde mesleklerdendi, arka arkaya açılan hukuk fakülteleriyle çığ gibi büyüdü avukat sayısı. Mesleki nitelik, eğitim kalitesi derseniz o aksine çok geriledi.
Hukuk devletinin durumu da zaten malum.
Yıllar önce ‘’Ölmekte Olan Bir Meslek Olarak Avukatlık’’ başlıklı bir yazı dizisi hazırlamış ve avukatların ağırlaşan sorunlarına değinmiştim; zaman içinde o sorunlar katlandı, avukatların sırtına ağır bir yük bindi ve cübbe o sırttaki kamburu artık örtemez hale geldi.
***********************
Bursa Barosunun değerli avukatlarından Hakkı Savunur Soğancı, baro seçimleri yaklaşırken (ki kendisi de bir vakitler aday olmuştu baro başkanlığına) bir feryatname yazmış.
Feryat diyorum çünkü avukatlar, kimi içinden kimi açık açık feryat ediyor. O yüzden baro seçimi öyle pek canlı, heyecanlı bir ortamda geçmiyor. Aday tanıtım fotoğraflarına bakıyorum; (ki içlerinde arkadaşlarım dostlarım da var) yüzlerde sıkıntılı, buruk, mahcup gülücükler var.
Hayat şartlarının köşeye sıkıştırdığı, cübbesini enflasyon canavarına kaptırmış, haciz tehdidi altında büro kapama korkusu yaşayan, büro giderlerinden bunalmış, başka bir avukatın yanında düşük ücret ağır mesai koşullarında çalışan, kamuda iş bulmak için politik torpili yoksa umudu da olmayan avukatların çoğu kaderleriyle baş başa bürolarında yapayalnız durumdalar.
Özellikle mesleğe yeni başlayan genç avukatlar için durum daha da kötü.
 
Avukatlar Barolardan Ne İster Ne İstemez?
 
Hakkı Savunur Soğancı’nın metni şöyle:
AVUKATLAR BAROLARDAN NE İSTER  NE İSTEMEZ ?
1-Avukatlar yeşil pasaport ister, vize kuyruklarında gümrük kapılarında beklemek istemez.
2-Baro pullarından yasa gereği paylarına düşeni ister; sosyal yardımlaşma amacı ile biriken baro pulları paraları ile sigorta primlerinin tamamen/mümkün değilse kısmen ödenmesini ister, SYDF imkânlarından kendisi ve ailesi ücretsiz maksimum şekilde yararlanmak ister. Baro pulu paraları ile Ankara’da Baro birlik binaları, yararlanamayacağı tesisler yapılmasını istemez.
3-Avukatlar SGK’lı olmak ister, Bağkurlu olup yüksek prim ödeyip düşük emekli maaşı almak istemez.
4-Avukatlar hak ettikleri itibari hizmet /yıpranma hakkından yararlanmak erken emekli olmak ister, mezarda emeklilik istemez.
5-Avukatlar modern baro odaları, modern araç gereç ister. Avukatlar köhne baro odaları, 2000 kişiye 5 sandalye kapasiteli baro odaları, bozuk bilgisayar, office programı olmayan bilgisayar istemez.
6-Avukatlar avukatlık mesleğinin gelişmesi ve güçlenmesi için avukatsız dava takibinin engellenmesi, kamu kurumlarında kişi ve şirketleri sadece avukatların temsil edebilmesi için düzenleme, veraset ilamının her avukat tarafından çıkarılabilmesini ister. Diğer meslek kuruluşları yeni yetki ve imkânlara kavuşurken onları seyretmek istemez ( Mali müşavirin defter yetkisi, notere veraset ilamı çıkarma yetkisi gibi gün geçtikçe artan yetkiler verilmesi vs)
7-Avukatlar hastane kapılarında, karakollarda ya da herhangi bir zorlukla karşılaştıklarında yanlarında güçlü baro yöneticileri isterler, kendileri ile ilgilenmeyen kaderleri ile baş başa bırakan yöneticiler istemezler.
8-Avukatlar tüm meslektaşlar arasında Noterlerdeki havuz sisteminin kurulmasını ve sağlıklı şekilde işlemesini ister. Maddi zorluk çekmek istemez.
9-Avukatlar CMK’ dan hak ettiği ücreti almak , Adli müzaheret den hak ettiği ücreti ve hiçbir kesinti yapılmaksızın ücretini almak ister, emeğinin karşılığını alamamanın üzüntüsünü yaşamak istemez.
10- Avukatlar % 18 olan KDV’nin, % 1’e düşmesini ister çünkü avukatlık hizmeti temel ihtiyaçtır.
11-Avukat sırf yapılmış olmak için yapılan eğitim çalışmaları, sertifika programları istemez. Sistematik ve akademik altyapılı ve sürekli eğitim çalışmaları ister.
12-Stajyer avukatlar hibe desteği ister bunun altyapısını kurulmasını ister, geri ödemeli staj kredisi alıp ödemeyince icralık olmak istemez.
Daha yazacak çok şey var ama; kısacası avukatlar icraat bekler, söz verilenin yapılmasını ister, lafla yürüyen peynir gemileri seyretmek istemez. Tüm meslektaşlarıma saygılarımla.
 
Gürkan Altun’un Baro Listesi
 
Bursa Barosu Başkanlığına aday olan Gürkan Altun, yönetim, denetim ve disiplin kurulları ile Türkiye Barolar Birliği delegeleri ve 0-5 temsilci yönetim kurulu adaylarını açıkladı.
Gürkan Altun başkan seçilirse, Cumhuriyetin kuruluş felsefesine içtenlikle bağlılığını her zaman gösteren; temel kazanımlarını koruyan; laik hukuk sisteminin savunuculuğunu yapan; üyeleriyle çağdaş, aydınlık ve tam bağımsız Türkiye ve hukuk devletinin en büyük güvencelerinden biri olan Bursa Barosu’nun bu misyonunu sürdüreceğini ifade ediyor.
***********************
Altun’un listesi şöyle:
YÖNETİM KURULU: Onur Yavuz, Atila Atik, Metin Öztosun, Yener Poroy, Hüsniye Altın Yeşil, Ebru Piri Kaya, Aslı Evke Yetkin, Sefer Bülent Yaylalı, Burcu Ergün, Buket Gülçin Özel.
DİSPLİN KURULU: Serap Akkul, Elif Yazıcı, Faik Vatansever, Nuray İmamoğlu, Onur İçer…
DENETİM KURULU: Hüseyin Avni Bayramoğlu, Adil Öztürk, Güngör Hatemoğlu...
BAROLAR BİRLİĞİ DELEGELERİ: Asude Şenol, Ekrem Demiröz, Fatma Arzu Sevgel, İsmail Metin, İzzet Boğa, Neslihan Aktosun, Nevin Palacıoğlu Canbaz, Nur Hilal Sarıkartal, Önder Asa, Zeki Kahraman....
TEMSİLCİ YÖNETİM KURULU (0-5): Aygül Arda, Berke Sarp, Tuğçe Dökmeci, Türker Sarnık, Fırat Cihan Güler, Burcu Nebipaşagil, Emine Asa, Dilay Kuşoğlu, Erhan Yaşbey, Halit Giray Ülker…
 
1000
icon
AV. BASRİ HASRET 23 Eylül 2016 22:58

SEVGILI MESLEKTAŞIM AV.HAKKI SAVUNUR SOĞANCI NIN DIKKAT ÇEKTİĞİ HUSUSLAR GERCEKTEN ÇOK ÖNEMLİ. AVUKATLARIN VAROLMA SÜRECINI YASADIGI HUKUKUN YERLERDE GEZDİĞİ BU KONJONKTURDE HEPIMIZ DİMDİK AYAKTA DURUP HAKKIMIZI ALMAK ICIN SEÇIMLERDE GEREKLI BASKI UNSURU OLABILMELIYIZ..AV.BASRİ HASRET...

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat