Babyface Cüneyt Dizdar ve Bursa Basın Sokağı Kabusu!..

5 Ekim 2016 22:33
A
a
Adamın yüzüne baktığınızda tam bir “babyface” görürsünüz!
 
İçinizden, yanağından bir makas alasınız gelir.
 
Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın bıyıkları kestikten sonraki halinden bir tık daha parlakça bir oğlan çocuğu durur karşınızda.
 
Fakat arkadaş, içi seni yakar dışı beni, Bursa’da basın sektörünün içine eden, çalışanları perişan vaziyette bırakıp sürüm sürüm süründüren, Elm Sokağı Kabusu filmindeki Freddy kadar korkunç bir karakter karşılar gerçekte sizi.
 
Gazetecisiniz, bu adamın sahibi olduğu gazetenin yazıişleri servisinde görev yapıyorsunuz ve tam 6 aydır hiç maaş alamıyorsunuz; ne yapacaksınız?
 
Kış gelmiş, evde yeni doğan bebeğiniz var, doğalgaz borcunuzdan dolayı kesik, ev sahibi kapınızı her gün çalıyor, ne yapacaksınız?
 
Beyefendi para istiflemeyi çok seviyor, Antalya’da otel yapıyor o sıra, çalışanlarının parasızlıktan sürünmesi de umurunda bile değil!
 
Basın İlan Kurumu’nun yıllardan beri gazetecilere verdiği faizsiz ve geri ödemeleri de uzun taksitler halinde yapılabilen bir kredisi vardır.
 
“Alacaklılar her gün kapımızda, bari biz oradan kredi alalım da siz taksitle yavaş yavaş ödeyin” diyorlar Bursa Haber Gazetesi’nin sahibi Cüneyt Dizdar’a çalışanları.
 
“Ama” diyor, “yarın sizin çekip gitme ihtimalinize karşı her birinizden alınan rakam kadar senet isterim”?
 
Sırf kurumdan nakit para alabilmek için çaresiz veriyor hepsi.
 
Ancak, kıdemlerinden dolayı bazılarına kredi çıkmıyor.
 
Ne yapıyor Cüneyt Dizdar biliyor musunuz?
 
Basın İlan Kurumu’ndan hiç para almamış o insanların bile evlerine bu senetleri başkaları adına doldurup kullanarak icra gönderiyor, daha sonra yine perişan ediyor insancıkları!
 
Bir meslektaşımız kalp krizi geçiriyor bunda çalışırken.
 
Başka biri makasla kovalıyor bunu.
 
Yanında çalışan bir diğeri sigortası doğru dürüst yatırılmadığı için kanser olunca tedavi masraflarını karşılayabilmek için evini satmak zorunda kalıyor!
 
Cüneyt Dizdar, Gençoğulları’ndan Haber Gazetesi’ni satın aldıktan sonra Bursa’da basın sektörünün üzerine adeta Freddy’in kabusu çöküyordu!
 
Alacaklıları sürekli kapısındaydı bunun.
 
Gazete binasına defalarca haciz gelmiş, ertesi gün matbuatın çıkması için kullanılan bilgisayarlar dahil ne var ne yoksa her şey alınıp götürülmüştü geçmişte.
 
“Abi” diyor eski bir çalışanı, “bence bunun yaptığı danışıklı dövüş çünkü, ben oradayken başkaları adına gazeteye hacze gelen aynı avukat, daha sonra sözde Cüneyt Dizdar’ın alacağı için benim evime de  geldi!..”
 
İşin o kısmı da şöyle:
 
Belli kuralları yerine getiren gazeteler Basın İlan Kurumu vasıtasıyla devlet kuruluşlarından kamu ilanları alırlar.
 
Yani Bursa’da günlük yayın yapan dandik gazetenin bile bu şekilde ayda en azından temiz garanti bir 50-60 bin lirası vardır.
 
Fakat Basın İlan Kurumu çalışanlarına maaş ödemeyen, vergi ya da sigorta prim borcu bulunan şirketlere kamu ilanlarının bedellerini vermez.
 
Vergi ya da sigorta işi kolay, tam 5 sefere kadar yapılandırma hakkınız var; yapılandırıp yapılandırıp yıllarca ödemezsiniz?
 
Peki maaşlarını ödememek suretiyle gazetecileri sürüm sürüm süründüren Cüneyt Dizdar oradan parayı nasıl alacaktı geçmişte?
 
Yanında çalışan kişinin iddiasına göre güvendiği kişilere senet vererek sözde önce borçlanıyor, sonra da onlara Basın İlan Kurumu’ndaki alacağına icra işlemi uygulatarak paraları elden alıyormuş!
 
Bir gazete binasının BUSKİ’ye olan borcundan dolayı suyu kesilir mi sevgili okurlar?
 
Haftalarca kesik kalan suyun yokluğundan ötürü tuvaletler kokmaz mı, millet mikrop kapmaz mı?
 
Hadi erkekler sıkıştıkları vakit yandaki boş arsaya siğiverdiler diyelim…
 
Kadınlar ne yapacak?
 
Haftalarca her gün kapıda birbirlerinin nöbetini beklemek için çifter çifter yakındaki benzinliğin helasına gidip hacetlerini giderdiler orada!
 
Bu Cüneyt’in bir huyu daha var.
 
Sadece bir gazeteyi çıkarabilecek kadroyla üç gazete birden hazırlatıyor ve bu sayede Basın İlan Kurumu’ndan aldığı parayı üçe katlayarak voliyi vuruyordu.
 
Haber, Avrupa, Hayat’tı bunun çıkardığı gazeteler o zaman.
 
“Höyyt” dedi birileri ve bir gün Hayat’ı elinden aldılar bunun.
 
Yapılan denetimde Haber Gazetesi’nin satışının beyan ettiği kadar olmadığı, sırf Basın İlan Kurumu’ndan fazla para almak için şişirildiği ortaya çıkınca da ceza olarak tam bir yıl boyunca ilanını da kestiler Cüneyt Dizdar’ın.
 
Zaten çıkan gazeteyi doğru dürüst hiç kimse hiçbir yerde görmüyordu.
 
Buna rağmen kendisini yılbaşı hindisi gibi iri gösteriyor, “kabaramazsın kel Fatma, annen güzel sen çirkin” diyerek ortalıkta gezip duruyordu.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden çok büyük miktarlarda reklam indirdi Cüneyt Dizdar.
 
Kendisi yerine Recep Altepe’nin aday yapılması üzerine eski Başkan rahmetli Hikmet Şahin Demokrat Parti’den aday olmuş ve seçim yarışı başlamıştı.
 
Ne olacağı hiç belli değildi, dişli bir adaydı Hikmet Şahin, Recep Altepe için.
 
Sonra derken, eski Bursa kaşarı Ahmet Pembe “Şahin’in aday olamayacağını ve be durumu yargıya taşıyacağını” açıkladı kamuoyuna.
 
(Nitekim daha sonraki yıllarda bu işin tadını alan Ahmet Pembe de Bursa’da kendi adına bir gazete çıkaracak, kendisine Korupark’tan ev tutarak dayayıp döşediği Ukraynalı Nataşa’nın kişisel bakım hizmetlerini karşılayamadığı için de kısa süre içinde yalpalayıp, Yalta’ya temelli taşınma kararı alacaktı.)
 
Ahmet Pembe, Hikmet Şahin’in adaylığını engelleyemez ama bu arada Bursa’nın yeni belediye başkanı Recep Altepe’nin gönlüne girmeyi de becerir.
 
Altepe de onu aşırı beslenmekten dolayı artık iyice obez hale gelen Cüneyt Dizdar’ın gazetesine “köşe yastığı” olarak yerleştirir!
 
Daha sonra Ahmet Pembe’nin gerçi bir kısmını Nataşa yengeye içirse  de iyi süt verdiğini ve sütünün kaymak için çok randımanlı olduğunu görünce bu kez de onu gazetenin başına geçirir Dizdar.
 
Bir ara ikisi birlikte dönemin Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in saçındaki bir açığını yakalayıp güzelce ona kayarlar!
 
Dört yüz gram kaymak Dizdar’a, 200 gram tuzsuz taze kaşar loru da Pembe’ye düşmüştür!
 
Kaşar lorunu yiyince mest olan Nataşa yengenin göbeği akşama titrer öyle pembe pembe evde!
 
Her gün ballı kaymak yemekten hiç bıkmayan Cüneyt Dizdar kendi adına açtığı vakit yine elinden alacaklarından çekindiği için kimseye çaktırmadan birilerine Meydan, Gazete Bursa gibi yeni günlük gazeteler kurdurmakta, bunların baskılarını da kendi matbaasında yaparak gelinlik çağa gelmelerini beklemektedir.
 
Gazete Bursa’nın başına bizim Muharrem’i (Karabulut) koyar, Muharrem de aklınca habire Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Tavacı Recep’e koyar!
 
Birilerinden aldığı telkin ve tavsiyelerle bu duruma yol veren Cüneyt Dizdar’dan başkası değildir elbette!
 
Meydan Gazetesi’ni emanet ettiği kişiyse Ercan Akyıldız’dır.
 
Ne zaman maaşlarını alamayan Haber Gazetesi çalışanları iş durdurma eylemi yapsalar Cüneyt Dizdar onları işten çıkarmakta, ardından da derhal Ercan’ı arayarak ertesi gün mevkutenin yayınlanabilmesi için oradan takviye kuvvet istemektedir!
 
Geçen gün artık gelinlik çağa yani, Basın İlan Kurumu’ndan pay alabilecek duruma gelen Meydan’ın, Ercan’ın elinden alınıp yine Dizdar’ın başka bir adamıyla nikahlamaya hazırlanıldığını öğrendim.
 
Ercan Akyıldız’ın elinden almaya karar vermiş artık Meydan Gazetesi’ni kurnaz!
 
Akyıldız bu kez de Uludağ Gazetesi’ni kuracakmış!
 
Dizdar’ın kontrol ettiği tüm gazeteleri üst üste koysanız gerek tiraj, gerekse mesleki itibar bakımından çeyrek gazete bile etmez.
 
Gazeteciliğin peşinde değildir çünkü bu Dizdar.
 
Gazetecilik yapıyormuş gibi görünüp belediyelerden para indirmenin ve başarabilirse iktidar partisinden milletvekili olabilmenin peşindedir.
 
Karakök amcanın damadı, BTSO Başkanı İbrahim Burkay buna Uludağ İhracatçı Birliği’nden ödül verdi, verdi vermesine ama aradan 15 gün bile geçmedi ki Cüneyt Dizdar’ı “hayali ihracat ve örgütlü çete kurmak” suçlamasıyla alıp İstanbul’a götürdüler.
 
Tesadüfe bakın ki tam da o sıra Adalet ve Kalkınma Partisi’nden milletvekili aday adayıydı Cüneyt Dizdar!
 
Günlerce tutuldu İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde.
 
Tam 460 bin lira kefalet ödeyip de yüzünde bir karış sakal Bursa’ya döndüğünde milletvekili listesi çoktan hazırlanmış, bu kader kısmet oyunundan Cüneyt Dizdar’a çıkan sadece “çıtır” olmuştu.
 
Öyle gaste sahibi filan sallamayan, daha doğrusu Dizdar’ın sadece bir çıtır olduğunu çok iyi bilen Bursa İl başkanı Cemo Ağa seçilecek sıralara hep kendi adamlarını yerleştirince Cüneyt Dizdar’a kaldı geriye, eğer aday olabilseydi seçmene dağıtmak için yaptırdığı üzerinde ismi yazılı tam 5 bin el havlusu yadigar!
 
Cüneyt Dizdar basın sektörüne girdiği andan beri burada “gazetecilik mesleğini” sürekli olarak kokutup kirletiyor.
 
Dahası, geçmişte de tespit edildiği gibi hiç hak etmediği halde Basın İlan Kurumu’nun reklam pastasından pay alarak, hakkıyla yayın ve satış yapan günlük gazetelerin sağlıklı bir şekilde yaşamalarına da engel oluyor.
 
Yaptığı bu iş de tam anlamıyla bir “hayali gazeteciliktir”!..
 
Bu meslek Bursa’da Dizdar ve etrafındakilerden temizlenmelidir.
 
Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere diğer belediye başkanları da bu adamdan artık desteklerini geri çekmeli, eğer daha fazla töhmet altında kalmak istemiyorlarsa yanından derhal  uzaklaşmalıdır!
 
Aklın yolu tam olarak budur!
 
(YARIN, BURSA HABER GAZETESİ’NİN SAHİBİ CÜNEYT DİZDAR, YENİ MARMARA GAZETESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ORHAN EFE, İMTİYAZ SAHİBİ VE TÜZEL KİŞİ TEMSİLCİSİ SELÇUK EFE İLE YAZARINIZ MEHMET ALİ YILMAZ’I CUMHURİYET SAVCILIĞINA ŞİKAYET EDEREK NEYLE SUÇLADI?!. ŞİKAYETİ VE BENDENİZİN YAPTIĞI SAVUNMAYI DEĞERLENDİREN SAYIN CUMHURİYET SAVCISI KARARINI KİMDEN YANA VERDİ? CÜNEYT DİZDAR HANGİ YARASINDAN DOLAYI GOCUNUYOR? HAYRİ PIYIKLARINI NİYE KESTİ? ARTIK DİŞLERİNİ DE PORSELEN YAPTIRMAK İSTEYEN HAYRİ, CHP BURSA İL BAŞKANI ŞADİ’DEN HANGİ DİŞ HEKİMİNİN İSMİNİ ALDI? HAYRİ YÜZÜNE BOTOKS DA YAPTIRACAK MI? METROSEKSÜEL BİR ERKEK OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLEYEN HAYRİ METROYA HİÇ BİNDİ Mİ? BİNDİYSE EĞER, ORADAN İNDİ Mİ? TÜM BUNLAR VE OTUZİKİ KISIM TEKMİLİ BİRDEN YARIN BU SÜTUNLARDA!.. YİNE BEKLERİM EFENDİM.)
 
1000
icon
magdur bayan 21 Şubat 2017 17:25

bende magdurum bu adamdan bende tekstil firmasinda calistim. sigortami sildiler maasi unuttuk zaten alamiyorduk. hakkimi helal etmiyorum..Elinize saglik..

0 0 Cevap Yaz
Belgin coşkun 6 Ekim 2016 07:56

Kaleminize yüreğinize sağlık Gazete personelinin SSK larını da paravan tekstil firması üzerinden yapıyor mecbur kalırsa .sgk a şikayette bulunmuştuk ama tabii ki sonuç sıfır iyi çalışmalar

0 1 Cevap Yaz
Nihat 6 Ekim 2016 00:34

Abi alemsin ya, helal olsun diyeceğim sadece :)

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat