Başımıza uydu yağacak

26 Eylül 2016 22:20
A
a
Hani eskilerin bir deyimi vardır. Kötü ve olumsuz bir davranış sonrasında “başımıza taş yağacak” diye. Taş yağar mı bilmem ama 2017 yılı ortalarında Çin’in uzaya göndermiş olduğu uzay istasyonunun parçaları başımıza düşebilir.
İçinde yaşamakta olduğumuz dünyamızı aşırı kirlettiğimiz yetmiyormuş gibi uzayı da çöplüğe döndürdük.
Nasıl mı? Hani şu nüfusu 1,5 milyara yaklaşan Çin var ya, bu Çin 1,5 milyara yaklaşan nüfusuyla hiç de rahat durmuyor. Üretmekte olduğu her ürünün kalitesinin dünya standartları ölçüsünde hayli düşük olduğu yetmezmiş gibi, diğer gelişmiş ülkelerle girdiği uzay yarışında da hayli geri kalmışlığını sürdürüyor.
 Nasıl mı, şöyle, Çinliler geçtiğimiz yıllarda yörüngeye 8.5 tonluk Tiangong-1 adlı uzay istasyonu yerleştirdi. Ancak bu istasyon beklenenden çok önce işlevini  yitirmiş olacak ki 2017 yılının ortalarında dünyaya düşeceği açıklandı. Şimdi tüm dünya ülkelerini bir korku ve heyecan sardı.
Ülkelerin yanı sıra insanlar da acaba başımıza uydu yağar mı endişesi içerisine girdiler. Her ne kadar uzay aracının bir bölümünün atmosfere girdiğinde parçalanıp yanacak olmasına karşın, diğer bölümünün yeryüzüne düşecek olma olasılığı ve nereye düşeceğinin belirsizliği bu heyecanı daha da artırıyor.
Adı “cennetlik sarayı” anlamına gelen bu istasyon 2011 yılında uzaya fırlatılarak yörüngeye yerleştirilmişti. Çinli astronot Liu Yang Tiangong-1’de bir süre görevde yapmıştı.
Bir İngiliz gazetesine konuyla ilgili bilgi veren Amerikan Harvard Üniversitesi’nden astrofizikçi Jonathan McDowel bu tür şeyleri idare etmenin gerçekten mümkün olmadığını savunuyor ve ne zaman düşeceğini bilmemenin, nereye düşeceğini bilmemek anlamına geldiğini söylüyor.
Peki uzay bilimcileri bile bunu bilemiyorsa dünya ve ülkemiz insanları nasıl bilecek ve uydu parçalarının üzerlerine düşmemesi için ne gibi önlem alacak.
Örneğin tarlasında çalışan vatandaşla, kent merkezlerinde işine gidip gelmekte olan milyonlarca vatandaş başıma uydu düşer korkusuyla mı yaşamlarını idame ettirecekler?
Teknoloji her geçen gün büyük ilerlemeler kaydediyor, çok güzel, ancak tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Ve gün geçmiyor ki bir uçak kazası ya da teknolojik bir vakanın meydana gelmediği.
 Oysa bundan 50 ya da 60 yıl önce öyle miydi trafik kazalarının bile çok az olduğu, uçak kazalarının parmakla sayılacak kadar az olduğu, hele hele teknolojik kazaların hiç olmadığı yıllar. O yıllarda hem nüfus azdı hem de trafik bu kadar yoğun değildi. Ve uzaya da bu kadar çok uydu gönderilerek uzay çöplüğe dönüştürülmüyordu…
 
1000
icon
Hikmet alb 27 Eylül 2016 02:11

Teknolojik yarış insanların rahatını ve.mutluluğunu sağlayacaksa varsın yağsınSAYGILARIMLA

1 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ


Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat