Loading...

Başkan Aktaş: Kültür ve sanatta tasarrufa gitmeyeceğiz…

10 Ekim 2018 20:47
A
a
Bir yanda gıdaya ulaşım konusu tartışılırken diğer yanda ne yazık ki insanlar için üretilen gıdaların günümüzde üçte biri olan 3,1 milyar tonu israf ediliyor.
Oysa yapılan hesaplamalara göre 2050'de dünya nüfusu 10 milyara yaklaşacak ve gıdaya ulaşma en stratejik konuma yükselecek.
Bir yanda gıdaya ulaşım sorunu yaşayan milyonlarca aç insan, öte yanda olmasa 800 milyon insanı doyurmaya yeterli bir israf!  
Üretimden başlayan paketlenmesinden nakliyesine ve son tüketicideki hatalar zinciri yüzünden bu sonuçla karşılaşıyoruz.
Rakamlar gerçekten büyük boyutta…
Kök ve yumrulu tarımsal ürünlerin yüzde 68'i, sebze ve meyvelerin yüzde 55'i israf ediliyor ne yazık ki dünyada.
Tarımsal üretimdeki bu israfın önlenmesi amacıyla aralarında Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin kurumlarından olan Tarım A.Ş.'nin de bulunduğu 9 paydaş, Avrupa Birliği destekli 'Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak için Yenilikçi Yaklaşımlar' projesini yürütüyor.
Proje, önerilen 495 proje arasında birinci seçildi…
Projenin 'Meyvelerin Pazarlama Olanakları' adlı çalışmasını yürüten Tarım A.Ş. bunu kitap ve eğitim materyali haline getirdi.
Çalışmanın tanıtımı için Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da katılarak önemli mesajlar verdi önceki gün.
Bursa'nın tarih, kültür ve uygarlık kenti olmanın yanında bir tarım kenti olduğunun altını çizen Aktaş'a göre, Bursa'nın bundan sonraki hedefinin ileri teknoloji kullanan sanayi ile tarım ve turizm olduğunun altını çizdi.


* * *
 
Tarım AŞ. Büyükşehir Yasası’nın ardından Bursa’da Büyükşehir’e bağlı olarak kuruldu geçtiğimiz yıllarda.
Büyükşehir Yasası kırsalı da kapsadığından böyle bir oluşum gerekli görüldü.
Geçen süreçte kuşkusuz önemli bir işlev gördü şirket ama çiftçiye ve piyasaya ne ölçüde yararlı olduğu tartışılır.
Herkese azar azar bir şeyler verilerek, örneğin köylerde birkaç kişiye tohum, arıcılık malzemeleri, fidan, küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtılarak arzulanan verimliliğin sağlanamadığı görüldü.
Uluslararası rekabetin boyutu bu tür uygulamalarla sonuç alınamayacağını göstermekte apaçık…
İşte tam da bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, tarımsal üretim ve pazarlanması konusunda göreve başladıktan sonra strateji değiştirdi.
Eski uygulamalar yerine örnek projeler yapmaya geçtiler.
Böylece dış satım rakamlarını da destekleyecek yeni bir süreç başlatıldı.
Hiç kuşku yok ki Tarım AŞ. daha profesyonel ama daha sosyal ve bilimsel bir gerçekçilikle daha başkaca kapsayıcı projeleri gerçekleştirebilir, yol gösterici olabilir.
Özellikle hayvancılık konusunda…
Yaş sebze ve meyvelerin hasadı, paketlenmesi, pazarlanması konularında…
 
* * *
Başkan Aktaş önceki gün yaptığı Tarım AŞ ile ilgili toplantıda dile getirdiği önemli bir konu pazarlama idi.
Bursa’nın pazarlanması
Bursa’nın yüksek teknolojili yatırımlarla birlikte tarım ve turizm potansiyelinin ancak pazarlama ile bir anlam kazanacağının altını çizerken kentteki kültür ve sanat etkinliklerini de paylaştı başka bir basın toplantısıyla Başkan Aktaş.
TKM’de yaptığı açıklamada Başkan Aktaş, Türkiye’nin dış müdahale ile içine çekildiği döviz artışlarından kaynaklanan dalgalanma ve sıkıntı ortamında kamu olarak da, belediye olarak da kimi tasarruflara gittiklerini ancak bu tasarruf önlemlerinin kentin kültür ve sanat etkinliklerini ve ortamını etkilemeyecek bir anlayışla hareket ettiklerini belirtti ki bu kent kültürü ve Bursalı sanatseverler adına anlamlıydı.
Çünkü aydınlık yarınlara ulaşmamız ancak milli zevk ve duygularımızı, gelenek ve göreneklerimizi açığa çıkartan kültür ve sanatla olasıdır

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat