Başkan Gökçe ve İMO

8 Nisan 2016 00:01
A
a
İnşaat Mühendisleri Odası genel kurulunda Bursa şubenin etki gücünü anlatan bir yazı yazmıştım hatırlarsanız.
Genel başkan ve yönetim kurulu listesinin oluşmasında 11 şube ile birlikte hareket ettiğini söyleyen İMO Bursa şube yöneticileri çarşaf listeli kongre yaptırmayı başardıklarını anlatmışlardı.
Ayrıca…
Genel kurulda vatansever ile pkk yanlısı isimlerin mücadelesi de dile getirilmişti.
Yazıdan sonra genel başkan Cemal Gökçe epey sıkıştırılmış.
Fatura da İMO Bursa şubeye çıkarılmak istenilmiş.
Toplumda, aramızda yaşayan ve pkk yanlısı olan çok sayıda kişi var.
Ama..
Pkk yanlısı diye tanımlanınca küplere biniyorlar…!
Neyse…
İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe yazımızı dikkate almış ve yanıt olarak bir ileti göndermiş ve durumu özetlemiş..
Bakın neler diyor;
Neredeyse tüm meslektaşlarımın yakından tanımış olduğu bir meslek insanıyım. Barışçı bir yanımın olduğunu daha önce birlikte yönetim kademelerinde bulunduğum şube yöneticilerimiz bilirler. Birçok görüşe katılmasam da hakaret ve şiddet içermeyen her görüşe ve bu görüşleri ifade edenlere saygı duyarım.
Bu kapsamda:
1.      Ülkemizde toplumsal barışın bozulmuş olduğunu, aylardır ülkemizin birçok yerinde bombaların patlatıldığını ve alt alta yazıldığında sivil, asker, polis, genç ve birçok insanımızın öldüğünü biliyoruz. Artık evinden çıkan yurttaşlarımızın işyerlerine varıp varamayacaklarının tartışıldığı, evlerine sağ salim döneceklerinin de bilinmediği bir ülke haline geldik. Sokaklar boşaldı kimse evinden dışarı çıkmak istemiyor. Genel Kurulumuza gelen meslektaşlarımızın ailelerinin son derece tedirgin olduklarını, terör korkusu nedeniyle de bazı meslektaşlarımızı Ankara’ya ailelerinin göndermediklerini de gördük ve yaşadık.
Bu şartlarda yapılan Genel Kurulumuza katılan meslektaşlarımızın birbirlerine karşı daha hoşgörülü davranmaları ve yeni bir beyaz sayfa açmanın son derece gerekli olduğunu bilmeleri gerekir. Amasız, fakatsız…
 
2.      Meslek örgütümüz heterojen bir yapıya sahiptir. Her görüşten ve her renkten meslektaşımız vardır. Bu kapsamda Odamızın öznesi meslektaşlarımızdır. Sosyal ve siyasal anlayışı ne olursa olsun meslektaşlarımızın mesleki faaliyetlerini sürdürebilmeleri için Odamıza üye olmaları zorunludur. Bu kapsamda Odamızda siyasi bir birlik yoktur mesleki bir birlik vardır. Ayrıca inşaat mühendisliği evrensel bir meslektir. Mesleğimizin politikasını her koşulda yapmak gerekir. Ayrıca inşaat mühendisi olmamıza karşın aynı zamanda bir insan olarak doğduk ve mesleğimizi sonradan seçtik. İnsana dair olan her şeye ilgi duyarız. Bu bağlamda insan hakları ve hukukun evrensel ilkeleri çerçevesinde davranmak gerekir. Bizim mesleğimiz medeniyet mesleğidir ve barışı savunan bir meslektir. Bu nedenle de “yurtta barış dünyada barış” diyenlerdeniz. Kent ve ülke sorunlarına yönelik nasıl bir politika izleyeceğimiz de bellidir.
 
3.      “İstiklal Marşı’nı tepki koyarak okuttuğumuz bir genel kurul yaşadık” deniyor. Üzgünüm aynı şeyi İstanbul Şubesi’nin Genel Kurulunda da yaşadık. Gündemde saygı duruşu olmasına rağmen ve saygı duruşu sonrası her genel kurulumuzda İstiklal Marşı okunmasına rağmen bazı meslektaşlar provokatif davranışlarda bulunuyorlar. Genel Merkez Genel Kurulumuzda olduğu gibi “İstiklal Marşı’nı biz müdahale ederek okuttuk”havası vermeye çalışıyorlar. Bu durum bizlere, Genel Kurulumuza, Oda yönetimimize yapılan bir haksızlık olduğu gibi aynı zamanda bir provokosyon girişimidir ve üzüntü vericidir. Meslektaşlarımızın ve Oda yöneticilerimizin yurtseverliğini ne tartışırız ne de tartıştırırız. Yönetim kurullarına ayrı ayrı talip olmak demokratik bir hak olduğu gibi her meslektaşımızın da bu hakkı vardır. Ayrıca hiçbir Şubemizin ve meslektaşımızın kendi yöneticisini seçme biçimi ipotek altına alınamaz, baskı kurulamaz. Demokratik olmayan her davranışın karşısında olmak gerekir. Bugüne kadar bu anlayışla davrandığımızın bilinmesini istiyoruz.
 
4.      Bugüne kadar insan öldürmeye dayalı her terör olayının karşısında olduk. Demokratik hukuk kuralları içerisinde kalmak koşulu ile tüm farklılıklara katılmasak da saygı duyduk. Sövüp saymadık. Bu anlayışımızın demokrasimizi geliştireceğine ve bir hoşgörü ortamı yaratacağına hep inandık. Sağcı Şube, solcu Şube ayrımı yapmadık. Kurumsal ölçekte de, meslektaş ve insan ölçeğinde de bir ayrım yapmadık. Kimseyi öteki olarak görmedik. “Sen birilerini öteki olarak görürsen birileri de seni öteki olarak görür…”
 
5.      Aday olmama başta üyesi olduğum ve uzun süre yönetim kurulu başkanlığını yaptığım İstanbul Şubesi’nin ve diğer 25 Şubemizin yönetim kurulları ve delegelerinin talepte bulunmaları nedeniyle karar verdim. Varsa eğer farklılık, farklılıklar içinde daha da büyümenin ve birlik olmanın gerekliliğine de hep inandım.
Soyut ve insanı yoran tartışmalardan uzak durarak mesleğimizin politikasını yapmak gerektiğini bilen, fakat kendisini bir siyasi parti yerine koymayan bir anlayışın sürdürülmesine bu dönem, her dönemden daha fazla ihtiyaç var.
 
6.      Yazınızda diyorsunuz ki Başkan Mehmet Albayrak’a sordum, Genel Kurulda yaşananları: “PKK’lı isimler Oda Genel Merkezini ele geçirmeyi kafalarına koymuşlar”. “Bizim Şubemiz önderliğinde 11 Şube birlik oldu ve dışarıdan başka Şubelerin desteği ile Cemal GÖKÇE’nin başkanlığında çarşaf liste çıkarmayı başardık”.
Bursa Şube Başkanı gerçekten böyle bir açıklamada bulunmuşsa, kimler olduğunu bilmediğim 11 Şubemizi de küçük düşüren bir ifade kullandığını kabul etmek gerekir. Bu Şubeler adına böyle bir ipotekli anlayışı kabul etmediğim gibi, Bursa Şubemizin Başkanına da bu ifadeyi yakıştıramam.
Ayrıca Genel Kurulumuzda çıkarılmış olan iki liste yarıştı ve çoğunluğu bizim çıkarmış olduğumuz listeden olmak üzere çeşitli kurullara meslektaşlarımız seçilmiş oldular. Seçim tutanakları incelendiğinde açıkça görüleceği gibi seçilmemizde 26 Şubemizin katkıları ve destekleri var. Bizim tekleştiremediğimiz adayları delege meslektaşlarım bir araya getirdi.
Sonuç olarak henüz görev bölümü yapmadığımız bir durumda bu yazıyı yazmak zorunda kaldığım için üzgünüm. Dini, dili, etnik kimliği ne olursa olsun yönetim kurulumuz tüm şubelerimize ve meslektaşlarımıza eşit mesafede duracaktır. Yönetim kurulumuz kimlik siyaseti yapmayacak, kimlik siyaseti yapanlara da karşı olacaktır. Bu karşı duruşumuz nedeniyle de tüm şubelerimizin desteğini alacağımızı biliyoruz.
Baskı ve vesayet altına almanın giderek ağırlaştığı ve mühendis emeğinin giderek ucuzladığı bu dönemde mesleki birliğimizi ve dayanışmamızı geliştirip güçlendirmeye ihtiyacımız var.
Bilimden, akıldan, özgürlükten, eşitlikten, dayanışmadan, insan ve mühendis emeğine sahip çıkmaktan yana olan tutumumuzu her koşulda sürdürmek gerekir. Açıkçası mesleki dayanışmayı önemsemek, ayrımcı olmamak, sorunları tartışmak, kavrayıcı ve kapsayıcı bir anlayışı sürdürmek için aday olduk ve çok büyük bir destek gördük.
Tüm meslektaşlarımızı kutluyor ve teşekkür ediyorum.’
Çiçeği burnunda İMO Genel Başkanı Cemal Gökçe’yi bizde kutluyoruz ve duyarlılığı içinde teşekkür ediyoruz.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ


Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat