Başkana selam, belki bir gün görüşmek kısmet olur

19 Mayıs 2017 21:17
A
a
Merhaba sevgili okurlarım,
Bundan önceki yazılarımda engelliler ile alakalı çeşitli konulara değindiğimi, engelliler konusunda yaşamın her alanından kesitleri sizlerle paylaştığımı anımsayacaksınızdır umarım.
Bu bağlamda engelliler ile alakalı yaşanan sorunları, ihtiyaçları, gelişmeleri, yenilikleri ve olması gerekenleri sizlerin bilgilerine sunmuştum. Bu konuda Bursa’da yapılanları ve yapılmayanları kendi penceremden dile getirmiştim.
Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe, 2004-2009 Osmangazi Belediye Başkanlığı döneminde engelliler ile alakalı yaptıklarıyla engellilere ümit vermişti.
2009-2017 yaklaşık 8 senedir Büyükşehir Belediye Başkanı Bursa’ya birçok güzellikler, eserler kazandırdı, kazandırmaya devam ediyor.
Engelliler ile alakalı ne yaptı diye sorarsanız, şöyle bir bakınca Osmangazi Belediye Başkanı iken verdiği ümitlerin boşa çıktığını hüzünle görüyoruz.
Kendisi ile gerek parti teşkilatıyla alakalı ilişkilerimiz, gerek seçim çalışmalarındaki faaliyetlerde beraberliğimiz zaman zaman görüşmeyi gerekli kıldı. Ayaküstü görüşüyoruz da. Sıkıntılar ve talepler konusunda bir engelli STK temsilcisi olarak, bir teşkilat mensubu olarak, bir de basında bulunan temsilci olarak özel görüşmek istedim. Uluorta ayaküstü dillendirilemeyecek konuşmaları paylaşmak için. Nerede? Kendisinden en az 10 defa ayaküstü görüşmelerde, “Başkan beni özel dinler misin? Özel bir zamanını bana ayırır mısın” diye talepte bulunduğumda her zaman yanında dolaşan, bulunan mahiyetine, “Telefonunu alın, en kısa zamanda randevu verin görüşelim” der. Aradan uzun zaman geçer, yine bir yerlerde karşılaşırız, ben aynı randevu talebini tekrar ederim, o da aynı şeyleri söyler. Bir de en çok tuhaf olanı yanında bulunan Ahmet Bey diye bir zat, kimdir, nedir, hangi görevi gerçekleştirir bilemiyorum. Her seferinde, “Başkanımız çok yoğun, danışman olarak biz talepleri alıyoruz. Konuşacaklarınızı taleplerinizi bize söyleyin biz gereğini yapalım” der.
Ben de 3-5 kere anlatırım ama hiçbirisinde geri dönüş olmaz. 11 Mayıs Perşembe günü Merinos’ta engelsiz sokak açılış töreninde yine Başkan’a yaklaştım ve sitemli bir şekilde, “Başkanım, siz beni hâlâ kabul etmeyecek misiniz, dinlemeyecek misiniz? Devir teslim töreninde mi görüşeceğiz” diye söyledim, serzenişte bulundum.
Bana cevabı, görüşüyoruz işte ya, buradayız ayaküstü konuşalım. Ben de uluorta olmaz, özel görüşelim Başkanım deyince, hemen yanındaki Ahmet Bey yine belirdi. “Randevuları ben veriyorum, talepleri ben alıyorum, görüşeceğiniz konuları bana söyleyin” filan demeye başladı.
Ben de kendisine müteaddit kereler aynı sahnenin tekrarlandığını, kendisinin bir şey yapamayacağını, benim başkan ile özel görüşmem gerektiğini söyleyince, zat yine aynı tavır içerisinde, ben de tamam kardeşim ben sizden randevu talep etmiyorum, siz de beni görmediniz, duymadınız diyerek çektim gittim.
Görüşeceğim konular:
1-Bursa’da engelli STK’ların barınabileceği, kullanabileceği, her türlü sosyal aktiviteyi gerçekleştirebileceği, ofis olarak faaliyetlerini sürdürebilecekleri engelli yerleşkesi veya engelli yaşam merkezi STK’lar için yer talep ediyoruz, bunu teferruatlı görüşmek istedim.
2-Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Engelli Hizmetleri Birimi hem yönetmeliğe uygun değil, hem de çok yetersiz kalıyor. Bursa gibi 3 milyonluk nüfusu olan bir şehre ya engelliler koordinatörlüğünün oluşmasını ya da engelliler daire başkanlığının oluşmasını görüşecektim.
3- Şehir içinde erişilebilirlik ile alakalı yaşanan sıkıntıları dile getirip çözüm önerisinde bulunacaktım. Tabii bir iki tane de özel talebim olacaktı. Maalesef hiçbirisi 8 yıldır mümkün olmadı.
Dolayısı ile 2019’a doğru hızla gidiyoruz. Parti ile alakalı rivayetler yeni dönem ile alakalı öngörüler ve Cumhurbaşkanı’nın yapacakları artık iyiden iyiye dillendiriliyor. Sayın Başkan da yıpranmış bir yüz olarak ve bazı spekülasyonlardan da anlaşıldığı gibi ya kızağa çekilecek ya da Ankara’ya vekil, bakan olarak gidecek. Her iki halde de yanında gerçek sevenleri gerçek dostları olacak.
Evet Sayın Başkan bugün mahiyetinizde, çevrenizde çok insanlar var. Umarım bundan sonra da olurlar. Ben partim adına, davam adına, ilim adına ve size duyduğum Bursasporluluk ruhu ile sevgim saygım adına, hep sizin yanınızda oldum. Yine dost olarak yanınızda olan birkaç kişiden biri olacağım. Bana düşen görevi de yerine getireceğim. Merhaba törenlerinde her zaman görüştüğümüz gibi elveda töreninizde yanınızda bulunanlardan olacağım.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat