BASKOD: Atatürk Stadyumu maçını Bursa kazandı

23 Ağustos 2016 22:15
A
a
Bir kent, o kente ilişkin hatıralarımızın toplamıdır.
Bir kent ömrümüzün tanığıdır.
Doğduğumuz ev, büyüdüğümüz mahalledeki sokak çeşmesi, okumayı söktüğümüz ilkokulumuz, ilk aşk randevumuzun geçtiği pastane, ilk namazımızı kıldığımız camii, ilk filmleri izlediğimiz yazlık sinema, maç heyecanları yaşadığımız stadyum.
Bu mekânlar ömrümüzün koordinatlarıdır. Onlar yıkılırsa kentte kayboluruz; ruhumuz yalnızlaşır, yıkılan her mekânla biz de eksiliriz. Kent bir büyük ıssızlık anaforu olur yutar bizi.
**********************
Sevgili dostum Ali Küçüksarı, CHP’de il başkan yardımcılığı, seçim komisyonu başkanlıkları SHP’de Gürsu kurucu belde ve ilçe başkanlıkları ve Gürsu belediye meclis üyeliği yapmış deneyimli, üretken bir isimdir.
Küçüksarı, şu anda BASKOD (Bursa Atatürk Stadyumu Koruma Derneği) Başkanı.
BASKOD Yönetim Kurulu’nu yazayım: Mefaret Öztürk (Avukat), Prof.Dr. Tahir Baştaymaz (Uludağ Üniversitesi),Ali Yazır( MHP Yıldırım Belediye Başkan Adayı), Muharrem Or (CHP Bursa İl Sekreteri), Okan Aras( SİVİLAY eski Başkanı),Ayhan Şaylıman (Grafiker)
 
BASKOD neler yaptı
 
 
Sevgili Ali Küçüksarı, sorumluluk duygusuyla dolu olduğu için ‘’fahri kent müfettişi’’olarak çalışır;kentte gördüğü yanlışları fotoğraflar, yöneticileri bilgilendirir. Bu çalışmaları ilgi görünce sosyal medyada Kent Müfettişi diye bir sayfa da oluşturmuştur.
***************
Ali Küçüksarı geçmişte Gürsu Spor’da futbol oynamış. Sıkı bir stoper olduğu söylenirmiş; top geçer adam geçmezmiş. Sadece futbol mu voleybol, hentbol ve basketbol de oynamış Ali.
Hal böyle olunca sevgili dostum Atatürk Stadyumu’nun yıkılması girişiminden rahatsız olmuş, bunu Bursa’nın tarihine vefasızlık olarak görmüş ve isyan etmiş.
Bir gün Mümin Ceyhan Kütüphanesi’nde kentimizin değerli spor yazarlarından İsmail Kemankaş’ın yaptığı Atatürk Stadyumu sunumundan etkilenmiş Küçüksarı ve Bursa Akademik Odalar Birliği’nin mücadelesine de destek olmak amacıyla bir dernek kurma düşüncesi geçmiş aklından ve bu fikre katılanlarla BASKOD’u kurmuşlar 2014 Haziranı’nda.
***************************
Dernek neler mi yapmış?: Atatürk Stadyumu Yıkılmasın konulu imza kampanyasında on bin imzaya yaklaşılmış.Akademik Odalar Birliği’nin yürüttüğü hukuk mücadelesine destek verilmiş. Sosyal medyada bir BASKOD sayfası oluşturulmuş. Atatürk Stadı’nın Geçmişi, Bugünü Geleceği adı altında derneklerde, odalarda, demokratik kitle örgütlerinde,BAOB’da Okan Aras'ın yönettiği İsmail Kemankaş'ın sunum yaptığı toplantılar düzenlemişler, kamu oyu oluşturmaya çalışmışlar.
Nilüfer eski Belediye Başkanı Ziya Güney, Mimarlar Odası Başkanı Can Şimşek, Bursa Barosu adına avukat Eralp Atabek, Şehir Plancıları Odası’ndan Hakan Karademir,  Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Necla Özkaplan Yörüklü de konuşmacı olarak katkı yapmış sürece. Bursa Atatürk Liseliler Derneği, DOĞA DER ve eski Bursasporlu futbolcular da çalışmalara yardımcı olmuşlar. Ayrıca Atatürk Stadyumu önünde vatandaşların siyasi parti temsilcilerinin katıldığı TV’den canlı yayınlanan bir forum gerçekleştirilmiş.
 
 
Meydanın altına otobüs parkı yanlış olur
 

 
Ali Küçüksarı diyor ki:
‘’Atatürk Stadyumu’nu yaşatmak Bursa’da futbolu, atletizmi, ikinci ve birinci ligde elde edilmiş şampiyonlukları, 19 Mayıs törenlerini, Bursalılık bilincini ve Bursa hatıralarımızı yaşatmaktır. Gelinen noktada stadın büyük ölçüde korunuyor oluşuna olumlu bakıyoruz ama gelişmelerin takipçisi olacak uyarılarımızı yapmaya devam edeceğiz. Sürece Bursa Akademik Odalar Birliği’nin Bursa halkının ve spor camiasının katılımını önemsiyoruz.’’
Ali Küçüksarı
devam ediyor:
‘’Meydanın altına otobüs parkı düşünüldüğü duyduk. Bunu uygun bulmuyoruz; bölge trafiğini alt üst eder. Ayrıca Altıparmak miting alanı olmamalı. Osmangazi Belediyesi’nin Kent Meydanı’nda yapacağı düzenlemeyle oluşacak alan mitinglere daha uygun.Umarız bu uyarımız dikkate alınır’’
***********************
İki tür insan var:
Öyle oturduğu yerden mızmızmız, mızıldananlar.
Ve bir sorun gördü mü net tavır alanlar.
Ve Bursa’ya katanlarla, Bursa’dan çalanları ayırmaya daima özen göstermeli.
********************
Bir gazeteci, bir futbolsever, bir Bursa aşığı olarak BASKOD’a teşekkür ediyorum. Bursa’ya emek verdiler, Atatürk Stadyumu’na sahip çıktılar ve hatıralarımızın çalınmaması için örgütlendiler, akıl teri akıttılar.
Bursa bu maçı kazandı; kimse mağlup olmadı, kent kazandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat