Bayramlar ‘bayram’ gibi kutlanmalı!..

27 Ekim 2016 21:04
A
a
Ankara Valiliği’nin önemli duyumlar nedeniyle 30 Kasım’a kadar Ankara’da her türlü toplantıya kısıtlama getirmesi ve yasaklaması kimi çevrelerce hemen yine “Cumhuriyet Bayramı kutlamaları engelleniyor” yorumlarının yapılmasına yol açtı.
Türkiye olağanüstü bir süreçteyken ve Olağanüstü hal koşuları sürerken böyle bir karar diğer birkaç ilimizde de alındı.
Yaygınlaşacağı beklentisi dedikoduları ayyuka çıkardı.
Bilinen algı operasyonuna yeniden sarılındı.
15 yıldır tek başına iktidarını sürdüren AK Parti’nin gelinen süreçte böyle bir yaklaşımının olabileceğini düşünmek kimi kesimlerin evhamı değilse nedir?
 
* * *
Yarın Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 93. yılı.
Bu yıl da Bursa’da olağan dışı bir şey gelişmezse kutlamalar yapılacak.
Ve bu yılki kutlamaların da farklılığını sürdürmesi ve bu yıl yapılacak kutlamalarda da birlik içinde hareket edilip, bayramı ‘bayram’ tadında kutlamak kısmet olur inşallah.
Cumhuriyet Ulusal bayramlar içinde en büyük olanı…
Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı Türkiye ve diğer ülkelerde bu gün öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatil.
29 Ekim’lerde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenir.
Başta da belirttiğimiz üzere her şey normal gider de, bayramımızı gerçek bir ‘Bayram’ tadıyla kutlarız Bursa’da da.
 
* * *
Evet, ne yazık ki, bayramların bayram tadında kutlanamadığı bir gerçeklik var ülkemizde.
19 Mayısların, 29 Ekimlerin, 23 Nisanların geçmişte ‘bayram’ adıyla nasıl kutlandığını getirelim gözlerimizin önüne.
Anımsayalım, hepimiz bayram diye törenlerde askeri okul öğrencileri ağırlıklı olmak üzere polis okulu öğrencileri ve seçilmiş birkaç orta-lise okul öğrencilerinin katıldığı ve halkımızın yoğun olarak katılmadığı kutlamaları…
Bürokratların tente altında kadife koltuklara oturup, programı izlemelerini, kamuya ait ne kadar araç-gereç varsa (Çöp kamyonları dahil) geçişinin izlendiğini ve ertesi gün de gazete manşetlerinde ‘falan bayramın görkemli bir şekilde’ kutlandığı haberlerini…
Yıllarca böyle kutlandı, kutlanıldığı sanılmadı mı bu güzelim bayramlarımız?
Avrupa ülkelerin birinde bir Milli bayramın bizdekinden çok farklı kutlandığına tanık olmuştum bir ara.
Halk ve öğrenciler oturuyor, bürokrasi zevatı yürüyerek halkın bayramını kutluyordu…
Cumhur’un yani bu ülkenin sahipleri yurttaşların içten, gönülden, isteyerek ve zevk alarak yığınsal olarak kutlanabildiği bayramları biz neden gerçekleştiremedik, gerçekleştiremiyoruz yıllardır?
Bunun nedeni Cumhuriyetin belli bir kesimin kendisine ait olduğu anlayışla ‘hariçten cumhuriyetçilik satmaları’ olmasın?
 
* * *
Her ülkenin kendi tarihi koşulları şekillendirse de, Türkiye’de de demokrasi olmadan cumhuriyetin fazla anlam taşımadığı gerçeği artık içselleştirilmesi gerekmiyor mu?
Ve eğer Türkiye’de cumhuriyet ile demokrasinin kendine özgü, özel bir tipi bir araya getirilmiştir, deniyorsa öyleyse ‘Türk tipi bir Başkanlık sistemi’ neden kimilerine ‘öcü’ gibi gelir?
Türkiye’de cumhuriyetin demokrasiye karşı korunması gerektiği anlayışı artık terk edilmesi gereken bir yaklaşım değil mi?
Türkiye’de tek-parti döneminin  CHP programında yer alan ilkelerinde belirginleşen anlayıştaki demokrasi, sınıfların olmadığı ve dolayısıyla çoğulculuğa da gerek bulunmadığı yargısı üzerine inşaa edilen bir “tek-parti demokrasisi” değil midir?
Bu nitelikleriyle öne çıkan Türkiye’deki cumhuriyet düşüncesinin, aslında bir çeviri hatası ürünü olarak, batı düşüncesi pratiğine özgü ve çoğulculuk ilkesini de kapsayan “Republica” ile ne ölçüde yakınlaştığını sorgulamak gerekmiyor mu?
1000
icon
aa 29 Ekim 2016 16:36

Cumhur’un yani bu ülkenin sahipleri yurttaşların içten, gönülden, isteyerek ve zevk alarak yığınsal olarak kutlanabildiği bayramları biz neden gerçekleştiremedik, gerçekleştiremiyoruz yıllardır? bugün trt 1 de 29 ekim törenlerini izledi iseniz seneye yazacağınız yazıda toplumun nasıl galeyana geldiğini her tarafın takma bıyıklılar çakma kıyafetliler okçular vesaireler geçerken kendilerini alkışlamamak için zor tuttuklarını görmemek için kör olmak lazım zaten yol boyuda çok bi kimse yoktu eski bayramlarda törenlerde geçen çöp kamyonları ve diğer esnafta yılda bir kez onurlandırılıyordu bide böyle bakmak gerekiyor çakır hamamdan heykele kadar caddeni iki tarafında insan seli olur binaların camları balkonları dolardı. bugün istediğiniz gibi geçti ise 29 ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu olsun

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat