Loading...

Bir bardak suda fırtına koparmak!.

12 Şubat 2018 22:02
A
a
Yıldırım’da Mollaarap Mahallesi'nde toprak kaymasından dolayı evlerin duvarlarında çatlaklar oluşması nedeniyle 60 daire ve evin mühürlenmesi, 300’ün üzerindeki kişinin de tahliye edilmesinin ardından CHP Yıldırım İlçe Başkanı ve beraberindeki bir gurup partilinin heyelan bölgesindeki basın açıklaması mahallede yaşayanların tepkisine neden olmuştu geçtiğimiz hafta.
Oturduğum eve 3-5 yüz metre mesafede olan ve terasımdan rahatça görebildiğim kayma bölgesindeki hareketliliği birkaç gündür izliyordum.
AFAD ve Yıldırım Belediyesi ekipleri hareketliliğin oluşmasıyla birlikte anında müdahale ederek 60 ev ve daireyi boşalttırmış ve mühürlemişlerdi.
Ev ve dairesi boşalttırılan 300’ün üzerindeki kişi de çeşitli misafirhanelere gönderilmişti.
Ayrıca da bu ailelere ayda biner lira olmak üzere Valilikçe kira yardımı yapılacağını öğrenmiştik.
Mühürlenen evleri kontrol altında tutmak için de Yıldırım Belediyesi ekiplerinin 24 saat nöbet tutuğunu…
Çocukların da okula gidiş-gelişlerinin servislerle sağlandığını da…
 
 
* * *
Kuşkusuz önemli bir gelişmeydi bu…
Neden olmuş, nasıl olmuş, bir ihmal var mı?
Bunların araştırılıp kamuoyuna açıklanması hem belediyenin ve hem de iktidar-muhalefet bütün partilerin hem hakkı ve hem de görevi.
Bu amaçla da CHP Yıldırım İlçe Başkanı ve partililer basın açıklaması yapmak için bölgeye gelmişler.
Basın açıklaması öncesinde mahalle sakini mağdurlar, bazı partililerin heyelan bölgesine salt fotoğraf çektirmeye geldiğini ve olayı siyasi istismar yaptıkları gerekçesiyle sözlü tepki gösterdiler.
Mahalle sakinleri, "Biz mağdurlarla oturup konuştunuz mu? Gelip kameraların karşısına geçip fotoğraf çektiriyorsunuz. Bunu yapmayın. Kimden bilgi aldınız, ne öğrendiniz? Bugüne kadar ne gibi çalışma yapıldığından haberiniz var mı? Sizin bu davranışınız arı kovanına çomak sokmaktır…" diyerek tepki göstermişti partililere.
Bu gerginliğin ardından açıklamalarda bulunan CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş’ın, "Mollarap'ta heyelan olmamıştır. Her kayma heyelan kabul edilemez. Heyelan doğanın kendi hareketliliğidir. Doğal zemin yapısı sebebiyle buralarda inşaata başlanılmadan önce ruhsatlı olarak zeminin iyileştirme ve tutunma direncinin artırılması gerekiyordu. Müteahhit ruhsat alınmadan 5 ay önce vatandaşın şahitliğinde bölgede kaçak hafriyata başlamıştır. Dönemdeki yağışlar gevşek olan toprak yapısını tutunamaz hale getirmiş, büyük kütle toprak kayması gerçekleşmiştir. İnsan eliyle yapılan bu uygulama zemin göçertmesidir” şeklinde konuşması üzerine partililerle vatandaşlar arasında yine gerilim yaşanmış, partililerle vatandaşlar ağız dalaşına girmişti.
Buna gerek var mıydı?
CHP’liler olayı daha sakin bir biçimde ortaya koyabilirlerdi ama her şeyi siyasete tahvil etme alışkanlığı sanırım burada da ortaya çıktı.
 
* * *
Bu gelişmeler sürerken de Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Mollaarap Mahallesi’nde yaşanan heyelanın sorumlusunun yüklenici ve yapı denetim firması olduğunu belirterek, suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
Başkan Edebali ayrıca, tüm olanakları seferber ettiklerini, vatandaşların mağduriyetlerini gidermek adına tüm programları askıya alarak zamanlarının tamamını bu soruna ayırdıklarını söyledi.
Yüklenici firmanın çalışmaları ruhsat almadan başlatmış olduğunu,   
fore kazık uygulaması yapılmadan hafriyat alım işlemi uygulaması nedeniyle kayma olduğunu belirten Başkan Edebali, “Yaptığımız incelemeler neticesinde kaymaya müsait olan toprak yapısının, hafriyattan dolayı tetiklendiğini ya da fore kazık uygulaması nedeniyle oluşan titreşimler neticesinde hareketlendiğini düşünüyoruz. Hafriyat alanının üst kısmında ve belirli bölgelerde çatlamalar meydana geliyor. Biz, bu çatlakları tespit ettikten hemen sonra çalışmaları durdurarak inşaatı mühürledik. Hukuki girişimlerimizi başlattık. Bu kapsamda Bursa Başsavcılığı nezdinde yüklenici firma yetkilileri hakkında imar kirliliğine neden olma ve taksirle toprak kaymasına sebep olma suçlarından şikâyetçi olduk” diyor.
Budur olay yani…
Öyle ‘mal bulmuş mağribi gibi’ fırtına estirilecek bir konu falan değil…
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat