Loading...

Bir ileri iki geri…(5)

10 Şubat 2019 22:00
A
a
Son zamanlarda hükümetin aklı başına geldi. Güvenli bölge modelini sayın büyüklerimiz  dillendirmeye başladılar. Tavşan bayırı aşınca sınırımızda yeni bir PKK-PYD yapılanmasını istemiyoruz demeye başladılar. Ki bu düşünce tarzı, daha Suriye de olaylar başlamadan insiyatif alınıp uygulamaya konulsaydı, başarıdan söz edebilir, bugün uğraşmak zorunda kaldığımız bir çok sorundan da kendimizi sıyırabilirdik. En azından Suriye sınırımızda daha ilk başlar da güvenli bölge politikası dillendirilip milletlerarası hukuktan doğan yasal hakkımızı fiili hayata geçirseydik; bu bölgedeki PYD yapılanması bastırılabilir, Suriye’deki iç savaştan kaçanlar bu bölgeye yerleştirilir ve belki de bugünkü kadar göçmen sorunu ile karşı karşıya kalmazdık. Ama bütün bunlar geri de kaldı.
Şimdiler de ise ABD mümbiçten askerlerini çekeceğiz lafını ortaya atınca, daha önceleri mümbiçe gireceğiz diyen sayın büyüklerimiz hemen hak bayram zannederek bu çekilişi lehimize çeviririz  düşüncesine kapıldılar. Gerçi ABD, askeri varlığımızı buradan çekiyoruz dedi ama,Mümbiçi Türkiye ye terkediyoruz demedi.ABD’nin bu çekilişini “ben görevim gereği PYD’yi silahlandırdım donattım, artık bu bölgede kendi ayakları üzerinde durabilir ve faaliyetleri ile Türkiye’nin başına bela olabilir” şeklinde değerlendirmek gerekir. ABD, Mümbiçten çekiliyorum demekle bu bölgeye ateş topu bıraktı. Şuursuzca bu topa dokunan yanar büyük zarar görür. Bizim sayın büyüklerimiz tehlikeden haberi olmayan ve ateşin dokunanı yaktığını bilmeyen bir yaşındaki çocuk aklıyla, bu ateş topuna dokunanın ileri de başına gelebilecek belaların neler olabileceğinin hesabını kitabını yapmadan, mal bulmuş mağrıbi gibi sorunlar yumağı üzerine balıklama atlamaları tamamen cehalettendir.
Akıllı ve ilerideki muhtemel menfaatlerini düşünen lider, normal de ABD’nin bu bölgeden çekilmesini sessizce seyreder, ABD de Türkiye den bu konuda olumsuz bir demeç gelmediğinde, koruduğu kitlenin zarar görmeyeceğine kanaat getirirse gerçekten çekilir ve sende Türkiye olarak aniden harekatmı yapacaksın işgal mi edeceksin o zaman yapardın. ABD çekildikten sonra bu bölgeye Türkiye’nin harekat yapacağı demeçleri görünce, “Türkler Kürtleri öldürecek” bahanesiyle çekilmekten de vazgeçti.
Suriye de bugünkü kaosun aktörleri arasında doğrudan doğruya görülmese bile, gelecek yirmi otuz yılın planlayıcısı İngiltere’dir. İngiliz siyaseti her zaman çekildiği yerleri sahiplerine bıraksa bile “sorunlu alanlar ihdas eder, öyle bırakır. Türkiye Cumhuriyetinin Lozan da kaybettiği Misak-i Milli içindeki Musul-Kerkük yine bu İngiliz oyunları sayesinde elimizden çıkmıştır. ABD de şimdilerde Suriye’den çekilmekle Ortadoğu’nun tamamında sorunlu alan yarattı. Bugün Suriye üzerinde herkesin bir hesabı var. Taraflardan birisi ve sorunun asıl sebebi ABD’dir. Yandaşı Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Suudi Arabistan’la birlikte hareket ederek İsrail’in güvenliğini sağlamaya yönelik siyasi hedefleri yanında, Ortadoğu enerji güzergahını kontrol altında tutarak, AB ülkeleri üzerinde hegemonya kurma arzusudur. Diğer taraftan Rusya, kendine sıcak denizlere çıkma imkanını veren Esat rejimini koruma sevdasıdır. Aynı zamanda PKK nında hamisi vaziyetindedir. Zira bugüne kadar PKK ya hiçbir devlet temsilcilik açma izni vermemiştir; ama bundan dört sene kadar önce PKK Moskova da temsilcilik açmış ve halen faaliyettedir. Bir başka taraf İran Şiilerin hamisi pozisyonunda, bu grupları kullanarak, kendine bende bir Şii devletinin temellerini atabilir miyim diye hayaller kurmaktadır. Biz istesek de istemesek de Esad’ın merkezi hükümeti meşruiyetini hala devam ettirmektedir. Bütün bu hesaplar yapılırken, Suriye meselesi bugün çok bilinmeyenli bir denklem haline gelmiştir. Her türlü ihtimali en ince ayrıntısına kadar düşünmek lazımdır. Bu aşamadan sonra sorunları sahiplenmek  büyük felaketlere neden olabilir. Meseleye balıklama dalarsan, kafana büyük darbeler alabilirsin. Zaten bizi idare edenlerin en büyük sorunu, acelecilik en büyük zaafı da ülke meselesinin hepsini siyasi ranta dönüştürme arzularıdır. Maazallah devlet sırrı denen kavram bizim siyasilere hiç uğramamış. Hoşlarına gitmeyen bir manzara ile karşılaştıkları zamanda hata ve yolsuzluklarını gizlemek içinde “devlet sırrı” kavramı arkasına da sığınmayı da pek severler.
 
Devam edecek
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat