Bir ölü güvercin midir barış, makina mühendislerinin resim sergisi

1 Eylül 2016 22:06
A
a
Barış denince akla ilk gelen imge Pablo Picasso’nun ‘’Barış Güvercini’’ resmidir.
Picasso, Barış Güvercini çalışmasını 1949 yılında yapmıştı. 
Üyesi olduğu Komünist Parti tarafından Paris’ te düzenlenen Barış Kongresi için bir afiş yapması istendiğinde Picasso güvercin resmini yapar ve çalışması Avrupa‘nın bütün kentlerinde duvarları kaplar; o günden bugüne beyaz güvercin barışın simgesi olarak kullanılmaktadır.
**********************
1 Eylül 1939’da, Alman orduları Polonya'ya saldırarak en kanlı savaşı başlatmıştı. 
72 milyon insanın ölümüne neden olan bu savaştan sonra, 1 Eylül "Dünya Barış Günü" ilan edildi.
Bu bir paylaşım savaşıydı, itici gücü kapitalizmdi.
**********************
Kapitalizme ve emperyalizme karşı çıkmadan bir dünya barışının mümkün olmadığını bu yüzden de ‘’barış’’ sözcüğünün içi en çok boşaltılan sözcüklerden biri olduğunu düşünüyorum. 
Kapitalizm iki dünya savaşının çıkmasına yol açmış ve milyonlarca insan daha fazla kâr ve mülkiyet hırsı için mahvolmuştur.
Buna bölgesel savaşları ve iç savaşları da eklersek kapitalizmin nasıl bir barbarlık olduğu, emperyalist ülkelerin refahının, oradaki modern hayatın, teknolojik donanıma dayalı konforun nasıl kana bulandığı, o şatafatın bedelini mazlum milletlerin ödediği çıkar ortaya.
********************
Şimdi yeni bir saflaşma var: Bir yanda NATO güçleri diğer yanda AVRASYA güçleri .
Stratejistler, üçüncü dünya savaşının başladığını söylüyorlar. Dünya bir felaketin eşiğinde. NATO, Rusya’yı kuşatıyor ve bunun bir üçüncü dünya savaşı demek olduğunu Putin yakınlarda vurguladı.
Suriye bu savaşın ön cephesi değil mi? Ülkemizde yaşanan terörü, darbe girişimini bu temel gerçeğin dışında görmek olası mı?
Türkiye kimlik ekseninde iç savaşa sürüklenilmek isteniyor. BOP planının bir amacı da bu.
Kardeşliğimizi korumanın yolu aklımızı kullanmaktan, uzlaşmaktan geçiyor.
Mazlumdan yanaysak kapitalizme karşı çıkabilmeliyiz; çünkü mazlum yaratan insanlık dışı bir sistem kapitalizm ve onun vazgeçilmez aşaması emperyalizm.

Makina mühendislerinden barış sergisi

Yakınlarda bir akrabasını teröre kurban vermenin acısını yaşayan Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart sosyal medyada şöyle demiş:
‘’Yalandır gülüm herkesin barış istediği koca bir yalan. Öyle olmasa barış yasak olmasa akar mıydı oluk oluk kan. Ancak biz her şeye rağmen, umudumuzu korumalı, ülkede dünyada, bölgede barışı savunmaya devam etmeliyiz.’’
********************
İbrahim Mart haklı. Barış konusunda ne dünyada ne de Türkiye’de samimiyet yok.
PKK’yı ve onun kanlı yüzünü asla kınamadan (PKK önce sol örgütleri bölgede suikastlarla şiddetle yok ederek işe başlamış, kendi içinde infazlar gerçekleştirmiş, ayrıca nice masum insanı zamanla katletmişti) barış diye dolaşanları görünce midem bulanıyor iki yüzlülükten. Bu sahteciliğin sol adına dillendirilmesinden , PKK şiddetinin asla vurgulanmamasından, kimlik siyaseti kuyrukçuluğunun sol adına yapılmasından tiksiniyorum. Bu kadar salak yerine konulmaktan bıktım.
Solun başına kimlik siyasetini emperyalizm bela etmiş ve solun onca yılı heba olmuştur.
Hala da bu aymazlık sürdürülüyor.
*****************
Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi barış için güzel bir girişimde bulunmuş ve sanatın birleştirici gücüne dayanarak bir resim sergisi düzenlemiş BAOB’da.
Mühendislerimiz "Karanlığa karşı daha fazla sanat" diyorlar.
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Nilüfer Ana Sanat Grubu'nun 'Barış' ın yağlı Boya Resim Sergisi' geniş katılımlı bir törenle izlenime açılmış. CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, ve CHP eski Bursa Milletvekili İlhan Demiröz de açılıştaymışlar.
24 eserin yer aldığı sergi 6 aylık bir çalışma sonuncunda tamamı kadınlardan oluşan Nilüfer Ana Sanat Grubu tarafından, yağlı boya resim atölyesinde hazırlanmış ve resimler kadın bakış açısıyla barışı ifade ediyormuş. 
********************
En kısa zamanda sergiyi gezeceğim.
Makina mühendislerimizin barış duyarlılığını kutluyorum.

 
1000
icon
Hikmet alb 2 Eylül 2016 10:14

DEMEK Kİ ÖLÜ OLAN BİR CANLININ RUHU BİLE İNSANLARA BİR MESAJ VEREBİLİYOR İLAHİ GÜCÜN İNSANA VERDİĞİ KUDRET BU HER ŞEYİ İYİ ANLAMAĞA ÇALIŞALIM DOĞRUYU HER ZAMAN AKLIMIZ İLE BULABİLİR VE YARATABİLİRİZ BAŞARILAR DİLERİM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat