Bisiklet Efsanesi Rıfat Çalışkan, Nilüfer’de NİLESPİT keyfi

21 Ekim 2016 22:27
A
a
Rıfat Çalışkan benim spor efsanemdir.
Türk bisiklet tarihinin en büyük sporcularından biri olan, ülkemize ulusal ve uluslararası alanda birçok önemli başarı kazandıran mili sporcumuz Rıfat Çalışkan uzun süre Bursa Bisiklet İl Temsilciliği görevini sürdürmüş, Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nde antrenör olarak görevliyken emekliye ayrılmıştı.
69 yaşındaki Rıfat Çalışkan, Karacabey Kurşunlu köyündeki evinde rahatsızlanmış Karacabey Devlet Hastanesi’ne kaldırılınca, kalp krizi geçirdiği belirlenen Çalışkan, ilk müdahalenin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilirken, yolda hayatını kaybetmişti.
Ömrü Türkiye’nin yollarında nice yarışta pedal çevirerek geçen bir büyük sporcu yolda vefat ediyordu kaderin bir cilvesi olarak.
*******************
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu radyo yıllarından beri takip eder, Rıfat Çalışkan turda etap kazanınca, mutluluk kalbimden taşarken coşkuyla havalara zıplar, hemen bisikletime atlayıp ona özenerek Hisar sokaklarında pedal çevirir, hayali finiş çizgilerini geçip şampiyon olma sevinci yaşardım.
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun Bursa etabında bisikletçilerin şehrimize girişini izlemek için mutlaka gider, heyecandan soluk soluğa kalıp finiş çizgisinin yakınlarında durarak yarışın sonucunu beklerdim. Bisikletlere, bisikletçilere hayrandım, yarış sonuçlansa bile ayrılmaz yarış bisikletlerine imrenerek bakardım.
Üç bisikletim oldu ömrümde: Çocukken bana alınan üç tekerlekli bisikletim. Kuyumcu Ekrem Abi’den ikinci el olarak aldığımız oğlu Serdar’ın bisikleti ve sünnette alınan bisikletim. Kırmızı olsun istemiştim ama yeşil bulabilmiş babam. Onunla Hisar sokaklarında vites değiştire değiştire yıllarca tur attım. Hiçbir kara, deniz, hava aracına değişmezdim onu. Her gün yıkar siler yağlardım. O, benim özgürlük tutkumun yoldaşıydı, bisikletimi asla mekanik bir araç olarak görmedim; kalbi, ruhu olan bir canlıydı benim için.
Bir ara, yarış bisikletim olsun istemiştim, nice yarışlar kazanayım diye, ama fiziğim bisiklet sporuna uygun değildi.
************************
Dünyanın en büyük bisiklet turu Fransa Bisiklet Turu’dur. ABD’li yol bisikletçisi Lance Armstrong’u seviyordum, kanseri yenmişti. Özellikle dağ etaplarındaki gücüne, kondisyonuna, hızına hayrandım. En dik yokuşlardan uçup gidiyor, rekorları parçalıyor, artarda Fransa Bisiklet Turu’nu kazanıyordu Armstrong. Sonra, acı gerçekle yıkıldım: Lance Armstrong doping yapmıştı, hakkındaki hiç inanmak istemediğim iddialar meğer doğruydu. Hayatta uğradığım en yıkıcı hayal kırıklıklarından biridir, bisikletten soğumadım ama Fransa Bisiklet Turu’nu izlemez oldum.
 
NİLESPİT
Nilüfer Belediyesi’nin bir uygulaması var: NİLESPİT. Nilüfer Belediyesi güzel slogan bulmuş: ‘’Nilüfer’de Pedallar Yeşile Dönüyor.’’
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, bisiklet kullanımını yaygınlaştırarak, sağlıklı yaşam ile çevre bilinci oluşturmak, bisikletin kent içinde alternatif ulaşım aracı olarak kullanımını sağlamak amacıyla "Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi"nin hayata geçirildiği "Nilespit" projesi ile şimdilik üç noktadan bisiklet kiralanıyor, önümüzdeki iki yıl için 25 noktada yüzlerce bisiklet hizmette olacakmış.
******************************
Nilespit kartımı 5 lira ödeyip Nilüfer Belediyesi Halk Evi'nden aldım. Bisiklet kiralama istasyonlarından birine gidiyor, bisikleti park yerinden alıp, saati 1 liraya biniyorum, sonra aldığım noktaya koyuyorum.
Bisiklet yollarında(Yaklaşık 140 kilometrelik bisiklet yoluna var Nilüferde) pedal çevirmenin verdiği özgürlük duygusunun keyfini çıkarmak dinlendiriyor; hem bedenim hem ruhum arınıyor. Rüzgâr saçlarımı uçuştururken yüzüme sıcacık geniş bir gülümseyiş yayılıyor; bir yandan pedal basarken diğer yandan anılar, hatıralar bana eşlik ediyor.
**************************
Bursa bisiklet sporu için uygun bir kent, ayrıca bisiklet ne güzel bir ulaşım aracı. Umarım yakın gelecekte ulusal ve uluslararası başarılar elde eden milli bisikletçilerimiz olur; umarım olimpiyatlarda kürsüye bir Bursalı bisikletçi çıkarabiliriz.
**********************
Bisikletle ulaşım keşke yaygınlaşsa; Bursa’da trafik işkenceye dönüştü çünkü.
Hava kirliliği yaymaz, trafiği sıkıştırmaz, gürültüsü de yok bisikletin. Bisikletlerin yolları doldurduğu Bursa’yı hayal ediyorum.
 
 
1000
icon
Ayşe sevim tabak 28 Ekim 2016 03:29

Ömrünün en güzel döneminde sevdiklerinenden bilhassa torunundan ayrılıp cennete giden özlemi yüreğimi sızlatan abicigimi canlı medyada da anmanızı görmek duymak bizi çok sevindirir çocukluğuna ve bisiklete başlamasına ait değerli bilgiler verebilirim hakettiği övgüyyele andığımız için teşekkür ederim

0 0 Cevap Yaz
İlke ÇALIŞKAN 25 Ekim 2016 15:50

Can Bey... Teşekkürler ... Sahip olduğunuz bisiklet sevgisini heyecanla dile getirdiğiniz için. Teşekkürler ... Spora, sporcuya, başarıya duyduğunuz saygı için.... Nilüferimiz de, Bursamız da, ülkemizde gelişen, fakat yeni imkan ve tesislere rağmen henüz Avrupa daki örneklerinin seviyesine ulaşamayan bisiklet kullanımına katkı koymaya devam edin.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat