Bizim Ev fotoğrafçılarının Işığımdaki Dünya sergisi

26 Kasım 2016 20:58
A
a
Dün, “Işığımdaki Dünya’’ adlı bir sergi gezdim içimde umut çiçekleri açtı, yaşama sevincim arttı.
Hani Fethi Naci, “İnsan Tükenmez’’ demişti ya bir kitabına ad olarak; ne kadar haklıymış edebiyatımızın büyük eleştirmeni.
Sergi boyunca insanın güzellik duygusunun ne büyük bir var oluş mutluluğu, yaşama tutunma azmi verdiğini bir kere daha gördüm. Evet sanat, yaratıcılık ve güzellik oluşturma gücü varken mümkün mü insan tükensin.
**********************
Sergi Konak Kültür Merkezi’ndeydi. Nilüfer Belediyesi Dayanışma ve Eşitlik Bürosuna bağlı Engelliler Hizmet Birimi BİZİM EV Engelliler Sosyal Yaşam ve Destek Merkezi’nde açılan fotoğraf atölyesini bitiren engelli kursiyerlerin fotoğrafları sergi duvarlarından ışık saçıyordu.
Son yıllarda gezdiğim onca sergi içinde en anlamlı ve güzel bulduğum, en çok keyif aldığım sergi bu oldu.
Sergide fotoğrafı yer alan Bizim Ev fotoğrafçıları şunlardı:  Ahmetcan Baltacı, Ayrin Erciyas
Sevgi Devrimci, Burak Ak, Burcu Kütük, Çiğdem Aydın, Meltem Aydın, Nebahat Yargıcı, Ozan Sevgi, Umut Bilen.
Sergiyi gezerken fark ettim ki, fotoğraflar temel fotoğrafçılık eğitimi almış, yani daha işin başında olan fotoğrafçıların çok daha üstünde bir estetik kalite taşıyordu.
Bunda tabii kurstaki fotoğraf eğitmenleri Bahadır Öztuna, BUFSAD Başkanı Serpil Savaş ve Emine Özgenlik’in emekleri büyüktü.
Anlaşılan bu güzel gönüllü yetenekli eğitmenler, hiçbir maddi karşılık beklemeden, bilgilerini cömertçe sunup sadece fotoğrafın teknik alt yapısı öğretmemiş; kurs alan genç kardeşlerimizde fotoğraf sevgisi demeyeyim fotoğraf tutkusu, aşkı da yaratmışlar.
O aşk olmadan o fotoğraflar bu kadar güzel çekilemezdi çünkü.
***************
Bir hakkı teslim edeyim…
Nilüfer Belediyesi fotoğrafa canı gönülden destek oluyor. Misi’de açılan ve yaşayan bir müze olması planlanan Bursa’nın ilk Fotoğraf Müzesi girişimi şehrimizde fotoğrafa ivme kazandıracak.
Nilüfer Belediyesi’nin çalışkan, üretken Kültür Müdürü Güney Özkılınç’la sergide sohbet ettiğimizde o da kursun başarısından memnundu, fotoğrafları çok güzel bulmuştu. “Sergi burada kalmayacak fotoğrafa ve sanata yatırımlarımız devam edecek’’ diyen Özkılınç, engellilerden belediyedeki kurslarda atölyelerde hiçbir ücret alınmadığına da vurgu yapıyordu.
 
 
Mustafa Bozbey çocuklar gibi şendi
 
 
“Harika fotoğraf çekilmiş, gözünüze sağlık, ben asla bu kadar güzel çekemem’’ diye hayranlığını ifade ederek sergiyi açan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey belki de serginin en mutlu kişisiydi.
Sergiye, eşi Nilüfer Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Seden Bozbey ile gelen Bozbey, her fotoğrafı inceledi; kursiyerlerle selfi çektirdi; sergi bitiminde de onlarla şarkı söyledi; kursiyerlerin sertifikalarını ve eğitimcilerin hediye paketlerini tek tek dağıttı.
Yoğun ilgi gören serginin bir güzelliği de dış çekim için gidilen Tirilye’de BİZİM EV fotoğrafçılarının tanışıp kaynaştığı sokak çalgıcısı, tiyatro insanı, Bursa’nın en değerli sanat severlerinden, Adem Gerçek’in akordeonu ile sergide yer alması, o sevecen kişiliğiyle fotoğrafın ışığına notaların, seslerin ışığını katması oldu.
 
 
Dünyayı güzellik kurtaracak
 
 
Sergi’nin tanıtım afişinde fotoğraf tutkusu ne güzel ifade edilmiş:
‘’Bursa dört mevsimi olan dört mevsimin ışığını yansıtan bir şehir. Fotoğraf ışıkla şiir yazma sanatı. Fotoğraf kursunda fotoğraf çekmenin tekniğinden fazlasını öğrendiler gençlerimiz.
Fotoğraf bir geçici heves değil bir tutkudur. İnsanı insana anlatma, hayatı belgeleme, zamanı dondurma, anılar oluşturma, güzellikler yaratma geleceğe taşımadır fotoğraf.
Gençlerimizin gözlerinde o tutkuyu görüyoruz, fotoğrafı çok sevdiler; bu en önemli başlangıç adımıdır, çünkü sevginin ışığı düşmezse her fotoğraf karanlıkta kalır.
Dostoyevski “dünyayı güzellik kurtaracak’’ demişti. Fotoğrafçı güzelliğin peşine düşer, emek verir, zaman ayırır ve güzellikleri yakalar paylaşır çoğaltır. Çünkü bilir ki sevgi, güzellik ve bilgi paylaşıldıkça çoğalır.
Kursu bitiren genç kardeşlerimiz Bursa’nın doğasını, mahalle hayatını, insanlarını, işçilerini, köylülerini, gençlerini, emeklilerini, kapalı çarşısını, fabrikalarını, türbelerini, kahvelerini, bağlarını bahçelerini, başı dumanlı Uludağ’ını, börtü böceğini fotoğraflayacaklar belgeleyecekler ileriye taşıyacaklar.
Deklanşöre her bastıklarında içlerine umut, yaşama sevinci, kardeşlik duygusu, güzellik yaratmanın onuru dolacak…
Fotoğraf ışığın dilidir o dil barışın, dostluğun, dayanışmanın cümlelerini kuracak gençlerimizle. Onlar, her çektikleri karede insanın hikayesini, hayatın anlamını, bizi var eden  değerleri görecekler, gösterecekler bizlere. Yolları açık, gönülleri ferah, ışıkları bol olsun.’’
*********************
Ne diyelim yolunuz düşerse Konak Kültür Evi’ne mutlaka uğrayın. 25 Kasım - 1 Aralık arasında açık kalacak olan “Işığımdaki Dünya’’ sergisini gezin ki şu kış vakti içinizi yaşama sevgisinin ışığı doldursun.
Ruh da üşür çünkü, ruhunuzu ısıtın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat