Bozuk inanışlar ve inananlar hep vardı

31 Ekim 2016 22:09
A
a
İnsanlara sorulduğunda çeşitli inanışlara sahip olduklarını öğreniriz. Kimisi Müslüman, kimi hristiyan, bazısı ise dinsiz-ateist olduğunu söyler. Hepsi aslında bir inanca sahipler. Dinsiz olduğunu söyleyen de dinsizliğe inanır.
İnsanlardan kimileri derler ki:
“Biz iyi veya kötü bir inanca sahip olalım, ancak inandığımız bizi bazı konularda zorlamasın.”
                Namazdı-oruçtu-örtünmeydi-namustu-sahip olduğumuz mal ve canlarımız zamanımızdı ve bedenlerimizdi biz istediğimiz gibi tasarrufta bulunalım. Yaptığımız tasarruftan davranışlardan dolayı da inancımıza bir zeval gelmesin ve bir hesaba da çekilmeyelim.
Bizim inancımızı sorgulayanları da “gerici-yobaz” gibi kelimelerle lanse edelim, derler.
                Toplumu içi boş bir inanışa sürükleyen organize olmuş bir yapı söz konusu. Buldukları her fırsatta “özeleştiri” yaptıklarını deklare ederek toplumun dini değerlerine saldırmayı ihmal etmezler. Söylemlerini de “hayatın gerçekleri ve değişmez kuralları” diye topluma aktarırlar. İlahi dinlerin vecibelerini inkâr, aslında bir inanç biçimidir. İsmini koymadıkları inanç sistemiyle “ilahi inanışları reddederek” bir inanışa sahip olmakla, “İlahi Kelimetullah’ın” açık düşmanı şeytani bir inanışı sahiplenmiş oluyorlar.
Oysa:
              “İnsanoğlu kendisini başı boş bırakılacak mı zannediyor (Kıyamet-36.)
               O insanı bir alaktan yaratmadı mı? (Alak-2)
                Bir de İslam çerçevesinde inancını değerlendiren lakin sünneti (peygamberi) hadisleri kabullenmeyen zümre var. Hatta bazı konularda “sünnet” denince tüyleri diken diken olanlar mevcut.
İslam inancında namazın kılınışını, vakitlerini, kazalarını kabul etmeyen fikri savunarak “dinde reform” yaptıklarını savunuyor zavallılar!
İnsanlara namaz konusunda “kılmayabilirsiniz”, derken kadınların özel (hayz) günlerinde namaz kılabileceklerini söylemeyi ihmal etmiyor, oruç ta tutabileceklerini savunuyorlar.
Malın zekatı konusunda da düşünceleri mevcut. Neymiş zekâtın miktarı Kur’anda yokmuş, ne verilirse makbulmüş.
Oysa:
            “Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Şüphesiz Allah’ın azabı çetindir.” (Haşr-7)
           “Ey iman edenler Allah’a ve Resulüne itaat edin. İşitip durduğunuz halde Ondan yüz çevirmeyin.” (Enfal-*20)
Daha birçok ayette Peygamberin Allah’ın emir ve yasakları getirdiği ve kendisinden değil Allah tarafından olduğu Kur’anda bildiriliyor. Ayrıca Kur’an ayetlerini insanlar Peygamberden mi öğreniyorlar? El cevap-Evet! Neyin kafasını güderler çok enteresan. Herkesin daha doğrusu kurtuluşa ermek isteyenlerin; “İşittik itaat ettik” (Nur-51) demeleri çok mu zor!
Ebedi kurtuluşa (Saadete) erişebilmesi için, insanlara verilen nimetlerin karşılığında belirlenmiş karşılıklar, belirlenenlerin yapılması ve yapılmaması karşılığında da belirlenmiş ödül ve cezalar vardır. Nimetlerin, ihsan edilmesinin karşılığı şükürdür. Şükür iki türlü olur. Birincisi “Allah’ım sana şükürler olsun” diye dille şükretmektir. İkincisi ise zamanın, malların, sağlığın, bedenin ve sayamayacağımız kadar çok nimetlerin “aksiyon” olarak şükrüdür.
Her bir fert yaratılış gereği ilahi “emirler uymak, yasaklardan kaçınmak, kötülükleri men etmek yani tamamen ortadan kaldırmakla” yükümlüdür.
 
1000
icon
Hikmet alb 2 Kasım 2016 11:59

Vatan şairi NAMIK KEMALİN VATAN -YAHUT SİLİSTRE ADLI TİYATRO ESERİNDE ÇOK GÜZEL BİR İFADE VARDIR "muktedir isen kaldır ademi merkeziyetden düşünceyi" BU SÖZDEN ANLAŞILACAĞI GİBİ İNSANLARIN DÜŞÜNCELERİNİ ENGELLEMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR DOLAYISI İLE DOĞRU DÜŞÜNCEYE VEYA YANLIŞ DÜŞÜNCEYE ENGEL OLUNAMAZ AKLA VE MANTIĞA UYGUN İSE İNANIRSIN UYGUN DEĞİLSE İNANMAZSIN BU İNSANIN BİLGİ VE KÜLTÜR ANLAYIŞINA GÖRE ŞEKİLLENİR BUNA GÖRE DEDİĞİNİZ TARAFLAR OLUŞUR HERKES BENİM GİBİ DÜŞÜNSÜN DEME HAKKIMIZ YOKTUR HER DÜŞÜNCEYE KARŞI TARAFIN SAYGI DUYMASI GEREKİR DEMOKRASİNİN OLMAZSA OLMAZI BUDUR APUK SAPUK DÜŞÜNCELERE İTİBAR ETMEK RAHATSIZLIK İŞARETİDİR " DOĞRU DÜŞÜNEN İNSAN MANTIĞI DOĞRU DA BİRLEŞİR" DOĞRU DÜŞÜNMEYİ ŞİAR EDİNMELİYİZ SEVGİLERİMLE

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat