Loading...

Bu festival kaçmaz

2 Temmuz 2018 21:53
A
a
Balıkesir’in Altıeylül ilçesine bağlı Orhanlı Köyü’nde 60 hanelik küçük bir Çerkes köyü var. Kış dönemi nüfusu oldukça düşen köyün, yaz, tatil döneminde gençler ve çocuklar ile birlikte nüfusu daha da artmakta. Köy içerisinde ve şehre göç eden köy sakinleri kendi kültürlerini, dillerini yaşatmaya devam ediyorlar.
Orhanlı köyü tam 15 sene evvel Çerkes kültürünü hem canlı tutmak hem de tanıtımını yapmak üzere Şıpsı Şenlikleri adı altında 3 sene ardı ardına organizasyonlar düzenlemişler.
Köy halkı ve onları destekleyen kişilerle küçük imkanlar ile büyük işler başarmışlardı. 15 sene öncesinde görev alan gençler ise bayrağı alarak Çerkes kültürünün yaşatılması ve tanıtılması adına daha da ileri bir organizasyona taşımaktadırlar. 9 Temmuz 2016 tarihinde yeniden başlayan festivaller büyük desteklerle Türkiye’de ses getirmiştir. İstanbul Kafkas Kültür Derneği ve Ankara Çerkes Derneği’nin gençlerinin dans ve müzik gösterileri ile binlerce kişi buluşmuş ve coşkulu bir hatıra hafızalara kazınmıştı. Bu coşkunun devamı 28 Temmuz’da Orhanlı’da kaldığı yerden devam edecek.
 
ULUSLARARASI KATILIM
 
Orhanlı Çerkes Kültür Derneği yönetimi festival çalışmalarına bir sene öncesinden başlayarak istedikleri sonuçları elde ettiler. Adıge Cumhuriyeti Nalmes Akademik Halk Dansları Topluluğu Türkiye’de sadece Orhanlı’da sahne alacak. Sürpriz sanatçıların da katılacağı festivale yoğun bir ilgi oluştu. Çerkes kültürünün yemeklerinden kıyafetlerine, el sanatlarından müziğine, danslarına ve edebiyatından tarihine her şeyin sergileneceği bu festivale gelenler büyük bir kültürel doyum sağlayacaklar.
 
‘NALMES’ GELİYOR
 
Nalmes dünya çapında gösterileriyle insanları büyülü Kafkas coğrafyasının ezgileri ve danslarıyla buluşturan, Çerkes kültürünün bayraktarlığını yapan profesyonel bir dans topluluğu. Hazırladığı koreografiler tarihin bir parçası. 80 yılı geçen bir çalışma ile onlarca ülke ve bağları olduğu diasporalarda Nalmes binlerce yıllık kültürün yansıması. 1936 yılında başlayan maceraları onca zorluklar, savaşlar geçmesine rağmen devam ediyor. Nalmes tüm Çerkesleri ve bu kültürü tanımak isteyen herkesi bekliyor olacak.
Eğer 28 Temmuz’da daha önceden bir plan yapmadıysanız 2. Uluslararası Orhanlı Çerkes festivalinde olmalısınız.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat