Bu gün Öğretmenler günü…

23 Kasım 2016 22:46
A
a
Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günü.
Türkiye’de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.
24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür.
Dünyada ise Öğretmenler Günü, 5 Ekim olarak UNESCO önerisiyle kutlanır.
5 Ekim günü, 1966 yılında Paris’te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.
Buradan da anlaşılmakta ki, her ülke kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre farklı tarihlerde kutlamakta Öğretmenler Günü’nü.
Örneğin 12 Arap ülkesinde (BahreynBirleşik Arap EmirlikleriCezayirFasKatarLibyaMısırSuudi ArabistanTunusUmmanÜrdünYemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanır.
Öğretmenler Günü’nün tatil olup olmadığı da ülkelere göre değişmektedir.
 
* * *
 
İnsan, yaratılmışlar içinde en mükemmel varlık olup, geliştirilebilir bir potansiyele sahip olarak dünyaya gelmektedir.
İçinde yer aldığı kültür, ortam ve yaşantıların zenginliğine göre insanın çeşitli yönlerden gelişimi ve eğitimi de farklılaşmaktadır.  
İçinde bulunduğumuz 2016 yılında Türkiye’de çağdaş anlamda öğretmen yetiştirmenin 168. yılı ile anılmakta ve kutlanmaktadır.                                        Bir ülkede eğitimin kalitesinin gelişmişlik düzeyi üzerinde ne derece etkili olduğu bilinmektedir.                                                                         Eğitim alanında millilik ise neredeyse vazgeçilmez bir özellik olup milli politikalar üretilmesi ve uygulanması anlamına gelmektedir.                        Eğitim içerisinde özellikle öğretmen eğitimi hem millilik hem de nitelikli insan yetiştirme açılarından çok daha özel bir öneme sahiptir. Bilindiği gibi eğitimi yürüten anahtar kişi öğretmendir.
* * *
Öğretmen eğitiminde iki ayrı boyut bulunmaktadır.                              Bunlardan birincisi hizmet öncesi eğitim olup halen eğitim fakültelerinde yürütülmektedir.                                                              İkincisi de hizmet içi eğitim olup okullarda çalışan öğretmenlerin yenilenmesini amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı ve yetkilendirilmiş birimlerince yürütülen eğitimlerdir.                                                                                                  Tüm toplumsal sistemleri etkileyen eğitim sürecinin ve bunun insan gücü öğesini oluşturan öğretmen ve yöneticinin etkililiğinin anlamlı ve önemli olması gerekir.                                                                                     Günümüzde öğretmenin rolü değişmiş, öğretmen bilgiyi ak­taran değil, öğrenciye bilgiyi nereden, nasıl alacağını öğreten ve öğrenilen bilgilerin yaşama geçirilmesinde yardımcı olan bir kişi konumuna gelmiştir.                                                                                            Yani teknolojinin gelişmesi, bilgiye ulaşımın artması, kolaylaşması bilgiyi ikinci plana atmış, asıl bilgiye daha çabuk ulaşma becerisi ve onu uygulama alanına sokma yetisi öne geçmiş bulunmaktadır.
* * *
Öğrenci, okulda edindiği bilgi ile hem kendi yaşamına şekil vermeli hem de ülkesinin kalkınması için yeni bilgiler üreterek çalışmalar yapmalıdır.
Öğretmen, öğrencinin bilgiyi sorgulayan, sorunlardan kaçmayıp çözebilen, yaşama hazır bir insan olarak yetişmesi için uğraş vererek ona yardımcı olur.
İnsanın hem kendine hem de ulusuna yararlı olabilmesi için salt bilgi edinmesi yetmemektedir, asıl olan eğitimdir.
Çün­kü eğitim sayesinde insanların düşünceleri doğar, olgunlaşarak gelişir.
Eğitimli insan, kendisinin ve çevresindekilerin problemlerini çözerken olayları sorgular, araştırır, gerekli incelemelerden sonra bir çözüm üretir.
Eğitimsiz insan ise kulaktan duyduğu fikirlere ina­nır ve bir noktaya saplanıp kalır.
Öğretmen, eğitilmek için karşısı­na gelen öğrenciyi bilimsel fikirlerle donatarak eğitir.
Onu en iyi özelliklere sahip bir insan olarak yetiştirmeye çalışır.
Bu nedenle öğretmen toplumu şekillendiren, topluma yön veren ve öğrenciyi geleceğe hazırlayan bir bilgi ve beceri pına­rıdır.
24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat