Bu kez olacak gibi!..

26 Ekim 2016 22:04
A
a
Bu ülkenin özellikle yakın tarihinde, 1938 sonrası yaşadığı bütün sorunların temelinde yatan temel sorun, güçsüz hükümetler, güçsüz başbakanlar, koalisyonlar değil miydi?
Sistem sürekli güçsüz hükümetler üretiyordu.
Bakmayın 2002’den bu yana AK Parti’nin tek başına iktidarı ile gelen istikrara.
Bu partinin bile başına neler geldiğini yaşayarak görmedik mi?
Neredeyse kapatılacaktı…
Bu olmadı, ne tür operasyonlarla yıkılmaya çalışıldı…
Meşru olmayan yollarla…
Seçimle gelen iktidarların seçimle gitmesini beklemek yerleşik düzen sahiplerinin hiçbir zaman işine gelmedi.
Erdoğan’ın kişisel özellikleriyle doldurduğu ve 13 yıldır üstün çabasıyla millete fazla hissettirilmeyen yapının kalıcı bir hale getirilmesi gerekiyor ve bu kez bunun olacağına yönelik umutlar her zamankinden fazla.
 
* * *
1982 Anayasası’nın tümden ortadan kaldırılarak yerine sivil, demokratik bir Anayasa’nın yapılması için geçmişte birçok girişimler yapıldı bilindiği üzere.
Ancak bunların hiçbirinden sonuç alınamadı.
AK Parti’nin bu iş için sayısal gücü yetmedi ve diğer partilerden de buna destek olan çıkmadı.
Şimdi ilk kez hem Başkanlık ve hem de Anayasa için ittifak kurulacak bir parti var.
MHP bu konuda niyetini açıkça ortaya koydu.
Başbakan Binali Yıldırım da, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği paketinin kısa sürede Meclis'e sunulacağını açıkladı.
Sürekli güçlü bir siyasi iradeyi oluşturacak bir sistem değişikliği Türkiye'nin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır" dedi.
Ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye teşekkür etti.
Bu da gösteriyor ki, çok büyük bir engel, pürüz çıkmazsa bu kez hem Anayasa değişikliği ve hem de Başkanlık sistemi gerçekleşecek gibi.
 
* * *
 
Başkanlık sistemi konusunda ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Meclis'teki üçüncü büyük parti olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) destek vermiyorlar.
Hatta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada başkanlık sisteminin toplumdaki ayrışmayı artıracağını ifade ederek "Başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" demişti.
MHP’nin desteği ile bu kez bu Milli iradenin kararıyla gerçekleşecek inşallah…
 
* * *
 
Başkanlık Sistemi, kısa tanımıyla hükümet başkanının aynı zamanda devlet başkanı olduğu Cumhuriyete dayalı bir hükümet sistemidir.
Yasama, yürütme ve yargı organları arasında kesin bir ayrımın olduğu, yasama ve yargının demokratik bir denetime tabi olduğu, yürütmenin de iktidar olanaklarını genişleten bir yönetim biçimidir.
Aslında Türkiye gibi çoklu etnisite ve inanç gruplarının bulunduğu ülkeler için Başkanlık sisteminin daha uygun olacağı öteden beri seslendirilmekteydi.
Türkiye’de siyaset çok parçalı…
Yüksek seçim barajı olmasa bile irili-ufaklı birçok parti kendi ideolojik yapılanmaları içinde siyaset yapmak istemekte.
Çoğu temsil yeteneği kazanamadığı için toplumsal barış da bir türlü yerli yerine oturamamakta.
Başkanlık sisteminde seçim iki dereceli olacağından son seçime girecek iki başkan adayı çevresinde kümelenecek bu irili-ufaklı yapılar bir aidiyet duygusu kazanacakları için bu aynı zamanda toplumsal barışa da hizmet etmiş olacak.
Her toplum kendi sosyal ve kültürel değerlerine uygun bir sistem inşa edebilir.
Geriye dönük tarihsel deneyimlerimiz ve gerekse mensubu olduğumuz uygarlık değerlerimize baktığımızda, sistemin Türkiye’ye özgü şekillenebileceğini göstermektedir. 
 
1000
icon
Hikmet alb 27 Ekim 2016 01:58

MHP İÇTEN KAYNIYOR ONLARIN İPİ İLE KUYUYA İNMEK HATA OLUR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat