BUFSAD: Işığın şairlerinin 30. yılı

3 Ekim 2016 21:42
A
a
Fotoğraf ışığın sanatıdır. Fotoğrafçı bir avcı gibi ışığın peşine düşer ve ışıkla hem hal olarak sanatını icra eder.
Fotoğraf, ışıkla yazmak anlamına gelir zaten. Bu sözcük Eski Yunanca phôs "ışık" ve graphē "yazı, kayıt" sözcüklerden oluşuyor.
Bursa, BUFSAD Başkanı Serpil Savaş’ın ifade ettiği gibi, dört mevsimin şehri; dolayısıyla dört mevsimin de ışığına sahip; yani fotoğrafçılar için bir cennet. Şehrimiz, doğası, tarihi dokusu, insan çeşitliliği, değişik kültürlere kucak açışı, sanayi kenti oluşuyla, fotoğraf sanatı için sonsuz olanaklara sahip.
Ancak, maalesef, Bursa’nın henüz hakkıyla fotoğraflandığını söyleyemeyiz. Umarım yakın gelecekte bu gerçekleşir ve Bursa ışığın şiiriyle geleceğe aktarılır. Bursa’dan ulusal ve uluslararası ölçekte değerli fotoğrafçılar yetişir. Bu konuda fotoğraf derneklerine, yerel yönetimlere, Uludağ Üniversitesine, kentin sanat kurumlarına önemli görevler düşüyor.
Niçin Bursa bir Ara Güler, bir İbrahim Zaman, bir Emine Ceylan yetiştiremesin.
*************************************
Bursa’nın en köklü fotoğraf derneği olan, Bursa’lıların fotoğraf tutkusu edinmesinde önemli işlev üstlenen BUFSAD(Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği) Türkiye’nin İlk fotoğraf festivalinin FOTOFEST’in de öncüsüdür.
BUFSAD bu yıl 30. yaş gününü kutluyor.
Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günü BUFSAD’ın sezon açılışına katıldım. BUFSAD yönetimi daha yeni iş başına gelmesine karşın başarılı bir etkinlik dizisi gerçekleştirdi.
Yüksek katılım vardı etkinliklerde; bu sevindirici demek ki BUFSAD kalıcı bir fotoğraf kültürü oluşturmuş.
 
 
‘’Fotoğrafçı, çağının şehrinin tanığıdır’’
 
 
 
Merinos Kongre Ve Kültür Merkezindeki ilk etkinlikte BUFSAD Başkanı Serpil Savaş açış konuşmasını yapıyor ve ardından izleyenlereBUFSAD yönetimi tanıtılıyordu.
Serpil Savaş konuşmasında Bursa’nın kültür ve sanat hayatını belirleyen sanatçıları ve sanat olgularını aktarırken, BUFSAD’ın bir sanat derneği olduğunu dolayısıyla fotoğraf sanatında derneği daha da ileriye taşıyacakları sözünü veriyordu.
Savaş’ın konuşmasından bir bölüm aktarayım:
‘’Bir iddiamız var: BUFSAD bir sanat derneği.Fotoğrafı sanat boyutuyla ele alıyoruz. Sanat insanı daha iyiye, doğruya, güzele, erdemliliğe taşımalıdır. Sanat insanı insana anlatır. Fotoğraf sanatı da öyle. Her güzel, sanat değeri olan fotoğraf bizi aklen, vicdanen, güzellik duygusu bağlamında geliştirir. Fotoğrafçı çağının, ülkesinin, şehrinin tanığıdır. Biz de BUFSAD’lılar olarak Bursa’nın tanıklarıyız Bursa’nın dört mevsiminin ışığıyla Bursa’yı fotoğraflamaya geleceğe taşımaya devam edeceğiz.’’
Savaş’ın değindiği önemli bir nokta da şuydu:
‘’Fotoğrafçı romandan, hikâyeden, şiirden, sinema sanatından, resimden, tiyatrodan,felsefeden, bilimsel bulgulardan edindiği bilgiyi kültürü fotoğraf sanatının tekniğiyle harmanlayarak fotoğraf üretirse fotoğrafın estetik boyutu içeriği o kadar derinleşir. Amaçlarımızdan biri o derinliği oluşturmak.’’
*************************
Etkinlikte daha sonra, İbrahim Zaman üstadın üç bölümlük fotoğraf gösterisi ve söyleşisi gerçekleşiyordu.
BUFSAD’lılar bir sanat derneğine yakışır güzellikte bir sezon açılışına imza attılar.Fotoğraf tutkunları hiç mübalağasız dünyanın en iyi fotoğraf ustalarından biri olan İbrahim Zaman’dan hem fotoğraf sanatının incelikleri, fotoğrafçılıkta ışığın önemi, teknik ayrıntılarhemde fotoğraf sanatının felsefesi konusunda çok yararlandılar. Zaman,  fotoğrafları eşliğinde ufuk açıcı bir fotoğrafçılık gösterisi ve dersi sunuyordu.
****************************
Pazar günü Ördekli Kültür Merkezinde etkinlikler devam etti.
Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlisi Mehmet Arslan Güven renkler konusunda bilgilendirici müthiş bir konuşma yaptı. Güven’in, renklerin anlamı, bölümünde söyledikleri özellikle beni etkiledi. Hocamız,Goethe’nin renk hakkındaki çalışmalarını, zaman içinde renk kavramının gelişimi anlatırken Bursa’dan Renkler adlı bir fotoğraf gösterisi de sunuyordu.Güven’in Bursa fotoğrafları insanı alıp götüren güzellikteydi.
 
 
Fotoğraf Filozofu İbrahim Zaman
 
 
İkinci bölümde fotoğraf üstadı daha da ötesi fotoğraf filozofuİbrahim Zaman o insanı güzellik duygusuyla sarıp sarmalayan harika fotoğrafları eşliğinde dinleyicileri ışığın fotoğrafçılıktaki önemi ve ışık kullanımının ipucları konusunda aydınlatıyordu. Seyirciler öyle memnun kaldılar ki, programda olmamasına karşın Zaman’dan ‘’Tarlalar’’adlı çalışmasının gösterimini de rica ettiler. İbrahim Zaman salonu tamamen dolduran BUFSAD’lıları kırmayıp onları da izletti.
İbrahim Zaman’ın fotoğraf söz konusu olunca ulaştığı heyecan, mutluluk ve canlılık düzeyi örnek alınacak bir değer. Fotoğraf yaşama sevinci demek Zaman için. Hocamız için ayrı bir yazı yazacağım.
*****************
BUFSAD,  Bursa’nın yüz akı bir sanat derneği. BUFSAD’lıları fotoğraf sanatına verdikleri emek için kutluyorum. Sezona güzel başladılar umarım arkası da güzel gelir.
 
1000
icon
Bahar Borazan 4 Ekim 2016 08:18

Muhtesem bir acilis etkinligi oldu. Bufsad hakettigi konumu tekrar yakaladi bence.

0 2 Cevap Yaz
Şenol Demir 3 Ekim 2016 23:47

Yüreğine sağlık sevgili Abim, Daha güzel anlatılamazdı...

0 4 Cevap Yaz
Mehmet Ali Küllü 3 Ekim 2016 23:16

Bu güzel etkinliğe katkı koymanın yorgunluğu yanında keyifli mutluluğunu yaşıyorum. Başkanımız Serpil Savaş ve tüm ekip arkadaşlarımı kutluyorum.Can Bey sizede bu güzel köşe yazınız için teşekkür ediyor kaleminize sağlık diyorum.Bizleri izlemeye devam edin...

0 3 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat