Loading...

BUFSAD üç büyük fotoğraf ustası ile 32. yaşını kutladı

12 Haziran 2018 21:29
A
a
İletişim ve bilişim çağındayız;  görsel bir dünyada yaşıyoruz. Fotoğraf üretimi ve fotoğrafçı sayısı çılgınca arttı.
Düşünün, ülkemizde 45 milyon cep telefonu var ve her cep telefonu aynı zamanda fotoğraf makinesi. Yani günde yüz binlerce fotoğraf çekiliyor, paylaşılıyor.
********************
Bursa’da fotoğraf denince akla BUFSAD gelir.
Nasıl gelmesin ki; Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye’nin ilk uluslararası fotoğraf festivalini (FOTOFEST) düzenleyen; fotoğraf kurslarında binlerce öğrenci yetiştiren; atölyeleriyle, fotoğraf gezileriyle, fotoğraf üstatlarıyla gerçekleştirdiği söyleşi ve fotoğraf gösterileriyle Bursa’da fotoğrafın sevilmesinde ve fotoğraf kültürü edinilmesinde öncüdür BUFSAD.
Ve bence son dönemde Türkiye’deki fotoğraf dernekleri içinde en başarılısıdır.
 
 
OZAN SAĞDIÇ, İBRAHİM ZAMAN, GÜLTEKİN ÇİZGEN
 
 
Hafta sonu BUFSAD 32. yaşını kutladı ve bir güzelliğe daha imza atarak üç büyük fotoğraf sanatçısı ile etkinlik düzenledi.
Fotoğrafın üstatları İbrahim Zaman, Ozan Sağdıç ve Gültekin Çizgen şehrimizdeydiler.
Önce İbrahim Zaman’ın dernek binasındaki “Resimsel Algılar’’ sergisinin açılışı yapıldı. Ardından devlet sanatçısı Ozan Sağdıç’ın, “Fotoğrafla 60 Yıl’’, “Demir Ejderlere Ağıt’’; Gültekin Çizgen’in “Görmek Göstermek’’, “Kinetik’’, “Kara Sevdam’’ ve İbrahim Zaman’ın, “Işık Ve Zaman’’ başlıklı harika fotoğraflarından oluşan gösterileri gerçekleşti.
Perdeye yansıyan fotoğrafları sanatın hayallerimize ışık düşüren büyüsüyle izledim.
Bir parantez açayım;  Ozan Sağdıç aynı zamanda iyi bir şair ve çevirmen; şiirlerini dinlemek onurdu. Sağdıç’ın Ömer Hayyam çevirilerini okumanızı öneririm.
********************
Güzellik yaratmak, bilgi oluşturmak ve sevgiyi çoğaltmaktır hayata anlam katan.
Aynı kuşaktan üç büyük ustanın aralarındaki dostluk bağı; fotoğraf tutkuları, enerjileri; hasetlerle, fesatlarla, vasatlarla dolu günümüz dünyasında insana umut aşılıyordu.
Sanat bizi daha iyi insan yapmıyor; bilinçlendirmiyor, geliştirmiyor; diğer insanlarla aramızda bir gönül köprüsü oluşturmuyorsa ne değeri var ki.
Üç fotoğraf sanatçımız yarattıkları estetik düzeyle; mütevazı, şefkatli, nazik kişilikleriyle hepimize ilham verdiler.
********************
İftarlarda huzur bulurum; o nedenle fotoğraf gösterilerinden sonra BUFSAD’ın iftarına koşa koşa gittim. Merinos’ta aile sıcaklığı içinde,açık havada, sıcak sohbetlerle iftar yaptılar fotoğraf dostları.
BUFSAD yönetiminin üyeleri kucaklayan, kaynaştıran tavrı; demokratik olgunluğu örnek alınası bir tutumdur.
 
ONUR ÜYELİĞİ
 
BUFSAD benim için fotoğraf derneğinin ötesinde nice dost edindiğim sıcak bir yuva.
Fotoğraf ve fotoğrafçılar konusunda yazdığım köşe yazılarımın neticesinde derneğe onur üyesi yapılmam, büyük moral ve heves verdi bana.
BUFSAD’a teşekkür ediyorum. Umarım güvenlerine layık olurum.
Ve bu ödülü ülkemizin en önemli fotoğraf sanatçılarından, abim gibi sevdiğim İbrahim Zaman’dan almak beni mutluluktan uçurdu.
İbrahim Zaman, o ince kişiliğiyle  “Tarlalar’’ adlı fotoğraf kitabını imzalayarak bana armağan etti. “Tarlalar’’ fotoğraf sanatının en güzel eserlerindendir; nasıl sevindim anlatamam.
********************
Dostoyevski’yi anarak bitireyim:
“Dünyayı güzellik kurtaracak.’’
 
 
YAŞAR KOCATEPE’NİN VEFATI
 
Yeni Marmara Gazetesi kurucuları; Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ve Saadet Partisi Bursa Milletvekili Adayı Salih Kocatepe'nin muhterem babaları Yaşar Kocatepe vefat etti.
Yaşar Kocatepe’nin ruhu şad olsun. Kocatepe ailesinin acısını paylaşıyor, sabır diliyorum.
 
1000
icon
Mehmet Ali Küllü 12 Haziran 2018 22:27

BUFSAD'a ve fotoğraf sanatına verdiğiniz büyük destek için teşekkürler.. Şehrimizin ve ülkemizin fotoğraf sanatçılarını sizin kaleminizden okumak büyük zevk...sizin onur üyemiz olmanız bizleri mutlu eder...sonuna kadar hak ediyorsunuz...selam ve sevgilerimle...

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat