Burhan Dikencik: Bir musiki bilgesi

11 Ocak 2017 22:25
A
a
Karşımda bir musiki çınarı var, yıllarla daha da güzelleşmiş bir yüz, bilgelikle parıldayan gözler. Hocamız, tevazu dolu ince gülümseyişiyle çayından bir yudum alıyor ve diyor ki:
‘’Ses olur kullanamazsın. Solistte ses alma ve ritim duygusu önemli. Güzel ses yetmez, o sesin nasıl kullanıldığı asıl olandır. Okuyuş, üslup bir sese değer katan şarkıyı güzel kılan şeydir. Klasik üslupla radyo üslubunda okumak gerek. Torpille falan ses veya saz sanatçısı olunmaz. Yetenek, disiplin, musiki aşkı, müziğin ruhuna uygun icra gerekir. Ben çalıştırdığım korolarda bunlara özen gösterdim, torpil yapmadım. Müziğe saygı duymalıyız. Eline sopa alan şef olmuş, musiki taverna müziğine dönmüş.’’
Hocamız soluklanıp devam ediyor:
‘’Ben gezeklerden yetiştim. Eski gezekler bambaşkaydı. Cahit Peksayar keman çalardı, Musa Kumral cümbüş çalardı ki her ikisi de radyo sanatçısıdır’
************************
Bursa’mızın musiki çınarı, yaşayan sanat efsanemiz, çok değerli üstadımız, Bursa Büyük Şehir Belediyesi Kent Konseyi Sanat Müziği Korosu şefi Burhan Dikencik ile karlı bir Bursa fonunda Burhan Hocamızın öğrencisi sevgili öğretmenim kemani ve korist Nurten Demiröz Gülez’in eşliğinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Sanatta 70. yılını kutlayan hocamız Bursa Musiki Cemiyeti’nden yetişme. Dikencik, İzzet Gerçeker ve Yaşar Kızılay hocalarını saygıyla yad ediyordu.
Bas bariton sesiyle şarkılara unutulmaz güzellikler katan Burhan hocamızın anılarını, sanata bakışını zevkle dinledim.
Alçakgönüllülüğüne, zarafetine, sanat konusundaki tavırlılığına hayranımdır hocamızın.
Dikencik, musikiyi asla yozlaştırmaz; paraya pula şana şöhrete değil sanat müziğinin doğru icrasına değer verir. Tam bir Bursa beyefendisidir. Nazik, şefkatli, diğer gamdır.
Musiki sadece ses değil ki bir kişilik terbiyesi de. Müzik insanı insan-ı kamil yapmıyorsa ne fayda. Burhan Dikencik anıt bir kişiliktir onun musikiye yaptığı katkının değeri parayla pulla ölçülemez. Heykeli dikilecek insandır.
 
Dikencik’in sanat hayatı
 
 
Burhan Dikencik İstanbul radyosunda radyo sanatçısı olmak için altı sınavdan geçer. Amatör sesler sınavını üç yıl üst üste kazanır bu amatörlerde ilk kez oluyordur. Yeni Sesler Programı için yapılan sınavı da birincilikle kazanır, Dikencik.
Burhan Hocamızın radyoda canlı yayında ilk söyledi şarkı ‘’Ben güzele güzel demem güzel benim olmayınca’’dır. Şarkı bitince gördüğü büyük ilgi üzerine alkışlarla defalarca sahneye gelir seyirciyi selamlar.
Burhan Dikencik İstanbul Radyosunda en çok Tülin Korman’nın korosunda okumuş. Daha sonra İnci Çayırlı, Muzaffer Birtan, Alaaddin Yavaşça’nın korolarında bulunmuş. Bu büyük ustalarla olmaktan çok şey öğrendiğini kadir kıymet bilirlikle ifade ediyordu Dikencik.
Hocamız gazino ve plak tekliflerine pek itibar etmemiş, radyo sanatçısı olarak kalmayı yeğlemiş. Radyodan 1200 Tl aldığı dönemde 60.000 Tl aylık önerilmiş. ‘’Uzun boylusun, yakışıklısın, güçlü sesin var, sahnelere yakışırsın’’ diyen  Ali Erköse aracı olmuş ve önce 50 bin Tl kaparo verilmiş ama hocamızın içine sinmemiş iade etmiş. Dikencik,  Şekip Ayhan Özışık’ın plak teflini ise ‘’ben klasikçiyim piyasa işi okuyamam’’ diye reddetmiş.
**************************
Nihavet, Hicaz, Saba makamlarını çok seven Dikencik, ‘’arada kedime yetecek kadar tanbur çalıyorum’’ diyordu. Hocamızın sevdiği bestekarlar şunlar: Şevki Bey, Hacı Arif Bey, Itri, Alaaddin Yavaşça, Sadettin Kaynak
Burhan Dikencik, Zeki Müren ile akraba olmasına karşın radyo sınavında bunu hiç dillendirmemiş bir kayırma olmasın  diye. Dikencik’in Zeki Müren’in sesine, musiki yeteneği ve bilgisine büyük saygısı vardı; şöyle diyordu: ‘’Zeki Müren bir eseri dinler dinlemez kapar ve icra ederdi.’’
 
 
Atatürk Dikencik çiftliğinde
 
Hocamızda anı çok birini nakledeyim:
Atatürk, vakti zamanında hocamızın ailesinin çiftliği olan Dikencik Çiftliğini ziyaret etmiş. O sırada çiftlikte, yakınlardaki bir köyden,annesini babasını kaybettiği için çiftliğin himayesine alınmış Hatice hanım da varmış. Atatürk’e şerbet ikramı sırasında, Atatürk ‘’kim bu hanım kızımız?’’ diyerek Hatice hanımı sormuş. Daha sonra da ablası Makbule hanımı yollayarak Hatice’yi aşçıbaşısına istetmiş ve evlendirmiş.
Dikencik, ‘’Atatürk çiftliğe bir kere geldi ama ablası Makbule hanım 4-5 kere misafirimiz oldu’’ diyordu.
**********************
Burhan Dikencik Musiki Sevenler Derneği ve Uludağ Üniversitesi korolarını da çalıştırmış, konservatuarda repertuar ve üslup dersleri vermiştir. Dikencik döneminde Uludağ Üniversitesi Sanat Müziği Korosu İspanya’da dünya ikincisi olmuştur.
Hocamız Nisan ayında bir jübile düşünüyor ama musikiye katkısını sürdürecek.
*******************************
Burhan Dikencik sanatın insana yaşama sevinci, yaşama tutunma gücü verişinin en yetkin örneğidir. Üstadımızın sesi, şeflik enerjisi, zihni capcanlı; en olgun dönemini yaşıyor.
Ne mutlu üstadımıza yıllarca bize unutulmaz musiki güzellikleri yaşattı, öğrenciler yetiştirdi, çizgisini korudu, sanattan ödün vermedi.
Burhan Dikencik’i ne zaman sahnede görsem bu ak saçlı musiki bilgesinin varlığıyla, Bursa’mıza değer katan bu büyük sanatçımızın yeteneğiyle, birikimiyle gurur duyarım.
Hocamıza nice musiki dolu yıllar diliyorum. Sesi güzel, gönlü güzel, kendi güzel hocamız üstadımız var olsunlar daima sahnelerde.
**************************
6 Şubat’ta Bursa Büyük Şehir Belediyesi Kent Konseyi Sanat Müziği Korosu’nun konseri var. Şimdiden anımsatayım.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat