Loading...

Burkay'a özür borçluyuz!

12 Nisan 2018 21:59
A
a
Gazetecilik bazen muhalefet etmeyi de gerektirir ama kimi zaman eleştirilerimizde ve üslubumuzda amacımızı aştığımız da oluyor.
Üstelik kulis yazarken ‘güvenilir’ diye verdiği bilgilere inandığımız kişilerin yanlış yönlendirmelerine de maruz kalabiliyoruz. Doğrudan bilgi edinmediğimiz zamanlarda, muhatabımızı da yanlış ithamlarla zan altında bırakıyoruz.
Aynen zaman zaman BTSO Başkanı İbrahim Burkay’a yönelik bazı olumsuz iddialara da gazetemizde yer verdiğimiz bazı köşe yazılarında ve haberlerde olduğu gibi…
Üstelik bazı eleştirilerimizde büyük haksızlık ettiğimizi biraz araştırınca ve BTSO’nun çalışmalarını yakından inceleme fırsatı bulduğumuzda anlamış olduk.
İletişimsizlikten kaynaklanan kimi önyargıları besleyen bilgilere itibar edip, gazetemizde bir süre birlikte çalıştığımız bazı arkadaşlarımızın imzasıyla yayınlanan yazıların ve bazı haberlerimizin başta Sayın İbrahim Burkay olmak üzere birçok şahsı incittiğinin farkındayız.
Yaptığımız araştırmalarda gördüğüm şu ki Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, tarihinin en üretken ve verimli dönemini yaşıyor.
Seçim döneminde ortaya koyduğu 16 makro projenin üzerine bir o kadar daha ekleyen ve 40’a yakın örnek projeyi hayata geçiren İbrahim Burkay başkanlığındaki BTSO yönetimi, Türkiye’nin kaderini belirleyecek nitelikteki toplumsal ve ekonomik gelişmelerle ilgili aldıkları tavırla da gerçekten farklı ve örnek çalışmalar yürütüyor.
Sadece Bursa için değil Türkiye açısından da ilk olma özelliği taşıyan vizyon projeleri inceledikçe bunu çok daha iyi anlıyoruz.
Ülkenin sanayileşme anlayışını değiştirecek TEKNOSAB başta olmak üzere, Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari, Akademi, KOBİ OSB, MESYEB, BUTEKOM, Ur-Ge ve kümelenme projeleri ile Başkan Burkay yönetimindeki BTSO, hem firmaları hem de Türkiye ekonomisini gelecek hedeflerine taşıyor.
Büyük emeklerle hazırlandığı belli olan ‘Ortak Aklın Gücüyle Büyüyen Bursa’ araştırmasıyla ortaya konulan veriler de bunu en net şekilde gösteriyor.
Özellikle Oda’nın hayata geçirdiği en önemli vizyon projelerin başında yer alan TEKNOSAB için ayrı bir başlık açmak lazım.
Sadece Bursa için değil, Türkiye için de örnek bir model ve ilk olma özelliği taşıyan TEKNOSAB’ın gerek kuruluş süreçlerindeki hız, gerekse de kent ekonomisine getirdiği vizyon için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay ve yönetimi, 50 yıl sonra bile şükranla anılacak adımlar atıyor.
4. sanayi devriminin sembolü niteliğindeki bu projede en önemli hassasiyet ise hiç kimseye ayrıcalık ya da rant sağlanmaması…
BTSO’nun son 4 yıldaki en önemli çalışmalardan biri de üyelerinin ihracat potansiyelini geliştirmek için gerçekleştirdiği Küresel Fuar Acentesi Projesi…
Öğrendiğimiz kadarıyla bugüne kadar 5.500’den fazla üye, BTSO’nun ilk defa hayata geçirdiği bu proje ile yurt dışına çıkmış. Bu sayede de Bursa’da 920 yeni firma ilk kez ihracat gerçekleştirmiş.4 yılda 150’ye yakın yurt dışı fuar organizasyonu düzenleyen BTSO, bu yönüyle de yeni rekorlar kırıyor.
BTSO’nun internet sitesi üzerinden yayınlanan formu doldurarak açık teklif usülüyle Oda ve üye için en avantajlı koşulları sunan tur şirketleri ve acentelerden hizmet alınıyor. Bu da BTSO’nun şeffaf ve adil yönetim anlayışının başka bir örneği…
‘BTSO ne iş yapar’ algısını, ortaya koyduğu projelerle değiştiren, iş dünyası ile kenti bütünleştirmeyi başaran İbrahim Burkay, bu çalışmaların sonuçlarıyla da hepimiz için övünç kaynağı olan bir Bursa’nın temellerini de atmış oldu.
15 Temmuz’daki darbe girişiminde FETÖ’ye karşı duruşundan döviz spekülasyonlarına yönelik aktif tavra, ülkeyi kaosa sürüklemek isteyen odaklara karşı üyelerine ve topluma moral veren milli duruşa kadar şimdiye kadar görmediğimiz bir BTSO görüyoruz artık.
Gazetemizde yayınlanan haber ve köşe yazılarımızdan sonra araştırma ve kendilerini yakından tanıma imkânı bulduğumuz sayın İbrahim Burkay ve ailesinin, 50 yılı aşan esnaflık ve ardından başlayan sanayicilik sürecinde FETÖ terör örgütünden en büyük zararı görenler arasında olduğu Bursa kamuoyunun malumudur.
Bildiğiniz üzere 17-25 Aralık ve 15 Temmuz süreçlerinden sonra BTSO Başkanlığı görevinde başarılı işlere imza atan İbrahim Burkay, algı oyunlarıyla bu hain yapı üzerinden lekelenmek istenmişti.
Hala da bu tür girişimlere devam edilmek istendiğine şahit oluyoruz. Bu iftiraların ve ayak oyunlarının tamamen art niyetli birer safsata olduğunu her geçen gün çok daha iyi anlıyoruz.
Hatırlayacağınız gibi FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan işadamları verdikleri ifadelerde, örgütün BTSO lideri Burkay’ı destekler gibi görünüp, asla destek vermediklerini açıklamışlardı.
Gözaltına alınan işadamlarının verdiği ifadeler doğrultusunda FETÖ lideri terörist başı Fethullah Gülen'in bizzat oda seçimlerine müdahale ettiğini de öğrenmiş olduk. Bu desteğin talimatını ise bizzat yurtdışına kaçan FETÖ’nün 'Bursa İmamı' Cansun Sarıyıldız ile TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay'ın verdiği ortaya çıkmıştı.
İtibarı zedelenmek istenen İbrahim Burkay’la ilgili spekülasyonlara en çarpıcı yanıt ise bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından Kamu Etik Kurulu’nda görevlendirilmesi oldu.
Özellikle bu kritik süreçte çok önemli bir sorumluluk üstlenen Kamu Etik Kurulu’nda Türk iş dünyasını temsilen seçilen tek ismin İbrahim Burkay olması da Ankara nezdindeki itibarı ile Bursa’nın lobi gücü açısından da dikkat çekici bir husus. 
İş dünyasının yoğun desteğiyle 3 Nisan’da yapılan seçimlerde ezici yoğunlukla  yeniden seçilen İbrahim Burkay’ın 40’a yakın isimle birlikte ‘şahit’ olarak çağrıldığı FETÖ davası duruşmasının spekülasyon konusu yapılmaya çalışılmasını da bu algı operasyonlarının son halkası olarak değerlendirmek gerek.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay hakkında yanıltıldığımız bir diğer konu da Gülcemal Tekstil’in dış ticaret müdürlüğü ile ilgili sorgulamamız olmuştu.
Konuyu detaylıca araştırınca öğrendik ki İbrahim Burkay’ın böyle bir görevi hiç söz konusu olmamış…
Gülcemal Tekstil ile ilişkisi sadece 2006 yılında yapılan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nde İbrahim Bey’in Başkan seçildiği Genel Kurul’da yurt dışında olan Hilmi Gülcemal’in oy kullanma hakkını yerine getirebilmesi için vekalet almasından ibaretmiş.
Şirketindeki şoförünü BTSO kadrosuna aldığı bilgisinin de doğru olmadığını öğrendik. İşin doğrusu makam şoförünün kendi şirketinden değil, ihracatçı birliklerinden BTSO kadrosuna geçmesiymiş.
Yine UTİB tarafından dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a bir araç tahsis edilmesini de eleştirmiştik. Maalesef burada da yanıltılmışız. Zafer Çağlayan’ın kullanımına tahsis edilen aracı UTİB’in değil, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin verdiğini öğrendik.Bu nedenle de Sayın Burkay’a özür borçlu olduğumuzu ayrıca ifade etmek isterim.
Bursa’yı sadece ekonomik göstergeler ışığında değil, vatanını seven, milletinden yana tavır alan ve bunu her fırsatta ortaya koyan bir vizyonla Oda’yı yöneten Başkan Burkay’ın ve yönetiminin takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.Bu yazıyı da o nedenle bu kritik süreçte yazmak gerektiğini düşündüğüm için kaleme aldığımı da belirtmeliyim.
Ekonomi alanı ile birlikte Bursa’nın her değerine en üst düzeyde sahip çıkan, sosyal sorumluluk alanlarında iş dünyasının yardımsever yönünü en iyi şekilde sergileyen bir BTSO profili ortaya çıktıysa, bu benimle birlikte tüm kent için gurur vesilesidir.
Arakanlı mazlumlardan ateş hattının ortasında kalan Suriyelilere kadar dünyanın gözü önünde gerçekleşen insanlık dramlarına karşı iş dünyasının şefkatli kollarını uzatan BTSO, uluslararası nitelikteki bu kampanyaların yanı sıra Oda ile kenti bütünleştiren örnek çalışmalara da imza atıyor.
Bunun en çarpıcı olanlarından biri de kentimizin en önemli marka değeri olarak kabul ettiğimiz Bursaspor…
Geçen yıl tarihinin en kritik sezonlarından birini yaşayan Bursaspor, küme düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.
Son dakikaya kadar Süper Lig ile 1. Lig arasında gidip gelen Bursaspor üzerinden kimileri pozisyon alarak farklı hesaplar yapsa da son maçın son dakikasına kadar takımı yalnız bırakmayan Başkan Burkay liderliğindeki BTSO, karakterli ve kararlı bir duruş sergilemişti. 
Özellikle son dönemde Bursaspor’a gerek maddi gerekse de manevi olarak çok büyük katkılar sağlayan BTSO’nun forma ve loca desteğinin yanı sıra düzenlenen kombine kampanyasında da liderliği üstlenmesi alkışı fazlasıyla hakediyor.
BTSO sadece üyesi olan işadamlarına değil, çalışanlara da değer katan örnek bir merkez kimliğine ulaştı. Türkiye’ye model olan ve alanında ilk olma özelliği taşıyan MESYEB, sadece 3 yıl gibi bir süreçte ayda ortalama 2.500 kişiye mesleki yeterlilik belgesi veren bir kuruluş noktasına geldi.
Bu noktada BTSO Başkanı İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu ile birlikte MESYEB’in kuruculuğunu ve Genel Müdürlüğünü üstlenen Ramazan Karakök’ün de hakkını teslim etmek lazım.
Üst düzey mühendislik eğitiminin yanı sıra özel sektörün önemli firmalarında uzun yıllar yaptığı yöneticilik kariyerinin bulunduğunu öğrendiğim Ramazan Karakök, kendi işinden feragat ederek Türkiye’nin en kapsamlı mesleki yeterlilik ve belgelendirme merkezi ayrıcalığına kavuşan MESYEB’i başarıdan başarıya koşturuyor.
Sayın Ramazan Karakök ve ekibi, BTSO yönetiminin büyük desteğiyle MESYEB’i bugün 64 meslekte belgelendirme hizmet sunan Türkiye’nin en kapsamlı mesleki belgelendirme merkezi haline getirmişler.
Bize aktarılan yanlış bilgiler nedeniyle ağır ifadelerle eleştirdiğimiz Ramazan Karakök’ten de özür diliyor, MESYEB’in hizmetlerini Bursa ile birlikte 30’un üzerinde kente ulaştırması nedeniyle tebrik ediyoruz.
39 bin’i aşan üyelerinin en kaliteli hizmeti en hızlı şekilde alması adına oluşturulan ve güçlendirilen birimlerle hizmet kalitesini daha da artıran BTSO’yu ve başta İbrahim Burkay olmak üzere tüm yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyor, yeni dönemde de bu başarılı çalışmalarının artarak sürmesini temenni ediyorum.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat