Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde büyük vurgun!

29 Kasım 2016 22:45
A
a
Şimdi bu gün size belgeleriyle de şüpheye hiç meydan bırakmayacak şekilde anlatacağım olay, Başkan Recep Altepe yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin uzun yıllardan bu yana nasıl soyulduğuna, nasıl soydurulduğuna güzel bir örnektir.
 
Ve en başta Nilüfer Belediyesi olmak üzere bu Kutlucan’larla iş yapan, yapmaya da devam eden belediye başkanları ve bürokratların ileride canlarının nasıl yanabileceğine dair eşsiz bir emsaldir.
 
Bursa Cumhuriyet Başsavcılığının görmezden gelemeyeceği kadar açık bir vurgun ve yolsuzluk hadisesidir.
 
Sözünü ettiğim Kutlucan’ların, Kent Gazetesi’ni sahibi Eyüp Kutlucan ve ailesiyle hiçbir ilişkisi yoktur; bunlar, Özgen Keskin döneminde 10 yıl boyunca Yıldırım Belediyesi’ni 100 milyondan fazla kazıkladıkları, kazıklatıldıkları ortaya çıkıp, kendilerine bir daha oradan iş verilmeyince koz olarak kullanmak gayesiyle medya sektörüne girerek Yeni Dönem Gazetesi’ni satın alan Nurettin Kutlucan ve oğullarıdır.
 
Takipçilerim bilirler, geçmişte ben bu olayı yazınca gazete binasında asansör kabinine girmek üzereyken çelik çubuklarla arkadan kalleşçe bu Kutlucan yavrularının saldırısına uğramış, akıllarınca susturulmak istenmiştim.
 
Onlar benim canımı bir kere yaktılar, o günden şimdiye kadar olduğu gibi bak ben daha kaç kere yakacağım!
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gemlik-Kumla arasındaki güzergahta yaptığı park ve sahil yollarının poliüretan yüzey kaplama işini de Kutlucan’lara ait Kara-Can İnşaat Taahhüt Nakliye Peyzaj Temizlik Petrol Asfalt Madencilik Taş Ocağı İşletmesi Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne veriyor.
 
Bundan kısa bir süre önce, her yıl yenisi yapılan ancak bu kez garip bir şekilde 3 yıllığına yani, Recep Altepe’nin görev süresinin bitimine dek uzatılan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait park ve bahçelerin bakımı ve ilaçlanması işinin de DAHA İHALE YAPILMADAN, ASTRONOMİK BEDELLERLE YİNE BU KUTLUCANLARA VERİLECEĞİNİ, HAZIRLANAN ŞARTNAMEDE BUNLARIN ELİNDE HAZIR BULUNAN ARAÇ VE EKİPMAN BİRE BİR TARİF EDİLEREK İŞE BAŞKALARININ DA TEKLİF VERMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLDİĞİNİ, ADRESE TESLİM BİR İHALE YAPILACAĞINI yazmıştım!
 
Sonuçta ne oldu dersiniz?
 
Dediğim şey aynen gerçekleşti elbette!
 
Başkan Recep Altepe’den de konuya dair “çıt” çıkmadı!
 
Siyaseten de bir şey yapılmadı; muhtemelen Ankara’nın hiç haberi bile olmadı, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun da bu Kutlucan’ların avukatı çünkü, her ay ona da indiriyorlar ücret-i vekalet olarak bir çuval para.
 
Muhalefet mensubu milletvekillerinden de ses çıkmadı; günümüzde milletvekilleri halkın vekili değil çünkü, belediye meclis üyeleri, siyasi parti İl başkanları da öyle.
 
CHP’nin Bursa İl Başkanı Şadi Özdemir, CHP’den Belediye Başkanı seçilen Hayri Türkyılmaz’ın yönettiği Mudanya Belediyesi’nin bilgisayar-yazılım işlerini yapmayı hala sürdürüp sakalına bakıyor; ona ne Büyükşehir Belediyesi’nde dönen antin-kuntin işlerden?!.
 
Bir an önce seçim gelsin, o da atsın kendini milletvekili olarak Ankara’ya, hem belki de bu kez Meclisin bilgisayar-yazılım işlerini de alır kim bilir?
 
MHP Bursa’da sağ mı yoksa ölü mü belli değil?
 
Peki bir firma belediye başkanının, genel sekreterin, fen işleri ya da park bahçeler müdürlerinin, şartnamelerin hazırlatıldığı teknik personelin bilgisi, onayı, haberi olmadan bu derecede korunup kollanabilir mi acaba?
 
Mümkün değil!
 
Ne çıkarı olabilir habire bunlara iş veren, ihale sürelerini kendi görev bitimine dek uzatan Recep Altepe ve ekibinin?
 
BENCE TAMAMEN DUYGUSAL!
 
Şimdi…
 
Size Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden yepyeni bir skandal daha, belediyenin yıllardan beri nasıl soyulduğunun, soydurulduğunun çok güzel bir örneği…
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi Gemlik-Kumla arasındaki güzergahta yaptığı park ve sahil yollarının poliüretan yüzey kaplama işini de Kutlucan’lara ait Kara-Can İnşaat Taahhüt Nakliye Peyzaj Temizlik Petrol Asfalt Madencilik Taş Ocağı İşletmesi Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’ne geçen yıl veriyor.
 
Peki onlar ne yapıyorlar?
 
Bir buçuk milyonluk bu yeni lokmayı görünce hepsi birden topluca “garrkk” diye geğiriyorlar.
 
Bir yemekte bitiriliyor bu iş.
 
Fiyatta anlaşan belediyeciler Kutlucan’lara diyorlar ki, “bu işi yapan başka 2 firmadan daha konuştuğumuz fiyatın biraz altında teklif alıp getirin bize de ileride ne olur ne olmaz, maazallah yakayı ele verirsek sizin için, ‘bak onlar ne kadar az kar elde ettiler’ deyip gözüm yedim ayağı yaparız, getirin onları da dosyaya koyalım!..”
 
Kutlucan’lar bu poliüretan yüzey kaplama işini İstanbul merkezli DURAKRAFT İNŞAAT MALZ. SAN ve TİC LTD  ŞİRKETİ’yle anlaşıp, onlara yaptırmaya karar veriyorlar.
 
Burada dikkat edin, Kara-Can AŞ zaten taşeron bir firmadır, taahhüt ettiği işi gidip niye başkasına versin ki?
 
Eğer söz konusu olan şey işin yapılmasıysa, herkese ve rekabete açık bir şekilde ihaleye çıkılır, Duraktraft Firması kendisi gelir alır o işi ve emekleriyle parasını da kazanır adamlar; niye Kutlucan’lara verilsin ki?!.
 
Ama burada asıl meselenin ne olduğunu, halkın çıkarları doğrultusunda hakça bir iş yapıldığını, meseleye tamamen DUYGUSAL nedenlerle yaklaşılıp, ALLAH RIZASIYLA hareket edildiğini anladınız herhalde siz!
 
Metrekaresi için KDV DAHİL 5 EURO teklif verir Duraktraft Firması, Kutlucan’lara, bu fiyatta anlaşırlar.
 
Euro bu gün 3.6 Türk Lirası yani, KDV DAHİL 18 LİRA ediyor rakam, bir yıl önce çok daha düşüktü, bunu aklınızın bir kenarına not edin şimdilik!
 
Onlar işi Kutlucan’lara yapacak, Kutlucan’lar da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne satacaktır!
 
Kutlucan’lar derler ki Duraktraft’ın sahibi Can Eryıldırım’a, “biz size bu fiyata bu işi yaptıracağız ama siz de kendinizinki haricinde söyleyeceğimiz rakamlardan başka 2 firmadan daha bize teklif alıp getireceksiniz!..”
 


 
Adam işi alabilmek için mecburen iki arkadaşından daha biri KDV DAHİL 49.56 LİRALIK, diğeriyse KDV DAHİL 46.02 LİRALIK fiyat teklifi alarak bunlara verir.
 
Kutlucan’lar da bu mektupları alıp, belediyecilere verirler!
 
Kara-Can’ın, Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne metrekare başına teklif ettiği fiyat 50 liranın üzerinde!
 
Metrekare başına sadece 18 lira nire, 50 lira nire?!.
 
Kur farkından dolayı o vakit Duraktraft’a ödenen meblağın 18 liranın çok altında olması gerçeğini bırakın bir yana, şu haliyle bile Bursa Büyükşehir Belediyesini sadece bu işte 2.7 yani, yaklaşık 3 misli, yani  yüzde 300 kazıklamış Kutlucan’lar!
 
Böyle ballı bir kazanç “toz işinde” bile yoktur vallahi!
 
Şimdi size bir de Duraktraft’la, Karacan arasında imzalanan “sözleşme metnini” de sunayım, ondan sonra devam edelim:
 
 
“T A Ş E R O N L U K   S Ö Z L E Ş M E S İ
                                                                                                      
İŞİN ADI   KUMLA BELEDİYESİ PARK ALANI BETON YAYA YOLLARI EPOKSİ KAPLAMA İŞİ
 
İŞVEREN FİRMA
KARA-CAN İNŞAAT TAAH.NAK.PEYZAJ TEMİZLİK - PETROL ASFALT MADENCİLİK TAŞ OCAĞI İŞLET. SAN.TİC. A.Ş
Ahıska Cad. No:234 Demirci Mah. Nilüfer, Bursa
Telefon      :        0224 494 15 29
Faks :        0224 494 15 30
emrahelmas@kutlucanholding.com.tr
 
 
İŞGÖREN FİRMA
DURAKRAFT İNŞAAT MALZ.SAN ve TİC LTD 
Bosb. Birlik San. 3. Yol 5103 No Beylikdüzü / İSTANBUL
e-posta adresi:   durakraft@gmail.com
 
ÖZKANOĞULLARI YAPI – ÖZKAN BAYKUŞ
1       Yukarıda adı geçen KARACAN TEMİZLİK - KARACAN İNŞAAT A.Ş.
işveren firma olarak DURAKRAFT ile ÖZKANOĞULLARI YAPI firmaları işgören olarak anılacaktır.
Bursa Kumla’da bulunan beton yaya yollarının verilen renk kodları çerçevesinde epoksi kaplama
yapılması konusunda ekte bulunan 5 €/m2  kdv dahil fiyat ve ödeme koşulları içeren teklif
mektubu çerçevesinde anlaşmaya varmışlardır. 
2       Teklif mektubu bu sözleşmenin eki ve ayrılmaz bir parçasıdır.
Yapılacak iş beton yaya yolları imalatından sonra priz ve nihai mukavemetini aldıktan sonra, nem testi yapılacak beton nem oranı %5 ten aşağı olması durumunda epoksi kaplama imalatı başlayacaktır.
3       Epoksi uygulama için yapılacak şahit numune yapılmış olup sözleşme yapıldığı takdirde numune onaylanmış sayılacaktır.
4       İşin başlanması için belediye yönetiminin oluşturduğu renkler ve desenler konusundaki mütabakatıişgören firmaya sözleşme ile birlikte ek olarak vermelidir. 
5       Epoksi kaplama renkleri karadan denize doğru açık renkten koyu renge doğru sıralanacak şekilde olacaktır.
6       Renk RAL kodları şöyledir koyu mavi 5017, orta mavi 5015 , açık mavi 5012 
7       Yapılacak epoksi kaplama imalatında tüm genel giderler, uygulama ekibine ait yemek ve pansiyon masrafları işveren firmaya aittir.
8       Elektirik ihtiyacı işveren firma tarafından karşılanacaktır. Çalışma alanının yerleşim yerinden  
uzak olması durumunda işin iyi yapılması ve kuruma süresine kadar korunabilmesi için şantiyeye en fazla 200m uzaklıkta pansiyon vs ile yemek verilecektir. 
9       Yapılacak epoksi imalat mavi renk olup RAL kodları mail ile gönderilmesi gerekir.
10    Fiyatlara nakliye ve taşıma dahildir.
11    Malzeme ödemesi miktar ve renk üretimi nedeni ile sözleşme anında 15. 30. günlere çek ile İşçilik ödemesi ise iş bitimi nakit olarak hesaplanmıştır. 
12    Fiyatlara KDV dahildir.
11    Garanti kullanım hataları hariç 3 yıl süre ile malzeme ve işçilik dahildir.
 
EK 1           Fiyat teklifi
EK 2           Cari Hesap Sözleşmesi
EK 3           RAL kodları ve yapılacak işin ölçü tarifi, desen şablonu
 
DURAKRAFT LTD-Can Eryıldırım 
Özkanoğulları yapı-Özkan Baykuş                  
KARA-CAN İNŞAAT AŞ-Emrah Elmas”
 
 
Sayın Recep Altepe…
 
Eğer “çocuklarımın boğazından haram lokma geçmedi” diyorsan, eğer bu fani dünyada “Allah’tan korkup, din-iman üzerinden yürüyorsan”bu olayı açıkla!
 
Sadece bu vurgunu, bu rezaleti değil, bir sene yerine 3 yıllık yapıp yine Kutlucan’lara verdiğin “park bahçe işini “ de açıkla?!.
 
Gördün mü, kardeş firmalardan ilave teklifler alınarak, ihalelere anlaşmalı şirketler sokularak belediyeler nasıl soyuluyormuş?
 
Ödenen fazla paraları geri al Recep Altepe!..
 
Astronomik rakamlarla verdiğin “park bahçe işini” de iptal edip, adil ve rekabete açık biçimde yeniden ihale et!
 
İşte asıl o zaman göreceksin, ödeyeceğin bedel nasıl 4-5 misli aşağıya düşecek!
 
“Benim bu olaylardan haberim yoktu” da diyebilirsin, hadi ona da inanırım?
 
Ama mutlaka birden fazla sorumlusu vardır orada!
 
Kimler çanak tutmuş, kimler çanak yalamış bunların elinden?
 
Genel sekreterin mi, yardımcıları mı, fen işleri ya da park bahçeler müdürleri mi, daire başkanları mı, BUSKİ’dekiler mi hangileri?
 
Onları da açıkla?
 
Adamlar 500 bin liraya mal ettikleri işi 1 milyon 500 bin liraya belediyeye kakalamışlar işte, mal gibi meydanda durum!
 
Aradaki fark nerelere, kimlere gitti?
 
Oradakiler bilmiyorlar mı bu işin metrekaresinin KDV dahil 5 Euro’ya yapılabileceğini?
 
Eşeğin bacağını bilir onlar!
 
Açıkla Altepe…
 
Bu  paralar nerelere gitti?
 
Geçmişte FETÖ de nasiplendi mi acaba Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan ihalelerden, ihalesiz verilen bunun gibi  işlerden?
 
Açıkla Altepe…
 
Demedi deme…
 
Eğer bu işi hakkınca izah edip, şehremini olarak kendini aklayamazsan,  öte dünyada dilini ensenden “şlak” diye çekip seni oradan kasap çengeline boylu boyunca asacaklar haberin olsun, ona göre, onu da söyleyeyim!
 
1000
icon
AYHAN 3 Aralık 2016 13:22

HELAL OLSUN SANA CESUR YÜREK..

0 4 Cevap Yaz
harun 2 Aralık 2016 02:12

sen kimin itisin ki boyle iftira atip duruyorsun edebalinin mi yoksa kasintin mi var akilli ol ...... (EDİTÖR : Kişi nasılsa, karşısındakini öyle sanırmış. Hakaret ve tehdit yorumunuz, gazetenin hukuk servisine sevkedildi. IP numaran belli. Hukuk; iti de kaşıntıyı da aklı da sorar.)

2 3 Cevap Yaz
ALİ

VERDİĞİM PUAN EDİTÖRÜN YAZISINA İDİ , MEHMET ALİ BEYİ TEBRİK EDERİM

0 3
Osman 1 Aralık 2016 22:07

Sayin başkanim sana oyu veriyorsak gerekeni yap durumu acikla lütfen

1 2 Cevap Yaz
Ubeyde 1 Aralık 2016 15:13

Sanki bi bu işmi ? Kim bilir daha ne hırsızlıklar oldu. Şu stat konusu bi açılsın bu iş sıfır kalır

0 4 Cevap Yaz
Melda ortmen 30 Kasım 2016 17:22

Kaldırımların yürüyüş yollarının verilen onca paraya rağmen rezalet derecede pislik leke çamur içinde kullanışsız bence parke taş döşenmiş hali çok daha güzeldi eski haline donusturulurse çok sevinecez belediye başkanı gelecek diye sadece bir bölge temizleniyor dikkate alinmali

5 6 Cevap Yaz
aa 30 Kasım 2016 13:01

mehmet ali yılmaz arıza yapmaktan yolcu taşıyamayan bursaray vagonların oturaklarının [koltuk mu demeli] imalatcı firması durmazların yaptığı vagonlara da oturak imal etmiş GRL markası ile üreten başkanın dünürün şirketi bursa bir çok imalatçı firma olmasına rağmen GRL seçilmiş olması düşündürücü değilmi Toplu taşıma ve ticari araçlara yönelik koltuk sistemleri üretimi gerçekleştiren GRL Koltuk, “Emeğin Estetiğe ve Rahatlığa Dönüştüğü Mekan” ve “Aracınızdaki Ayrıcalık” sloganıyla sektördeki iddiasını ortaya koyuyor. Ticari geçmişi 1970li yıllara dayanan ve ilk yıllarda oto koltuk tamirciliği ile uğraşan GRL Koltuk Ltd. Şti., bugün ticari araç koltuğu üreten sektörün önemli bir markası konumunda yer alıyor. Toplu taşıma araçlarına yönelik koltuk sistemleri üreten ve Güral Grup bünyesinde faaliyetlerini sürdüren GRL Koltuk, hali hazırda 3. kuşak temsilcisi Yusuf Arslan yönetiminde yükselişini sürdürüyor.

1 3 Cevap Yaz
Huseyinozer 30 Kasım 2016 12:39

Memet bey Hersey cok guzel aciklamissiniz burdan basin savcilari yola cikmasi gerek Insallah bunlar a durdiyen birileri cikar.. Bide kutlu can in amblemine dikkat ettinizmi neyi cagristiriyor

2 5 Cevap Yaz
Ramazan şengüler 30 Kasım 2016 10:56

Sayın yazar bunlar çok güzel Birde benim sana gönderdim yolsuzlukları açıklasana Bu başkan Osmangazi de iken ne kadar yolsuzluk oldu Bunları ne zaman yazacaksın Beni bul bak neler açıklayacağım bursa yer yerinden oynayacak Selamlar

1 6 Cevap Yaz
Adnan Tosun 30 Kasım 2016 10:38

Kolayı var, bilbordlara %50 tasarruf ettik diye yazar inanırız aklanır.

1 4 Cevap Yaz
H.İbrahim Sarıoğlu 30 Kasım 2016 09:51

Yüreğine sağlık.Soğanlı rantsal dönüşümüde yazar mısınız?

2 3 Cevap Yaz
Emrah 30 Kasım 2016 09:14

Yazinizi okudum inandirici ve gercekci belgeler var elinizde ankaranin haberi yok diyorsunuz sizden ricam en ust mertebeye kadar bu delilleri sunun suclu ve hayinler cezasini ceksin yiye yiye bitiremedi cakallar sonra halkimiza farkli ZAM uygulamalariyla cezasini biz cekiyoruz biz cekicemize onlar ceksin

2 5 Cevap Yaz
mehmet savut 30 Kasım 2016 08:15

Baskan altepe ve cemalettin toeun bu olay gercekse hakkimi helaletmiyorum bir hakpartili olarak derhal istifa etmeliler tu bitmemis kul hakki var savcilar goreve saygilarimla

1 1 Cevap Yaz
Canan aslan

Kardesim adam belgeleriyle acikliyor hala mi??? Gercek mi diye soruyorsun

1 2
Mehmet durmuş 30 Kasım 2016 07:44

Recep başkanın bu işlerden haberi yoktur şimdi duydu gergin yapar merak etmeyin.Tvitar den bile sonradan haberi oldu hemen düzeltti Ah bursa ah

0 4 Cevap Yaz
İsmet pehlivan 30 Kasım 2016 04:58

Gerçek ve korkusuz yılmayan dürüst yazar işte budur.

1 2 Cevap Yaz
Korcan 30 Kasım 2016 01:41

O yapılan dandik boyalar maalesef 1 sezon sonunda dökülmeye başladı bile, öyle astar falanda yapılmadı gözümüzün önünde boyadılar yalapşap😡😡😡

1 4 Cevap Yaz
kemal

Bu boyalarin olmamasi gerektigini,hem malzeme hem de renk olarak olamayacagi konusunda mail yazdim.buyuksehir altyapi bittikten sonra cevre duzenlemesi icin kumla halkiyla toplanti yapilip,ortak karar alinacagini soyledi,ama bildiklerini , islerine geleni yaptilar tabi ki...bu kadar zevksiz bir duzenleme ugrasilsa yapilamazdi...

0 0
Nihat 30 Kasım 2016 00:59

Belediyelerde büyük vurgunlar ihalesiz verilen işlerde olur. Mal alımını üç beş parça halinde alıp istediği firmaya istediği fiyata verirler.Rakam küçük gibi görünür ama vurgun büyüktür. Aynı mal veya hizmet alımını parçalar halinde kimden alındığını inceleyin vurgun görsün gözünüz. Bir milyon nedir ki ?

2 11 Cevap Yaz
Mustafa Öztürk 30 Kasım 2016 00:52

Bursa'da gerçek bir gazete ve gerçek bir yazar var. Yeni Marmara Gazetesi'ni ve değerli yazarı tebrik ediyorum.

4 15 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat