Bursa’da Kentsel Dönüşüm…

7 Kasım 2016 20:31
A
a
Türkiye’de bir deprem gerçeği var bilindiği üzere.
Büyük kentleri ve özellikle İstanbul’u bekleyen büyük bir İstanbul depremi için gün sayılmakta olduğunu belirtiyor uzmanlar.
Bundan en çok etkilenecek kentlerin başında da Bursa’nın geldiğini biliyoruz.
1999 depreminin ardından neler yapıldı bu konuda?
Bursa’da hangi noktadayız?
Yerel yönetimlerin Kentsel Dönüşüm çalışmaları nasıl gidiyor?
Bütün bunlarla ilgili Yeni Marmara bu gün Bursa’da Kentsel Dönüşüm’ü ele alarak masaya yatırdı.
Biz de yapılanları eksi ve artılarıyla bir değerlendirelim dilerseniz…
 
* * *
 
1999 depreminin ardından gündeme gelen ve büyük çabalar sonucu çıkartılan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa” ile Türkiye’de ciddi bir kentsel dönüşüm faaliyeti başladı bilindiği üzere.
Kentsel gelişmenin yeniden ele alındığı ve kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden yapma, canlandırma, sağlıklaştırma yahut yeniden yapılandırma için proje üretilmesi ve uygulamasıyla başlayan kentsel dönüşüm süreci Bursa’da da sürmekte diğer kentlerde olduğu gibi.
Bursa genelinde yapımı süren ve gerçekleşmesi planlan kentsel dönüşüm  faaliyetlerini, Bursa Büyükşehir, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer Belediyeleri olarak ele aldığımızda görünen, ağır bir işleyiş ve kent dinamizminin ardında kalan bir çaba olarak görünmekte olduğu açık.
Kuşkusuz Bursa hızla büyüyen, gereksinimleri hızla artan bir sanayi Anakenti…
 
* * *
 
Büyükşehir’in kentsel dönüşümü ‘Sıcaksu-Tabakhaneler Bölgesi’ görünüyor.
Ancak bu türlü nedenlerle gecikmiş bir proje…
Tabakhaneler bölgesindeki dönüşüm çalışmaları tamamlandığında bu proje, hiç kuşkusuz doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar kentin her bir bölgesini etkileyecek bir proje.
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kamulaştırma ile 180 bin metrekare alanın 36 bin metrekarelik kısmı belediyenin himayesine geçmişti. 
Bölgedeki binaların ve işyerlerinin yıkılması ile boşa çıkacak olan alan üzerinde; termal tesisler ile yeni bir cazibe alanı oluşturulması planlıyor.
Sıcaksu bölgesinde gerçekleşecek olan kentsel dönüşüm projesi başta Sırameşeler ve Merinos semtlerini olumlu yönde etkileyeceği açık.
Öte yandan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 0,50 Emsal artışı kararının mahkeme kararı ile iptal edilmiş olmasını da büyük bir şansızlık olarak görmek gerek.
 
* * *
 
Osmangazi Belediyesi Kentsel Dönüşüm için ilk adımı bilindiği gibi ‘Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi’ ile atmıştı.
Bursa'nın dönüşümüne öncülük edecek dev projenin 1. etap 1. kısmını oluşturan Çelebi Mehmet Bulvarı ile 1. Nilüfer Caddesi arasında kalan bölgeye, 196 konut ve 26 işyeri inşa edilmekte.
Soğanlı’dan sonra sırada Çarşamba, Zafer, Atıcılar, Namık Kemal ve Küçükbalıklı var.
Doğrusu Osmangazi, Soğanlı kentsel Dönüşüm Projesini çok akılcı bir yapıya oturtarak sürdürülebilirliğini sağlamış…
 
* * *
Yıldırım Belediyesi önceliği 5 Mahalle’ye vermiş…
Yıldırım Belediyesi tarafından yoğun bir çalışma ile gerçekleştirilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan Kentsel Dönüşüm Master Planı ile Yıldırım’da büyük bir değişim yaşanacağı görülüyor.
Yıldırım’ın tamamında hedeflenen kentsel dönüşüm projelerinde öncelikli bölgeler ise daha önceden riskli ilan edilen Arabayatağı, Yavuzselim, Ulus, Mevlana, Çınarönü ve Hacivat mahallelerinin olacağı öngörülmüş.
 
* * *
Nilüfer’de Kentsel Dönüşüm Ataevlerde başlıyor…
Nilüfer Belediyesi tarafından Ataevler Mahallesi'nin kentsel yenileme çalışması ile 575 bin metrekare alandaki 337 binanın yüksek gerilim hatlarından uzaklaştırılıp depreme dayanıklı hale getirilmesi planlanmış.
Bunun ardından Esentepe mahallesinde gerçekleştirilmesi düşünülen kentsel yenileme kapsamında deprem öncesi yapılan ve riskli ilan edilen 11 noktada dönüşüm planlandığını görüyoruz.
Kuşkusuz Nilüfer’e baktığımızda Türkiye’deki yapı stokuna göre daha nitelikli ve daha genç bir yapı stokundan söz edebiliriz.
Yapının niteliği ve yaşının avantajlı olması gibi, çevresel ve kentsel altyapının da daha avantajlı olduğunu görmek gerek.
 
* * *
Bursa’da yapılan, yapılmakta olan ve düşünülenler iki temel görüşün çarpışma ortamında gerçekleştiği gerçeği ortada.
Dönüşümler, bölgede yaşayanların sürece katıldığı, uzun süreçli bir tartışmadan sonra mı ele alınmalı, yoksa can alıcı deprem gerçeğinden yola çıkarak, bir an önce yapıların sağlıklılaştırılması, dönüştürülmesi yoluna mı gidilmeli?
Sanırım gecikme ve atalet biraz da bundan kaynaklanmakta…
 
1000
icon
Hikmet alb 8 Kasım 2016 13:36

ANLADIĞIM KADARI İLE BU KONUYU GÜNDEME TAŞINMASINDAKİ MAKSADINIZ BURSADA OLACAK BİR DEPREMİN ZARARLARINI AZA İNDİRMEK İÇİN BİR AN ÖNCE BU ÇALIŞMALARIN HIZLANDIRILMASI GEREKİR DİYE DÜŞÜNMENİZDEN OLSA GEREK DİYE ANLAMLANDIRIYORUM 1999 DEPREMİNDE İSRAİL YARDIM EKİBİNİN HÜKÜMETE ULAŞILAMADIĞI HALDE OLAY BÖLGESİNDE BULUNMASI BANA ÇOK ANLAMLI GELMİŞTİ İSTANBUL FAY HATTI ÜZERİNDE OLAN BİR ÇOK YERDE DEPREMLERİN OLMASI BU DEPREMİ ÇAĞRIŞTIRIYOR DÜŞÜNCELERİNİZE KATILIYORUM

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat