Loading...

Bursa’da ürküten Hastane yangınları…

15 Nisan 2018 22:04
A
a
Bursa’da eski adı Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde 26 Mayıs 2009 yılında çıkan ve 8 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından yeni bir duyarlılık gelişmiş, yeni yangın ve deprem yönetmelikleri gündeme gelmiş, yeniden hazırlanarak yürürlüğe girmişti.
Genelde elektrik kontağı, TSE’siz ve kalitesiz malzemeden, tesisatın aşırı yüklenmesinden yahut tesisatın düzgün yapılmadığından çıkan yangınların, özellikle hastane gibi kurumlarda, insanların sağlık almak amacıyla çaresiz bulunduğu böyle mekânlarda ortaya çıkması daha duyarlı olunmasını gerektiriyor.
Son olarak önceki gün Nilüfer ilçesinde bulunan 179 yatak kapasiteli Dörtçelik Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde çıkan yangın bir can kaybına fırsat verilmeden şükür ki kontrol altına alındı ve söndürüldü.
Yemekhanenin çatı katında başlayan yangında söndürme çalışmaları yapılırken,  hastaların ek binaya nakledilmesi de yaralanmaları ve can kaybını önledi.
Çok geçmiş olsun…
 
* * *
 
Bursa sürekli büyüyen ve sağlık hizmeti beklentisi artan kent olması yanında, bölge merkezi olarak da sağlık hizmetlerini karşılıyor olması nedeniyle bir yandan sağlık sistemi sürekli yenilenirken, öte yandan da yeni gereksinimler için planlamalar yapılmakta.
Bursa’da kamu ve özel hastane sayıları sürekli artmakta…
Sağlık sisteminde de yapılan reformlarla da sağlık, en sorunsuz alanlarımızdan yahut en iyi yanlarımızdan biri.
Son 15-20 yıl içinde Bursa’da önemli sayıda kamu ve özel hastane açıldı.
Oysa 70’li yıllara kadar kent merkezinde bir Devlet Hastanesi vardı. 
Askeri Hastane ise yalnızca silahlı kuvvetler mensupları içindi. 
Çekirge’de SSK Hastanesi açıldığında sevindik, hatta sağlık devrimi kabul edildi.
Ne ki, Bursa’nın nüfusu hızlı ve sürekli artıyordu.
O nedenle kısa sürede hem Devlet Hastanesi, hem de SSK Hastanesi gereksinimi karşılayamaz hale geldi.
Zübeydehanım Doğumevi açıldığındaysa, kadın-doğum kliniği için ayrılan yataklar boşaldığı için  Devlet Hastanesi nefes alma şansı bulmuştu.
 
* * *
AK Parti iktidarlarının sağlıkta gerçekleştirdiği reform çalışmalarıyla birlikte Türkiye’nin hemen her alanında olduğu gibi Bursa’da da birçok kamu ve özel hastaneler açıldı.
Hastane sayısının artması hizmette kalite ve rekabeti getirdi.
İnsanların geçmiş yıllarda yaşadıkları sorunlar en aza indi.
Randevu sistemi ile dilediği doktora ulaşma olanağı, beklemeksizin muayene ve ilaca kolay ve ucuz ulaşım insanımızı epey rahatlattı.
Acil Servis çalışmaları güçlendirilerek vatandaşın hizmetine sunuldu.
Bu gelişmeler ve nüfus artışı oda ve mekân sorununu doğurdukça da ana binalara plansız olarak sürekli yeni üniteler eklenmeye çalışıldı. Ancak bunun getirdiği enerji yükünün sorunlar çıkartacağı ya hesaba katılamadı yahut da alarm ve ön söndürme sistemleriyle bunların giderilebileceği düşünüldü.
Başka kentlerde yeni binalarda çıkan yangınlarda da dış yalıtımın yanlışlığından kaynaklandığı belirlendi.
Sonuç olarak konuya yeni bir yaklaşımla bakılarak, yeni planlamalar yapılması, alarm ve yangın önleme sistemlerinin standart ve yönetmeliklere uygun hale getirilmesi, bununla birlikte sorumluluk taşıyanlara etkin cezalar getirilmesi ve yapılara etkin denetim yapılması gereği ortaya çıkıyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat