Bursa depremi geliyor evliyalar mı koruyacak bizi?

15 Kasım 2016 21:01
A
a
“Bursa’da deprem yaratacak kırıklar kenti boydan boya geçiyor. Kırıldığında Gölcük’te ne olduysa, Bursa’da da aynısı olacak. KAF’ın en güney kolu, Gürsu’dan geliyor. Yıldırım’ın göbeğinden, Yeşil Türbe’den, Tophane, Muradiye yamaçlarından geçiyor. Tophane kırığın göründüğü yerdir, Muradiye yamacı sekisi ise kırığın aynasıdır. Oradan Kükürtlü kaplıcaları, Çekirge ve Mustafakemalpaşa’ya doğru gidiyor. Kasaptaki et gibi düşünün. Bursa’nın altı kasaptaki et gibi kırık kırıktır. Kırık kuşağının üstünde yeni konutlar var. Bursa  kırıkların üstünde oturuyor.” 
Bu insanı ürperten hayati saptama deprem denince ilk akla gelen bir bilim insanına Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’a ait.
Bursa’ya ilişkin en önemli olguyu yani depremi unutuyoruz; unutunca tehlike geçti sanıyoruz veya evliyalar şehriyiz ya evliyalara bırakıyoruz can güvenliğimizi. 
Ve sonra gün geliyor gerçek bir tokat gibi patlıyor suratımızda: Bursa deprem kuşağındadır, fay hatlarının yani bir saatli bombanın üzerinde yaşıyoruz.
********************************
Mimarlarımız ve mühendislerimiz akıl ve vicdan nöbetinin gereği olarak tarihi bir panel yaptılar, sis çanını çalıp yaklaşan depremin ayak seslerini duyurdular, önlem alınsın dediler.
TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulunun 12 Kasım Depremi’nin 17’nci yıldönümünde Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) Yerleşkesinde düzenlediği ve İKK Sekreteri Fikri Düşünceli’nin yönettiği panele Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu ve Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er katıldı.
*****************
Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan diyor ki:
"(…) Bursa’yı Bursa yapan eski, tarihi, kültürel eserleridir. Ulu Cami’yi korumak için etrafını çevirip yeşil alan yapılması gerekir. Tarihsel yapılarla şu anki çarpık yapılar savaş halinde. Kırık kuşağın üzerine yapılaşmış Bursa’yı kim kurtaracak?"
 
En büyük kent suçu Nilüfer’de
 
Hocamızın şu cümleleri hangi kulaklara küpe olmalı acaba:
"En büyük kent suçu Nilüfer’de. Nilüfer’de birinci sınıf tarım alanları yapılarla dolduruluyor. Nilüfer, deprem açısından en sakıncalı yerlerden bir tanesi, Yeni yapılar yüksek fiyatlardan satılarak kent vurgunları yapılıyor. Osmangazi’de de eski kente yeni yerleşim yapılıyor, Yıldırım’da çarpık yapılaşma yapılıyor. Bursa’da birileri buna dur demeli.’’ 
Bir deprem de ne diyeceğiz:  Gülümseyin Nilüfer’desiniz, göçüğün altındasınız mı?
**************
Bursa kaçak yapılar cenneti. Deprem de hasar ne olur peki? Ercan rakamları döküyor:
"Yüzde 50’nin yapılaşma izni yok, yüzde 70’inin oturma izni yok, yüzde 90’nında kullanılan gereçler uygun değil. Bursa’da beklenilen deprem büyüklüğü 7.0’dır. Yapılar 7.0 büyüklüğündeki bir depreme dayanıklı olarak yapılmalı.7 büyüklüğünde bir depremde 300 ila bin 500 binanın göçeceğini, 800 ila 2 bin 200 binanın ağır hasar göreceğini, 5- 9 bin civarında orta hasarlı; 15-22 bin civarında ise az hasarlı binanın olabileceğini. 125 bin kişinin evsiz kalacağını, yaklaşık 100 bin yapının da şöyle ya da böyle depremden hasar göreceğini öngörüyoruz.”
Dehşet senaryosu, insanı sarsacak rakamlar bunlar.
 
Deprem yarın olacakmış gibi hazır olmalıyız
 
Peki bu acı gerçeklere karşın Bursa’yı korumak adına biz ne yapıyoruz? 
Ovayı talan etmek, kâr ve rant hırsına gömülmek, çevreyi mahvetmek, her yeri betona gömmek, inşaat histerisine kapılmak çözüm mü? Yaşanacak bir başka Bursa var mı? 
Bu yeryüzü cenneti harika şehrin doğasına, mevsimlerine, bağına bahçesine, börtü böceğine, göllerine, tarihi kimliğine layık mıyız?
Bursa’yı Bursa’daki hayatı korumak için ne yapıyoruz?
*******************************
Sözü Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er’e bırakayım:
“Bursa’da deprem aralığı 150-180 yıl. 1855 depremine göre 2005-2035 tarihleri çıkıyor karşımıza. Yarın olacakmış gibi depreme hazır olmak zorundayız. Başka çare yok. 1855 faylarına yönelik bir çalışma yok. 1999 öncesi planlarda faylar yok. 1999 sonrası 1/100000 ölçekli bir plan çalışması oldu. Ama uygulamaya girmedi. Kentsel dönüşüm böyle olursa, köysel dönüşümden beter olacağız. Bursa’da acilen depremsellik masaya yatırılmalı.”
**********************
Eğer önlem alınmaz aklımızı başımıza toplamazsak bir kent cinayetini hep beraber işlemiş olacağız.
Deprem geliyorum diyor, bilim insanları, mimarlar mühendisler uyarıyor.
Öyleyse…
1000
icon
Hikmet alb 15 Kasım 2016 23:17

HERKES KENDİSİNİN ÇARESİNİ BULMALIDIR BANA GÖRE FAY HATLARI DIŞINDAKİ YERLERE TAŞINMA AKILLICA OLUR

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat