Bursa MHP’de istifalar sürüyor..

29 Kasım 2016 22:11
A
a
Hafta sonu MHP Bursa teşkilatları için oldukça yoğun geçti...
Cumartesi günü MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman Bursa basını ve teşkilatlarıyla buluştu uzun bir aradan sonra.
Uzu bir ara diyorum çünkü MHP’liler en son ne zaman bu kadar geniş katılımlı toplandı inanın hatırlayamıyorum.
İzleyemedim ancak gelen bilgiler Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezinin dolup taştığı yönünde.
Malum...
Milliyetçi Hareket Partililer’de huzursuzluklar, kopuşlar başlamıştı…
Genel Başkan Bahçeli’nin iktidar partisi ile kol kola girip aynı yolda yürümesi dava inanlarını rahatsız etmişti.
Bir de…
Meral Akşener umudu partiyi bölmeye yetti de arttı.
Pazar günü yapılan bilgilendirme toplantısı başta MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ve İl Başkanı Tevfik Topçu’yu umutlandırmış ve mutlu etmiş:
“Ciddi bir dönüş başladı partiye” diyor MHP İl Başkanı Tevfik Topçu.
Toplantıya gelen her partili yaşananları unutmuş ya da yok saymış anlamına gelmez.
Ülkücü davaya yıllarını vermiş insanların baba ocağından kopup gitmesi hiç de kolay değil.
MHP Bursa teşkilatları bundan böyle daha hareketli günler yaşayacakmış.
Haftada 2 akşam istişare toplantıları başlıyor MHP İl Başkanlığı’nda.
20.30 kişilik gruplarla yapılacak bu toplantılar bir nevi seçimlere hazırlık niteliğinde...
***
Tam İl Başkanı Topçu ile dargınlıkların son bulduğunu, kopuşların dönüşe geçtiğini konuşuyorduk ki istifa haberi geldi.
MHP Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Dr. Mehmet Hasanoğlu meclis üyeliğinden istifa ettiğini açıklayan metni gönderdi.
Başkan Topçu “Bilgim yokama birkaç istifa daha olabilir” dedi.
Hasanoğlu bilgili, enerjik ve kent sorunlarına duyarlı bir belediye meclis üyesiydi.
İstifa gerekçelerini açıklamış gönderdi mailde...
Bakın niye istifa etmiş:
“30 Mart 2014 tarihinde de 75 bin hemşehrimizin verdiği oyları ile diğer iki arkadaşımla birlikte seçildiğim Osmangazi Belediye Meclis Üyeliği görevlerini onur ve gururla sürdürdüm.
Fakat bu gün gelinen süreçte genel merkez yönetimimiz, Milliyetçi Hareket Partisi kadroları olarak bu güne kadar savunduğumuz politikaların tam tersi bir tavrı takınması ve durduk yerde gelecekte belki de ülkeyi kaosa sürükleyecek bir anayasa arayışı içine girmesi ile normal şartlarda bir parti için kazanım olacak olan parti içi muhalefete karşı takınılan tavır ile uygulamaya sokulan susturma politikalarının demokrasiyle yakından uzaktan bir bağlantısı yoktur. Ayrıca bunların yanında disiplin mekanizması ile ihraçların her gün devam ederek artması sonucunda kendi adıma bir tavır koyma gereği hissettim.
Son olarak geçtiğimiz günlerde Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ ile ilgili alınan ihraç kararından sonra, Türk Milliyetçileri ve Ülkücüler için koltukların bir ehemmiyeti olmadığını, asıl olan davanın devamının olduğunun bilinci ile “Haksızlıklar karşısında susan, dilsiz şeytandır” hadisi şerifini yaşam tarzı olarak kabullenmiş davanın mensubu olarak belki birilerini uykudan uyandırır umudu ile  tepki koymak adına öncelikle şeref ve gururla sürdürdüğüm Osmangazi Belediye Meclis Üyeliği görevimden istifa ettim.
Bu istifamdaki amaç yukarıda da değindiğim gibi belki birilerinin dikkatini çeker ve dava uğruna biz ne yapıyoruz, 47 yıllık bu kutsal dava uğruna ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü için gözlerini kırpmadan canlarını veren binlerce şehidimiz adına silkelenip kendilerine gelirler düşüncesindeyim. Yoksa sadece parti politikalarına karşı tepki koymak adına istifa ediyor ve koltuk sevdasında olsa idim, mensubu olmaktan onur duyduğum Milliyetçi Hareket Partisinden istifa eder, bağımsız üye olarak 2019 yılına kadar Osmangazi Belediye Meclis Üyeliği görevime devam ederdim.
Benim bu bireysel tepkimin etkisi olur da, Ankara’da başkanlık kelimesi yerine taslak metinde, Türkiye Cumhurbaşkanlığı kelimesi geçiyor diye sevinenlerin veya Pazar günü Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen “Siyasi Gelişmeler ile İlgili Bilgilendirme Toplantısının” sonucunda basına yansıdığı gibi tabana “Yeni anayasayı, Türkiye’nin hukuka dayalı bir yönetimsel sisteme kavuşması için gereklilik olarak gösterenlerin” dikkatini çekeceğine veya bir yansıması olacağına da ümidim yok ama malum hikayedeki gibi;
Karınca yola çıkmış Hacca gidiyormuş, sormuşlar nereye diye, oda cevap vermiş kutsal topraklara Hacca gidiyorum demiş, demişler ki sen tek başına bir karıncasın bu şekilde oraya varamazsın, yolda telef olursun. Karınca’da cevap vermiş “varamazsam bile bu yolda kurban olurum” demiş.
Ben de bu düşüncelerle açıklamamı yaptıktan sonra hakkımda ihraç sürecinin başlatılacağını bile bile bu yolda kurban olma adına yola çıktım. Fakat birilerinin de dikkatini çekebilir ve her daim yaşamımız için ana unsur olan Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını bu günkü statüde ve hemşehrim Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çizdiği ilkeler doğrultusunda ilelebet sürdürmesi için can feda diyerek saygılarımı sunarım…”

İhraç edileceğimi bile bile cümlesine dikkat çekmek istiyorum...
MHP’de ihraçların sonu gelmeyecek gibi.
 
1000
icon
İsmail ŞEKER 30 Kasım 2016 10:50

Olağanüstü yetki verilenler kendilerini olağanüstü sanarlar.Bu söz bütün genelbaşkanlar için geçerlidir.Anayasayı bahane ederek her türlü haltı işleyen iktidara malesef MHP yönetimi de çanak tutmaktadır. Partiler kanunu değişse her şey düzelir. Üst kurul delegesi olarak bu durumdan oldukça rahatsızım. Eğer Türk Miliyetçileri parti kurarsa çok sevdiğim partiden ayrılır yeni oluşumda yer alırım.

0 0 Cevap Yaz
Ahmet KARADAM 30 Kasım 2016 00:04

Mudanya da chp den mhp ye geçen meclis üyesinide yazsaydınız tarafsız objektifsiniz diyecektim lakin en basit bakış la bile buram buram taraflı olduğunuz belli oluyor Gerçek siz bu değilsiniz sanırım ısmarlama yazmazsınız hayırlı ve tarafsız çalışmalar

1 0 Cevap Yaz
Ekrem Üçvet

Sayın Mehmet Hasanoğlu fazla abartmış konuyu ve bence bunun altında farklı bir süreç var yaşayıp göreceğiz. Devletin ve milletin bekası ve devamlılığı için destek veren Sayın Bahçeli'ye bu kadar yüklenmesi sanırım Farklı beklentiler içinde olup kendisinden gerekli desteği alamamış olması veya Akşener'in göreve gelemeyişi ile oluşan hayal kırıklığıda olabilir. Tabi bunların hepsini kalbinin içindeki sadece Allah biliyor. Sadece bir tahmin. Ama istifa etmek yerine içeride mücadeleye devam etse belkide daha iyi olacaktı. Ama bir konuda takdir ediyorum kendisini MHP nin oyları ile seçilmiş olduğu görevinden istifa ediyor olması etik açıdan da takdire değer. Hakan şükür ve benzeri bir çok milletvekili gibi pişkin pişkin bağımsız olarak görevine devam etmiyor en azından. Aldığı karar kendisi için hayırlı olsun.

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat