Bursa’nın kurtuluşu ilk günkü coşkusuyla kutlandı

26 Eylül 2016 22:16
A
a
Yeşil Bursa Osmanlı İmparatorluğunun devletleşme sürecinde ilk başkentliğini yapmış, Avrupa’ya seferler ilk Bursa’dan başlamıştır. Coğrafi olarak da önemli bir konumu olan Bursa’nın Osmanlı’daki ilk ismi “Hüdavendigar” olmuştur.
                Günümüzde Türkiye’nin nüfus yoğunluğu bakımından 4. Sırasındaki ilidir. 2016 yılında yapılan bir araştırmayla “Yaşanabilir Kentler” sıralamasında Dünya 28. si, Türkiye 1.si olmuştur.
                Bursa doğal ve tarihsel zenginlikleriyle de önemli bir ildir. Aynı zamanda Müslüman Türklerden önce yaşamış medeniyetler için de önemi büyüktür. MÖ 700 yılına kadar tespit edilmiş yerleşimler söz konusudur. İznik İlçesindeki Ayasofya hristiyan dünyası için oldukça önemlidir. Yine İznik İlçesinde Elbeyli Bizans’tan önce de hristiyan aleminin önemli yerleşim merkezlerinden olmuştur. Bursa’da bir Ayasofya’da Uluabat Gölündeki büyük adada vardır. Türkiye’deki en eski Ayasofya olma özelliğine sahiptir.
                Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmasıyla ünü daha da artmıştır.
Bursa, Birçok devlet adamı ve bilim adamının İslam Alimi’nin yetişmesine şahitlik etmiştir. Osmanlı’nın Payitaht’tı Bursa Kurtuluş Savaşı öncesi 1900’lü yıllarda Balıkesir-Biga-Kütahya-Afyon’un bağlı olduğu önemli bir vilayetti. Milli mücadele döneminde çeşitli ayaklanmaların yaşandığı Bursa 8 Temmuz 1920’de Yunan işgalini yaşıyordu. Yunan işgaliyle birlikte Meclis kürsüsüne siyah bir örtü örtülmüştü. Puşide-i Siyah.. Osmanlı’nın Manevi Başşehri, Osman Gazi Han’ın ebedi istirahatgahının işgali, Kurtuluş Mücadelesi verirken büyük bir üzüntü oluşturmuştu. Yunanlıların Padişah kabirlerine hakaretleri, Ulu Cami’yi tahrip etmek istemeleri, sonradan Müslüman olan Yarhisar tekfurunun kızı Orhan Gazi Han’ın kıymetli eşi Nilüfer Hatun’a (Horofira) mezarı başında hakaretler etmeleri tabi ki yaşayanlara da yaptıkları zulümler günümüzde yaşanan zulümlerden aşağı değildi. İnsanları diri diri ateşlere atmak, yanan ateşin üstüne iple sarkıtarak dumandan boğulmalarını seyretmek, evlerde diri diri insan hayvan ayrımı yapmadan yakmak, ekinlerini ateşe vermek, camileri pisletmek ve hayvan bağlamak, tahrip etmek, özellikle çocukların burunlarını kulaklarını dudaklarını kesmek, ırza geçmek ve daha birçok işkencelerle zulümler gerçekleştirmişler.
 
                Siyah örtü Puşide-i Siyah’ın şöyle bir öyküsü olduğu söylenir: Kudüs zamanında Hristiyanlar tarafından işgal edilmişti. Selahaddin Eyyübi de beyaz sarığını çıkarıp siyah sarık takmıştı. Kudüs’ü fethetmek kendisine nasip olduğunda tekrar beyaz sarığı takıp siyahı çıkardığı anlatılır. Yaşanan bu yaslı günlerde Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “bülbül” isimli şiiri Bursa’nın işgali ile yazıldığı söylenmektedir.
                Tarih 11 Eylül 1922’yi gösteriyordu. 48. Süvari Alayı 3. Bölük Komutanı Şükrü Naili Paşa ve askerleri Bursa Belediye Binası’na Türk Bayrağını çekiyordu. 2 yıl 2 ay 2 gün süren Yunan işgali düşmanın Bursa dışına kaçırılmasıyla son buluyor “Manevi İşgal” böylelikle son buluyordu.
94. yıl Bursa’nı düşman işgalinin kutlandığı 2016 yılında Tophane surlarında Mehter Marşları ve Kılıç Kalkan ekibinin gösterileri eşliğinde bando takımının katıldığı Heykel önünde sonlandırılan kortej yürüyüşü Bursa valisi İzzettin Küçük, İl jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ve Bursa protokolünün katılımı ile gerçekleştirildi. Bursa’nın kurtuluşu sadece Bursa için değil bütün Türkiye için bir sevinç kaynağı olmuştur…
 
1000
icon
Hikmet alb 27 Eylül 2016 01:59

YAZINIZI OKUYUNCA 1972-1974TARİHLERİ ARASINDA MANİSA DA GÖREV YAPTIM VE BU ESNADA MANİSANIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUN DA MANİSAYI KURTARAN BİRLİĞİN KOMUTANLIKLARINI YAPTIM BİR DEFASINDA RAHMETLİ NECMETTİN ERBAKAN HOCA BANA KOL SAATİ VERMİŞ İDİ ŞEHİRLERİN KURTULUŞ GÜNLERİ HEP COŞKU İLE KUTLANIR YANİ BU DEVLET KOLAY KURULMADI KIYMETİNİ BİLMELİYİZ SEVGİLERİMLE

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat