Bursa trafiği İskender’i bekliyor, kentsel dönüşüm mü kentsel ölüşüm mü?

17 Kasım 2016 19:58
A
a
Efsaneyi bilen bilir, bilmeyenlere anımsatayım…
Yeni bir lider arayan Friglere bir kahin şehre öküz arabası ile giren ilk adamı kral ilan edin der. Frigler’de  kente öküz arabasıyla ilk  giren yoksul köylü, Midas'ın babası, Gordios’u kral yaparlar. Gordios, kral olunca öküz arabasını Frig tanrısı Sabazios (Yunanlar Zeus olarak adlandırır) için tapınağa adar. Arabayı da kızılcık dallarından düğümle tapınağa bağlar. İnanılır ki düğümü çözecek kişi Asya'nın hâkimi olacaktır. Büyük İskender, Gordion'a geldiğinde (MÖ 334) düğümü çözmeye uğraşır, ne yapsa olmuyordur. Sabrı tükenen Büyük İskender öfkeye kapılıp kınından çıkardığı kılıcıyla düğümü keser atar.
***************************
Bursa gibi bir ova kentinde en kolay düzenlenecek şey trafikken, kentteki ulaşımı Gordion’un düğümüne çevirmek bize özgü bir maharet olsa gerek.
Peki kim olacak Bursa’nın Büyük İskender’i? Trafik keşmekeşi kader mi?
*************************
Trafik artık günlük sohbetlerin ana konusu. İktidarıyla muhalefetiyle o konuşuluyor, yaka silkiliyor; yollarda araç içinde insanların öfkesi birikiyor.
İşin özü şu: Var olan yollar Bursa’da ulaşımın akmasını sağlamıyor; alternatif yollar şart da nasıl açılacak bu saatten sonra. Kenti öylesine betona, cama, çeliğe, asfalta boğduk ki yer kalmadı.
Üstelik, hatalara devam ediyoruz. Alın mesela kentsel dönüşümü. Kentsel dönüşüm deyip Bursa’da bina yoğunluğunu arttırıyoruz. Oysa kentsel dönüşümde hedef, yoğunluğu azaltmaktır. Mevcut yapıları büyük alanlara yaymaktır. Maksat rahatlama yaratmak mı rant yaratmak mı?
Bu haliyle kentsel dönüşüm kentsel ölüşüm olur.

Oto Show Başladı 


TÜYAP Bursa Uluslar Arası Fuar ve Kongre Merkezinde 9. Otomobil Fuarı Oto Show başladı. İlk fırsatta gidip gezeceğim ama o güzelim son teknoloji ürünü otomobilleri alsanız ne olacak; kent trafiğinde çile çekip keyfini süremedikten sonra.
Dök saç paraları otomobile sonra felçli trafikte yolda tık nefes kalsın.
************
Araç sayısındaki patlama, iç ve dış göçle Bursa’nın şişmesi, plansız programsız yapılaşma ile yoğunluğun artması trafiği mahvetti. 
Sadece belli saatlerde değil neredeyse tüm gün araçtan geçilmiyor yollarda, park yerlerinde, hatta ara sokaklarda; hani utanılmasa kaldırımlarda da araçlar dolaşacak.  Şehrin doğusunda durum neyse batısında da öyle.
Asfaltlara metalden dev bir ejderha yan gelip yatmış, kımıldamıyor. 
Mudanya kavşağındaki düzenleme pansuman tedbiri oldu trafik yarası kanıyor. Stadyumun yer tercihi yanlıştı ama dinlenmedi, bir yük de orası getiriyor trafiğe.
Kent merkezine( Heykel civarı, Altıparmak, Çarşamba, Muradiye, Setbaşı, Emirsultan, Maksem) giren çıkamıyor; kent merkezi cazibesini yitirdi, evini bürosunu satabilen kaçıyor.
***************************
Önlem almada gecikildi.  Planlı programlı yaşamaya alışkın değiliz, stratejik aklımız yok maalesef. Planlı davranmak, ülke için kentler için planlama yapmak  akılcılığın göstergesi; sanayileşme kentleşme kültürü.  Biz ise tarım toplumu alışkanlıklarıyla günlük yaşıyoruz; felsefesizlik, bilimsellikten uzaklık bize her konuda sorun olarak dönüyor, tıpkı trafikte olduğu gibi.
Evet raylı sistemler doğrudur, toplu taşımacılık doğrudur, BUDO doğru karardır. 
Ancak bunları geç akıl ettik; şehir yapıya boğulunca raylı sistemleri gecikmeli olarak yaptık; yer altından geçiremedik, raylı sistemlere ulaşım ağını tam oluşturamadık.
Terminali Bursa’ya bağlamak da doğru karar ama bunu yer altından yapmak gerekirdi.
*********************
Recep Altepe’nin en büyük şansı lokum gibi bir muhalefetin olması. Maalesef CHP yerel meclislerde kent sorunlarına ilişkin etkili muhalefet yapamıyor.
CHP İl Başkanı Şadi Özdemir kolları sıvamalı bu konular ana muhalefetin Bursa’da ilk gündem maddesi olmalı. CHP, Bursa Kent Sorunları Kurultayı düzenlesin, alternatif çözümleri, önerileri halka taşısın, Bursa’nın ortak aklını oluştursun. 
Trafik felç, zihin trafiği bari işlek kalsın.

Nur Akça’dan ileti


İnşaat mühendisi dostum sevgili Nur Akça ‘’Bursa Depremi Geliyor Evliyalar mı Koruyacak Bizi’’ başlıklı yazıma bir not yollamış duyarlı kişiliğiyle.  O notu paylaşayım. Nur Akça der ki:
‘’Tarım arazilerinin tamamı imara açıldı. Sadece Nilüfer değil. Doğanbey Toki konutları bir hançer gibi Bursa’ya saplandı. Mihraplı da halen imalatı devam eden dev binalar dere yatağında yapılıyor. Üstelik TOKİ binaları gibi vasat da değil. Ranta açılan bölge olarak Bursa tarihine geçti. Mera alanlarının imara açıldığında bunların olacağını söylemiştik. Hatta daha da vahimi 25 dönümün altında ki zeytinliklerin, zeytin alanı statüsünden çıkarıldığı yasa çıktığında İznik’ e gidip, kahveler de anlattım. Mudanya, İznik, Gemlik de imara açılmayan zeytinlik kalmadı. İnsanlar resmi gazeteyi takip etseler erken görecekler. Anlatınca da yok artık diyorlar.’’
********************************
Anlatmaya, yazmaya devam sevgili Nur Akça, tarihe not düşelim.
1000
icon
Hikmet alb 17 Kasım 2016 23:11

MUHALEFET PARTİLERİ SESLERİNİ Mİ DUYURAMIYOR YOKSA BASIN MI İLGİ GÖSTERMEYE KORKUYOR PARTİLERİN GENEL MERKEZLERİ BU BECERİLERİNİ GÖSTEREMİYEN KİŞİLER İLE ÇALIŞMAK DURUMUNDA KALMASI DÜŞÜNDÜRÜCÜ

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat