Loading...

Bursa turizmi için bu fırsat kaçırılmamalı

15 Ekim 2018 21:23
A
a
Kent dışında yaşayanlara, "Bursa dendiğinde ne hatırlıyorsunuz" diye sorsanız alacağınız cevap muhtemelen şöyle olacaktır:
"Yeşil Bursa, Uludağ, kestane ve şeftali vs."
Ama kimse Bursa'nın tarihindeki önemini bilmez ya da hatırlamaz.
Halbuki 1326 yılında fethedilen Bursa, Osmanlı'nın ilk başkenti olmakla birlikte bu konumunu İstanbul'un fethine yani 1453 yılına değin 130 yıl sürdürerek insanlığa hizmet etmiş altı padişahın kabirlerinin bulunduğu kadim bir şehirdir.
Böylesine önemli bir tarihi değeri olan bu kentin önemli ölçüde turizm potansiyeline sahip olması gerekmiyor mu?
Maalesef bunu bugüne başaramadık.
Ama bundan böyle başarmamak için hiçbir nedenimiz yok.Bu durumun sadece geçmişi zaman kaybı olduğunu düşünüp var olan değerlerimizi ortaya çıkarmak için başta Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Bursa Turizm Platformu'nun girişimleriyle bu konuda bir süredir ciddi çalışmalar yapılıyordu.
Şimdi de bu çalışmaları adeta taçlandıracak kentimizin ev sahipliğini yapacağı 1. Bursa Turizm Fuarı düzenlenecek.
Aynı zamanda fuar kenti olma yolunda her geçen gün gelişim kaydeden Bursa, 1. Bursa Turizm Fuarı ile fuar organizasyonları listesine bir yenisi daha eklemiş olacaktır.
18-21 Ekim tarihleri arasında Merinos AKKM'de yapılacak 1. Bursa Turizm Fuarı'nın yıllardır eksikliğini yaşadığımız kentimizin dünya turizm pastasından pay alabilmesi adına değerlendirilmesi gereken çok önemli bir organizasyon olduğunu düşünüyorum.
Hatta bunu ayağımıza kadar gelen bir fırsat olarak da görmeliyiz...
Bursa Turizm Platformu Başkanı Hasan Eker, 1. Bursa Turizm Fuarı'nın önemini şu sözler ne de güzel anlatıyor.
"Bir şehrin turizm kenti olabilmesi için o şehre tur operatörlerinin ve seyahat acentelerinin tur paketleri hazırlaması gerekir. Bunun da gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak kendilerinin o şehri gidip görmesi, tanıyıp bilgi sahibi olması gerekiyor. 1. Bursa Turizm Fuarı'nın asıl amacı budur. Biz bunu başarmaya çalışıyoruz."
Katılımcılarla yapılacak görüşmelerde kentimiz adına yeni pazarların oluşturulması amacıyla fuara Bursa dışından katılım gösterecek 60 firma stant açacak.
Ayrıca THY sponsorluğunda ve davetiyle, Bursa Turizm Tanıtma Birliği işbirliğinde, Bursa otellerinin evsahipliğinde, Bursa seyahat acentelerinin ulaşım desteği ile yurt dışından 100 kişilik seyahat acente temsilcisi fuara katılarak ikili iş görüşmeleri yapacaklardır.
Gelecek heyete Bursa’nın tarihi ve turistik yerleri gezdirilecek.Yine ayrıca fuar kapsamında düzenlenecek zirveye ülkemiz turizmine yön veren TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Tafed Başkanı Zeki Açıköz, TÜREB Başkanı Zeki Apalı, Turizm Yatırımcıları Derneği YK Üyesi Emrullah Akçakaya ve ülkemizin önde gelen turizm duayen isimleri konuşmacı olarak katılacaklar.
Yanı sıra zirve kapsamında İznik, Gölyazı, tanıtım, eğitim, esnaf ve turizm, konaklama, Uludağ, istihdam, çevre, sağlık turizmi konularında çalışma grupları oluşturulmuş.
Sektör ile ilgili sorunlar, çözüm önerileri ve eylem planları rapor haline getirilip ilgili kamu yöneticilerine sunulacaktır.
Network Fuarcılık Ltd. Şti. işbirliğinde gerçekleştirilecek fuarda eş zamanlı olarak Bursa Valiliği'nin himayelerinde 3. Bursa Turizm Zirvesi de Bursa Turizm Platformu, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Turizm Tanıtma Birliği, TÜRSAB, GÜMTOB, BURO, BUSAT, BTÇH ve BURASDER derneklerinin ve turizm ile ilgili kamu kurumları destekleriyle SKAL Bursa Kulübü koordinatörlüğünde gerçekleştirilecektir.
Başta söylediğimiz gibi fuar vesilesiyle ayağımıza kadar gelecek ülkemiz ve dünya turizmini yönlendirebilen yerli ve yabancı sektör temsilcilerine kendimizi, şehrimizi her yönüyle en iyi şekilde tanıtabilmemiz adına bu fırsat kaçmamalı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat